banner65

UYKU BOZUKLUĞUNDAN ŞİKAYETÇİ İSENİZ ÇARESİ SEKİZ EYLÜL HASTANESİ’NDE

Uyku hastalıkları toplumda çok sık görülen hastalık gruplarından bir tanesi. Bünyesinde pek çok farklı rahatsızlığı barındıran bu hastalık grubu halk tarafından çok fazla önemsenmiyor, ya da bilinmiyor. Gündelik ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen uyku bozuklukları, dikkate alınmadığı takdirde kötü sonuçlara varabiliyor. Alanında uzman doktorlarla yıllardır Manisalılara hizmet veren Özel Sekiz Eylül Hastanesi, yeni açtığı Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezi ile vatandaşın sorunlarına çözüm bulmaya başladı.

UYKU BOZUKLUĞUNDAN ŞİKAYETÇİ İSENİZ ÇARESİ SEKİZ EYLÜL HASTANESİ’NDE

banner46
banner47

Canan Güngör
Uyku bozuklukları hastalıkları toplumda oldukça yaygın olmasına rağmen çok da bilinmiyor. Bünyesinde onlarca uzman hekimi barındıran Özel Sekiz Eylül Hastanesi, yeni açtığı Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezi Laboratuvarı ile bu konuda problem yaşayan hastalarına yardımcı olmaya başladı.

“SÜREKLİ UYKU BOZUKLUĞU HAYATİ RİSK TAŞIR”

 Uyku bozukluklarının uyurgezerlik, night terör (gece terörü), uykuda solunumun durması, uykuda istemsiz hareketler, kasılmalar gibi pek çok hastalığı barındırdığına dikkat çeken Özel Sekiz Eylül Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Ersoy, toplumun bu rahatsızlıklara yabancı olduğunu ifade etti. Uyku bozuklarının içerisinde hayati tehlike doğuran hastalıkların olduğuna da değinen Dr. Ersoy şöyle konuştu: “Uyku apnesi diye tanımlanan bir hastalık vardır. Bu hastalık uykuda solunumun durmasıyla karakterize olur. Uyku apnesi hem toplumda çok sık görülmektedir hem de çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Sürekli olmaya başladığı zaman hayati risk taşır. Kalp durması, kalp krizleri, hipertansiyon gibi hastalıklarla hayatı tehdit eder. Bu yüzden uyku bozuklarını teşhis etmek ve tedavi sürecine girmek gereklidir.” 

“UYKU HASTALIKLARA ÇÖZÜM BULABİLMEK İÇİN MERKEZ KURDUK”

Uyku bozukluklarını kolaylıkla teşhis ederek çözüm bulmayı amaçladıklarını söyleyen Özel Sekiz Eylül Hastanesi Nöroloji Uzmanı Emre Ersoy, bu doğrultuda hastane bünyesinde Uyku Bozuklukları Teşhis ve Tedavi Merkezi Laboratuvarı kurduklarını belirtti. Kurulan merkezde uykuda solunumun durması gibi pek çok ciddi problem yaşayan hastalara gerekli testleri yaptıklarını ve tedavi sürecine geçtiklerini anlatan Dr. Ersoy açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Uykusunda gerçekten ciddi problem yaşayan hastaya testler uyguluyoruz. Belli bir basınçta, belli bir cihazla oksijen gönderiyoruz. Vücudun ihtiyacı olan kandaki oksijen seviyesini belli bir basınçta yükseltene kadar uygulama yapıyoruz. Uygun optimal şartları sağladıktan sonra da bu cihazın kullanımı için gerekli işlemleri başlatıyoruz. Bakanlık da bu konuda vatandaşımıza yardımcı oluyor. Bu cihazla beraber uyku apnesi dediğimiz, uykuda solunumun durması olarak tanımladığımız sağlık problemini çözmüş oluyoruz.”

UYKU BOZUKLUKLARININ SEBEPLERİ

Obezitenin başlı başına apne nedeni olduğunu açıklayan Dr. Emre Ersoy, sigara kullanımı, akciğer rahatsızlıkları, solunum problemleri, koah, alkol kullanımının da sebepler arasında bulunduğunu aktardı. Anatomik bazlı sorunların da apnelere sebep olduğunu ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Ersoy, yapılan testler ve muayenelerle hastalığın çıkış serüveni hakkında bilgi edindiklerini belirtti. Ersoy, daha sonraki süreçte ise soruna yönelik tedavi yöntemleri geliştirdiklerini vurguladı.

UYKU BOZUKLUKLARINDA TEDAVİ 

Uyku bozukluklarının tedavileri hakkında da bilgiler aktaran Nörolog Dr. Emre Ersoy, “Uyku bozukluğu diye tanımladığımız hastalık apneler ise bunu CPAP cihazı diye bilinen cihazı hastaya takarak tedaviyi sağlamaya çalışıyoruz. Apne olmayan farklı uyku bozuklukları bulunan kişilerde ise psiko-sosyal durumu da göz önünde bulunduruyoruz. Neden olacak başka faktörleri araştırıyoruz. Depresyon ya da kronik bir rahatsızlığın olup olmadığını irdeliyoruz” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.