banner65

PURÇU İDDİALARA YANIT VERDİ

TBMM'deki gece yarısı çocuk istismarına yönelik görüşülen düzenlemenin yankıları sürüyor. Toplumda büyük tartışma yaratan bu düzenlemenin gündeme oturmasıyla, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu'nun da yaklaşık bir yıl önce bu düzenlemeyi gündeme getirdiği ortaya atılmıştı. Gazetemiz bu iddiaların ardından, Ankara’da Purçu’ya ulaştı. Türkiye’nin ilk Roman Milletvekili Purçu Denge’ye özel açıklamalarda bulundu.

PURÇU İDDİALARA YANIT VERDİ

banner46
banner47
Caner KILIÇ- Geçen hafta Meclis Genel Kurulu’nda ele alınan ve ‘cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesi’ni öngören önerge Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine, önce Başbakan Yıldırım tasarının komisyona geri çekildiğini söyledi. Ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, düzenlemenin tasarı metninden çıkarılacağını açıkladı. Yaklaşık bir hafta boyunca, CHP'li vekiller başta olmak üzere çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları ve birçok vatandaş önergeyi çok sert bir şekilde eleştirmişti. Toplumda büyük tartışma yaratan bu düzenlemenin yankıları sürerken, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu'nun 11 ay önce bu düzenlemeyi gündeme getirdiği ortaya atılmıştı.
 
DENGE PURÇU’YA ULAŞTI
Peki tartışma nasıl başladı, hükümet nasıl savundu, muhalefet ne dedi? Gündemde yer edinen bu tartışmaların ardından Denge Gazetesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Türkiye’nin ilk Roman Milletvekili unvanına sahip olan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’ya ulaştı. Denge Muhabiri Caner Kılıç’a özel açıklamalarda bulunan Purçu, iddialara yanıt verdi. Purçu, kendisinin daha önce Meclise sunduğu soru önergesinin tamamen tersinin yapıldığını savundu. İşte o özel röportajda CHP İzmir Milletvekili Purçu ağzından açıklamalar;
 
‘SORU SORDUM VE ÖNERİLERİMİ SUNDUM’
“2015 yılında verdiğim bir soru önergesi vardı. O soru önergesini zaten sosyal medya hesaplarımda da paylaştım. Aynen şu ifadeler yer alıyordu; 2015 yılı içerisinde kaç tane çocuğumuz erken yaşta evlendi? Bunlardan kaçı doğum yaptı, kaçı tespit edildi, kaçı ceza aldı? Bunları önlemek için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu konuda cezaları ağırlaştırmayı düşünüyor musunuz diye, böyle birçok soru sordum. Erken yaşta evliliklerin önlenmesi ile ilgili hükümetin hangi önlemleri aldığını, hangi çalışmaları yaptığını sordum ve kendi önerilerimi de sundum.
 
ÖNERİLERİNİ SIRALADI
Kendi önerilerim de şunlardı; Erken yaşlardaki evliliklerin önlenmesi, çocukların eğitime entegrasyonunun sağlanması, eğitimden destek alması gereken çocukların desteklenmesi ile alakalı bir teklif sunmuştum. Hatta bu teklifte, bunların önlenmesiyle beraber, destek görmesi gereken ailelerin desteklenmesi, çocukların desteklenmesi ve eğitime kazandırılması gerektiğini söylemiştim. Ayrıca cezaların ağırlaştırılması ile ilgili bir teklif var.
 
BEN ÖYLE BİR TEKLİF SUNMADIM
Bizim teklifimizin tamamen tersi bir açıklama olunca hükümet tarafından, biz de haliyle tepki gösterdik. Ben de şunu söyledim; Benim bu yönde, tecavüz ve çocuk istismarı suçu işleyenlerin affedilmesi ile ilgili bir teklifim varsa getirin, ben de kendimle ilgili gerekeni yapayım dedim. Ama ben böyle bir teklif sunmadım. Hükümetin bazı bakanları, ben böyle bir teklif vermişim gibi basında demeçler verince, biz de haliyle bu duruma kızdık. Tekrar ediyorum. Bizim sadece erken evliliklerin önlenmesi ve çocukların eğitime kazandırılması ile ilgili bir teklifimiz oldu. Bu yönde de, bu tartışmalar hala devam ediyor.
 
‘HÜKÜMET ROMANLAR ÜZERİNDEN KONUYU GÜNDEME GETİRDİ’
Hükümet baktı ki kendilerine çok büyük tepkiler var, konuyu Romanlar üzerinden gündeme getirdi. Romanlar konusu hassas bir konudur ve dezavantajlı bir kesimdir. Erken evliliklerin olduğu bir gerçektir. Bunu da kimse inkar edemez ama biz bu erken evliliklerin, ekonomik, sosyal, psikolojik, siyasal, kültürel, bütün sebeplerinin araştırılarak, hükümetin önlem alması ve bu önlemler dahilinde çalışmalar başlatması gerektiğini ifade ettik. Hükümet de bunu haliyle yanlış yere taşıdı ve biz de tepkimizi ortaya koyduk.
 
DENGE’YE VE ÖZEL’E TEŞEKKÜR ETTİ
Ben CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel’e teşekkür ediyorum. Özgür Bey’de beni savunma amacıyla Denge Gazetesi’ne güzel bir demeç verdi. Halk tarafından çok fazla benimsenen bir haber oldu. Tabi partili olarak ta birbirimize sahip çıkmalıyız. Özgür Bey de sağlam doneler eşliğinde bunu yaptı. Ayrıca da tarafsızlığınızdan dolayı ve haberi yaptığınızdan dolayı Denge Gazetesi’ne de çok çok teşekkür ediyorum.
 
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.