banner83

MHP’li AKÇAY MANİSALI ÇİFTÇİLERİN SESİ OLDU

Manisa’da yaşanan doğal afetlerle ilgili TBMM Genel Kurulunda söz alan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay “ Mayıs ayında yaşanan aşırı sıcaklık değişimleri ile temmuz aylarında yaşanan sel, dolu ve fırtına nedeniyle çiftçilerimizin bağ ve bahçelerinde büyük maddi kayıplar yaşanmıştır. Doğal afetlerden etkilenen Manisalı çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizsiz olarak ertelenerek yeniden yapılandırılmalı, bağlarda aşırı sıcak değişimleri nedeniyle oluşan zararlar TARSİM sigortası kapsamına alınmalıdır.” dedi.

MHP’li AKÇAY MANİSALI ÇİFTÇİLERİN SESİ OLDU
banner87

Manisalı çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borçları faizsiz olarak ertelenerek yeniden yapılandırılmalıdır. 
Manisa’da yaşanan doğal afetlerle ilgili olarak TBMM Genel Kurulunda söz alan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “ 6 Temmuz 2020’de Manisa Sarıgöl ilçemizin 7 mahallesinde meydana gelen dolu nedeniyle 505 çiftçimizin 5.100 dekar bağında yüzde 20’yle yüzde 60 arasında hasar meydana gelmiştir. 5 Temmuz 2020’de Selendi ilçemizde meydana gelen hortum nedeniyle 20 çiftçimizin 10 dekar ekili ve dikili arazisinde yüzde 70 nispetinde hasar oluşmuştur. 6 Temmuzda, Alaşehir ilçemizde meydana gelen dolu ve fırtına nedeniyle, Ilgın, Kasaplı, Subaşı, Delemenler, Çakırcaali, İsmetiye ve Hacıaliler mahallelerinde, 890 çiftçimizin, 12 bin dekar bağında yüzde 35 ile 40 arasında hasar oluşmuştur. 5 ve 7 Temmuz 2020 tarihlerinde, Salihli’de, aşırı yağış, sel ve su baskını sonucu, Mevlütlü, Torunlu, Beylikli, Bahçecik, Karaağaç, Çelikli, Damatlı ve Burhan mahallelerinde, 150 çiftçimizin, 1.200 dekar bağında yüzde 10 ile yüzde 60 arasında zarar meydana gelmiştir. Doğal afetlerden etkilenen çiftçilerimizin tarım kredi kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizsiz olarak ertelenerek yeniden yapılandırılmalıdır.” dedi.

Bağlarda aşırı sıcak değişimleri nedeniyle oluşan zararlar TARSİM sigortası kapsamına alınmalıdır.
Manisa’da mayıs ayı içinde yaşanan aşırı sıcaklık değişimleri nedeniyle üzüm bağlarında büyük zararlar oluştuğunu söyleyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay,“ Mayıs ayı içinde, Manisa’daki aşırı sıcaklık değişimleri nedeniyle, Saruhanlı, Şehzadeler, Yunus Emre, Ahmetli, Turgutlu ve Salihli ilçelerimizde, 7.500 çiftçimizin 186 bin dekar bağında yüzde 10 ile yüzde 95 arasında zarar oluşmuştur. Vejetatif üreme döneminde olan bağlarda aşırı sıcak nedeniyle oluşan zararlar TARSİM sigortası kapsamında değildir. Bu dönemde aşırı sıcaklar nedeniyle oluşan zararların da TARSİM sigortası kapsamına alınmalıdır.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94