TAHTA YOK HACİZ VAR!

Okuma yazma bilmeyen 3 çocuk babası Cevdet Akış (42), geçtiğimiz yıl evinde oturduğu esnada çalan telefonu açtıktan sonra başına gelmeyen kalmadı. Baba Akış, MEB’den aradığını belirten kişi tarafından hayatında hiç görmediği ve ne olduğunu bilmediği ‘akıllı tahta’ vaadiyle kandırıldı.

TAHTA YOK  HACİZ VAR!
banner87


 Haber; Özlem ŞAHİN 

Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Kazım Karabekir Mahallesinde yaşayan 42 yaşındaki 3 çocuk babası Cevdet Akış, akıllı tahta vaadiyle dolandırıldı. Okuma yazma bilmeyen baba Akış, geçen yıl evde oturduğu bir günde çalan telefonu açtıktan sonra başına gelmeyen kalmadı.  Telefonun diğer ucunda kendisini A.D., ismiyle tanıtan şahıs, MEB’de çalışan matematik öğretmeni olduğunu belirterek; baba Akış'ın lise okuyan kızı için akıllı tahta alması gerektiğini söyledi. Telefonla konuşurken kızının ismini söylediği için A.D.’ye inandığını belirten Akış, kendisinden ev adresini isteyen dolandırıcıya tereddüt etmeden adresini verdi.  Birkaç saat sonra takım elbise ve siyah çantayla gelen şahsın "Kızınızın dersleri çok güzel. Eğitimine katkıda bulunmak için akıllı tahta almanız gerekiyor’ demesi üzerine, kızının geleceğini düşünen baba Cevdet Akış, 5 bin liralık akıllı tahta senedine imza attı. Akış, olay gününün akşamı dolandırıldıklarını anlayarak şahsı aradığını ve akıllı tahta almak istemediklerini ifade etti.  Karşı tarafın sözleşmeyi iptal ettiğini söylemesi üzerine bir nebze rahatlayan Cevdet Akış,  maaşına gelen hacizle birlikte hayatının şokunu yaşadı.

 ŞİRKETİN İNTERNET SİTESİ DOLANDIRICILIK ŞİKAYETLERİYLE DOLU

Asgari ücretle çalışan Akış’ın maaşının 4’de birine haciz kondu.  Senette ismi bulunan şirketin internet sitesi dolandırıcılık şikayetleriyle dolu.  Olmayan akıllı tahtanın parasını maaşına konulan hacizle ödeyen baba Akış, adalet bekliyor.

“OĞULLARIM OKUMADI BARİ KIZIM OKUSUN DEDİM”

Daha önce hayatında hiç akıllı tahta görmediğini belirten baba Akış, dolandırıcılık olayını şu sözlerle anlattı; “Geçen sene kış zamanı akşamüstü saat 17.30 gibi beni aradı.  Kızınız için Milli Eğitim’den arıyorum, sizinle görüşmek istiyorum dedi. Ev adresini istedi. Adresi verdim, eve geldi. Çay ikram ettim. Ankara’dan geldiğini söyledi.  Sonra başladı konuşmaya. ‘kızın derslerinde başarılı geleceği için akıllı tahta almanız şart’ dedi. Konuşmalarıyla ve kılık kıyafetiyle beni öğretmen olduğuna ve akıllı tahta almam gerektiğine ikna etti. Kızın çok güzel okuyor deyince onu okutmak için akıllı tahtayı ne işe yaradığını bilmeden almak istedim. Benim iki oğlum da okumadı bari kızım okusun dedim. Çıkardığı senetleri imzaladım. Akşam oğlum eve gelince dolandırıldığımızı söyledi. Akıllı tahta senedini iptal etmek için geri aradık. Onlarda ‘tamam iptal ediyoruz’ dedi.  Akıllı tahta gelmedi. Aradan 4-5 ay geçti maaşıma haciz geldiğine dair kağıt geldi. Şoke oldum. Allah’ından bulsunlar”

DEVLET BANA YARDIMCI OLSUN

Asgari ücretle çalıştığını belirten Akış,  her ay maaşından kesilen para nedeniyle geçim zorluğu çektiğini ifade etti.  Konuyla ilgili mağduriyetinin giderilmesi için yetkililere seslenen Akış, “ Her ay benim maaşımın 4/1’i kesiliyor. Toplam borcum 5 milyar 891 kuruş. Her ay 500 TL kesiliyor. Şahıs sözleşmeyi iptal ettiğini söylemesine rağmen iptal etmedi. Üstüne beni mahkemeye verdi.  Mahkemede de kazanmış. Ben tüketici haklarına gittim tüketici hakları benimle ilgilenmedi, savcıya gittim ‘tüketici haklarına git’ dedi. Tüketici hakları da valiliğe gönderdi. Valilik dilekçe yazdırdı, para yatırmam için postaneye gönderdi. Onun dışında bir şey yapmadı.  Devlet, ‘adalet var diyor’ ama bana adalet yok. Devlet bana yardımcı olsun, benim okuma yazmam yok.  İmkanım yok. Devletimiz benim sesimi duyacak güveniyorum” diye konuştu.

“BİZİ ARAŞTIRMIŞ OLMALILAR”

Cevdet Akış’ın eşi ise olaydan sonra almadıkları tahtanın parasını ödememek için çok uğraştıklarını ancak hiçbir sonuç alamadıklarını yineleyerek “Hatta cumhuriyet başsavcılığına kadar çıktık. Belgelerde her şey görünüyor ama yine de adamlar vazgeçmiyor. Avukatlarla bu konu için konuştuk ama paramız olmadığı için masrafı karşılayamadığımızdan bir sonuç alamadık. Bizi nereden bulduklarını bilmiyorum. Bizi araştırmış olmalılar. O gün evde kimsenin olmadığını, eşimin okuma yazma bilmediğini nereden biliyorlar bilmiyorum. Bir komşumuzda geçmişte buna benzer bir şey yaşamış. Ama dolandıran şahıslar aynı kişiler mi bilmiyorum. Bizim yakamızı bıraksınlar biz mağduruz. Elde yok avuçta yok eve giren para bizim geçimimize zor yetiyor.”diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER