SÜRÜCÜLER ‘YEŞİL DALGA’ İSTİYOR

Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsü’nde ders veren bir öğretim görevlisi, Şehzadeler ilçesinden kampüse kadarki yolda 11 ışıkta durduğunu ve yolcuğunun en az yarım saat sürdüğünü belirtti. Fazla ışığın sürücüleri maddi ve manevi zarara uğrattığını kaydeden öğretim görevlisi, kentte yeşil dalga sisteminin uygulanması halinde sürücülerin akaryakıttan ve zamandan tasarruf sağlayacaklarına dikkat çekti.

SÜRÜCÜLER ‘YEŞİL DALGA’ İSTİYOR
banner87

Manisa’da Şehzadeler ve Muradiye kampüsü bölümünde seyreden sürücüler, kampüse kadar 11 ayrı kavşakta trafik ışıkları olduğuna dikkat çekiyor. Sürücüler, ışıklarda durup tekrar hareket etmeleri nedeniyle yakıt ve zaman kaybı ile karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Güzergahtaki hız tahdidi doğrultusunda yeşil dalga uygulamasına geçilmesi halinde, Şehzadeler-Yunusemre/Muradiye arasındaki ulaşımın 30 dakikadan 15-20 dakikaya düşeceğini ifade eden sürücüler, yeşil dalga uygulamasının başlamasıyla araç kullananların, kırmızı ışığa yakalanmamak için belirlenen sabit hızda giderek, kaza riskini de minimuma düşüreceklerini aktardı.

“HIZLI GİTSEK DE YAVAŞ GİTSEK DE IŞIKLARA TAKILIYORUZ”

Trafik ışıklarının sıklığı nedeniyle en çok da Yunusemre ilçesinde bulunan Muradiye kampüsüne giden öğrenciler ve öğretim görevlileri sıkıntı yaşıyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Muradiye kampüsünde öğretim görevlisi olarak çalışan bir hoca, Şehzadeler ilçesine bağlı Yarhasanlar Mahallesi’ndeki evinden üniversiteye gidene kadar trafik ışıkları sebebiyle yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle anlattı;Bunu eskiden çok hissetmiyorduk ama son 1-2 yıldır kampüse ulaşmamız çok daha uzun süre aldı. Araç sayısının artmasıyla birlikte kampüs yoluna koyulan ışıkların da payı var. Yeni ışıklar ilave edildi bu ışıklarda biz ister hızlı gidelim ister yavaş gidelim mutlaka bu ışıklarda durmak durumunda kalıyoruz. Bu ışıklara bir çözüm bulunması gerek hem yakıt açısından hem zaman açısından bizi sıkıntıya sokuyor.”

İZMİR’DE 2 IŞIK MANİSA’DA 11 IŞIK!

Manisa’da trafik ışıklarının neden olduğu sorunların ‘yeşil dalga’ sistemi ile çözülebileceğini kaydeden öğretim görevlisi, “Ingolstadt Bulvarı'ndan kampüse giden yolda yeşil dalga sisteminin uygulanabileceğini düşünüyorum. Geçenlerde İzmir Gaziemir'e, Yeşildere yolundan havaalanına gittiğim esnada o koskoca Gaziemir yolunda 2 tane kırmızı ışığa rastladım ama 17 kilometrelik kampüs yolunda yani Muradiye’den, eski Manisa garajının olduğu yere kadar 11 tane kırmızı ışık var. Her ışıkta birer dakika durduğunuz zaman bu bizim kampüse ulaşma süremizi çok etkiliyor. Özel araçlarınızla bile yaklaşık yarım saatten aşağı ulaşamıyorsunuz. Belediye otobüsleriyle bu 45 ile 50 dakikayı buluyor. Dolayısıyla kurulacak olan bu yeşil dalga sistemi biraz daha kampüse ulaşımı rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

AKARYAKIT KULLANIMINI ARTIRIYOR

Akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen zamlarla birlikte ışıklarda durup kalkmanın akaryakıt kullanımını da arttırdığına bunun da cep yaktığına dikkat çeken öğretim görevlisi, “Bunun yanı sıra her ışıkta durmak biraz yakıt sarfiyatını da gündeme getiriyor. Biz petrolü dışardan alan bir ülkeyiz dolayısıyla kırmızı ışıklarda durmak istemiyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E ÇAĞRIDA BULUNDU

Yeşil dalga sisteminin Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması neticesinde kurulabileceğini kaydeden öğretim görevlisi; “Buraya Büyükşehir Belediyesi’ndeki sinyalizasyon işlerine bakan birimin acilen yeşil dalga sistemini hayata geçirmesini istiyoruz. Bu şekilde ilerleyen yıllarda araçların daha fazla arttığı zaman yani bundan sonra artacağı da anlaşılıyor. Gittikçe artan bu trafik yoğunluğunda artık bizim kampüse ulaşma süremiz çok daha uzun zaman alacak. Buna Büyükşehir’in bir an önce çözüm bulması gerektiğini düşünüyorum. Ya ışıkları azaltmaları lazım ya da belli saatlerde yani yoğunluğun az olduğu dönemlerde bazı ışıklar devre dışı bırakılabilir” ifadelerini kullanarak Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

TRAFİKTE YEŞİL DALGA SİSTEMİ NEDİR? 

Yeşil dalga sistemi trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafiği rahatlatmak amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Trafik ışıkları yeşil dalga sisteminin aktif olduğu bölgelerde koordineli bir biçimde yanar. Bu sayede sürücüler belirli bir hızla ilerlemeleri durumunda hiç kırmızı ışığa yakalanmadan ilerleyebilirler. Örneğin; yeşil dalga sisteminin 70 km olduğu bir yolda sürücü, ilk trafik ışığında bekleyip yeşil yandıktan sonra hızınızı 70 km/saat olarak sabitler ise bundan sonraki tüm ışıklarda yeşil ışığa denk gelecektir. Bu sayede de sürücü, kırmızı ışıkta boş yere beklemeyecek ve hızlanma yapmayacağı için de daha az akaryakıt tüketecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94