banner83

“YERLİ HAYVANLARIMIZ DEĞER KAYBEDİYOR”

Manisa Damızlık Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, Kurban Bayramı için yurt dışından ithal edilecek hayvanların gümrük vergilerinin düşürülmesine yönelik açıklamalarda bulundu. Yerli hayvan yetiştiricileri de, ithal hayvanın ülkeye getirilmesine karşı olduklarını ifade ettiler.

“YERLİ HAYVANLARIMIZ DEĞER KAYBEDİYOR”
banner87

Bu yıl 1-2-3-4 Eylül tarihlerine denk gelecek olan kurban bayramının üzerine kurbanlık fiyatlarının ne olacağı konuşuluyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu; canlı büyükbaş hayvanların ithalat gümrük vergisi yüzde 135’ten yüzde 26’ya düşürülmesi ve karkas et ithalatının da gümrük vergisinin yüzde 40’a indirilmesi kararlarını “talihsizlik” olarak değerlendirdi. Kırlıoğlu yaptığı açıklamada; “ Bu yıl kurbanlık fiyatları cep yakacak, 1000 liranın altında kurbanlık bulmak neredeyse  imkansız olacak'' dedi. Kurban pazarında yaşanan bu durum yerli hayvan yetiştiricilerini de kızdırdı.

“YERLİ HAYVANLARIMIZ DEĞER KAYBEDİYOR”
Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Mütevelli Mahallesi’nde yaşayan yerli hayvan yetiştiricileri, emeklerinin boşa gittiğini savundu. Yetiştiriciler; “Ülkemizde yetiştirilen yerli hayvanların değerlendirilmesini istiyoruz. Bu konuda hayvan yetişicilerine devletin desteğini artırması çok önemli . Bizler bu durumda maddi manevi zarar ediyoruz. İthal hayvan için gümrük vergileri düşürüldüğünde;  yerli hayvan fiyatları kesinlikle artacaktır. Devlet dışarıdan hayvan getirmesin. Kendi yerli üreticisini desteklesin. Ayrıca, dışarıdan gelen hayvanların bazılarının hastalıklı olmaları da ihtimal dahilinde. Yurt dışından gelen hayvanlar ülkemizde yetişmediği için, her türlü olumsuzluk söz konusu olabilir. Yetkililer ve vatandaşlar bu konuda dikkatli olmalı” açıklamasında bulundular.
 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maviş
Maviş - 4 yıl Önce

Bence cok doğru bir karar insanlar et yemeyi bırakın ancak karşıdan seyrediyor şimdi fukaranin midesine et girecek ithale devam

Özhan
Özhan - 4 yıl Önce

İş adamları ve büyük çiftlik sahipleri parayı basıp hayvan ithal edecek etin kilosu düşmeyecek küçük üretici her zamanki gibi 70 tl yeme para verecek 13 tl saman alacak ve yetiştirdiği hayvanın fiyatının düşmesini bekleyeceğiz kooperatif leşme olmadığı sürece durum budur

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94