banner83

“Bu düzenleme sağlığımızı bozar”

Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Genç, Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısını değiştirecek yabancı doktor ve hemşire uygulamasından duydukları endişeleri dile getirdi.

“Bu düzenleme sağlığımızı bozar”
banner87
 Hükümetin bir süredir gündeminde olan sağlıkta yabancı doktor ve hemşire çalıştırılması düşüncesine Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi Başkanı Mustafa Genç’ten sert tepki geldi. Genç söz konusu uygulamanın Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısını baştan aşağı değiştireceğine dikkat çekti. Ülkelerinde kariyer sahibi, nitelikli doktorların Türkiye’yi tercih etmeyeceklerini, Türkiye’ye  ancak Asya ülkeleri ve Doğu Avrupa'dan ucuz iş gücü olarak doktorlar hemşireler geleceğinin altını çizen Genç, “Ülkesinde ayda 200 dolar maaş alanlar Türkiye’yi tercih ederler.  Mesleki deneyimleri bizim doktorlarımızla, hemşirelerimizle kıyaslanamayacak bu kişilerin verdiği kalitesiz hizmetin faturası da vatandaşa çıkar”dedi.

Kararnamenin çalışanların ve onların temsilcileri olan sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin fikri alınmadan hazırlanmasını baştan yapılmış bir yanlış olarak değerlendiren Genç, “ Bakanlık bu yanlışını söz konusu taslağa ülkemizde yabancı doktor ve hemşire çalışmasının önünü açacak düzenlemeyi de ekleyerek felakete dönüştürmüştür. Türk sağlık çalışanını gözden düşürme anlamına gelen bu düzenlemenin hayata geçirilmesinin hiçbir faydası yoktur.  Türkiye’de yoksa ve daha ucuzsa dışarıdan getirtelim anlayışı ile ülkemizde birçok sektör adeta yok edilmiştir.  Bu yabancı sevdası ne yazık ki bugün kendi insan kaynağımızda hedef tahtasına oturtmuştur. Yabancı doktor, yabancı hemşire, yabancı öğretmen, yabancı mühendis gelsin diyerek yabancıların çalışmasının istendiği mesleklerin listesi her geçen gün siyasetçiler tarafından uzatılmaktadır” dedi.

Türkiye’de doktor ve hemşire açığının  herkesin kabul ettiği bir gerçek olduğunu vurgulayan Genç, “ Bu açığı kapatmanın tek doğru yolu kendi insan kaynaklarımızı kullanmaktır. Bunun yolu  Tıp fakültelerinin kontenjanlarının arttırılmasından, hemşirelik bölümlerinin çoğaltılmasından geçmektedir” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94