banner83

DERSİMİZ VEREMLE SAVAŞ!

Manisa Verem Savaş Dispanseri, Manisa Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencilerine Verem’i anlattı. 2-8 Ocak tarihleri arası gerçekleştirilen Verem Eğitimi Haftası etkinliklerinde “Veremden Korunalım” isimli yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. Manisa Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Çiğdem Bayboğa, Hemşireler Belgin Akay ve Nuray Külük tarafından verilen eğitimde ise veremden korunmanın yolları ve tedavisine ilişkin yöntemler anlatıldı. Eğitime 150 öğrenci ilgi gösterdi.

DERSİMİZ VEREMLE SAVAŞ!
banner87
 Manisa Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencilerini Verem Eğitimi ve Propaganda haftası etkinlikleri kapsamında  tüberküloz (verem) hastalığına karşı bilgilendirildi. Manisa Verem Savaş Dispanseri tarafından verilen eğitimde Başhekim Dr. Çiğdem Bayboğa, Manisa’da ilk defa Lise öğrencilerine yönelik eğitimler verdiklerini belirtti. Öğrencilerin tüberküloz  hastalığına karşı dikkatini arttırmak amacıyla  Manisa Verem Savaş Dispanseri’nden eğitim talebinde bulunduklarını belirten Okul Müdürü Aylin Erçin, eğitime tüm 9 ve 10’ncu sınıf öğrencilerinin katıldığını ifade etti. Erçin ,  “Gençleri sigara içme alışkanlığından uzaklaştırmak için bu tür bir etkinlik düşündük. Sigara içme yaşı maalesef çok fazla düştü. Biz de okulumuz öğrencilerini bu kötü alışkanlıktan uzaklaştırmak ve sonuçlarını öğretmek adına bu tür bir eğitimi düzenlemeyi kararlaştırdık. Ayrıca okulumuz bünyesinde,  “Veremden Korunalım” konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenledik.” dedi.

Manisa Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Dr. Çiğdem Bayboğa, öğrencilere yönelik verilen eğitimlerin önemine dikkat çekerek, “ Tüberküloz yani verem hastalığının nasıl bulaştığını ve nasıl bir hastalık olduğunu çok fazla bilen yok. Bu eğitimler sayesinde önce öğrencilerimize ve dolaylı olarak onların ailelerine bu bilgileri aktarıyoruz. Dünya’da her yıl 10 milyona yakın yeni hasta çıkmaktadır. Bunların da 2 milyon 500 bine  yakını hayatını kaybetmektedir. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık olarak 17 bin kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. 10-15 Milyon insanımızın vücudunda bu virüsün bulunduğu düşünülmektedir” dedi.

Manisa Verem Savaş Dispanseri Hemşirelerinden Belgin Akay ve Nuray Külük tarafından verilen eğitimde ise hastalığın nasıl bulaştığı ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Hemşire Nuray Külük tarafından yapılan sunumda verem mikrobunun çoğunlukla solunum yollarıyla bulaştığı açıklandı. Külük görsel örnekler verdiği sunumda: “Tüberküloz, Mycobakterium Tuberculosis denilen bir mikroorganizmanın yol açtığı, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığı yalnızca, tüberküloz basilinin kaynağı olan, tedavi görmemiş akciğer ve gırtlak tüberkülozu olan hastalar bulaştırır. Tbc. basili hava yolu ile bulaşır. Hasta insanlardan öksürme, aksırma ile ortama damlacıklar vasıtasıyla yayılan mikrobun, solunum yolu ile sağlam kişilerce alınması sonucu bulaşma olur. Tedavi görmeyen verem hastasıyla aynı evi paylaşanlar, kalabalık ve havalanması iyi olmayan ortamlarda bulunanlar, yoksulluk, sağlıklı ve yeterli beslenemeyenler, HIV-AIDS Hastası olanlar, sigara içenler, alkol ve madde bağımlısı olanlar, toplu yaşanılan yurt, hastane, cezaevi gibi yerlerde kalanlar, diyabet, kanser vb. hastası olanlar bu hastalığın riski altındadır.  Akciğer tüberkülozu; kilo kaybı, iştahsızlık, hafif ateş özellikle geceleri olan terleme, halsizlik belirtilerinin yanı sıra, akciğerlerde meydana gelen harabiyet nedeniyle öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, ilerlemiş olgularda ise, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. 2011 yılı kasım ayı sonu itibariyle  Manisa merkez dispanserimize 26495 kişi muayene için müracaat etmiştir. Bu başvuruların 1510 inden balgam örneği alınarak incelenmiş, pozitif bulunanlar hastaneye sevk edilmiş, şüpheliler takibe alınmıştır. Bu yıl toplam Manisa Merkez, Saruhanlı ve Turgutlu da toplam 164 (72 si önceki yıldan devreden) verem hastası tedaviye alınmış olup, bunların 111 inin tedavisi başarıyla tamamlanmış, 53 ünün tedavisi ise halen devam etmektedir. Bu yıl toplam 398 kişiye verem koruma tedavisi verildi, 1018 kişiye PPD testi uygulandı. 2-3 hafta veya uzun süreli öksürük şikayeti olan herkes, Verem Savaş Dispanserlerine veya başka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Tedavi en az 6 ay olmak üzere 9,12 hatta 24 aya kadar uzatılabilir” dedi.

Manisa Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi tarafından düzenlenen,  “Veremden Korunalım” konulu yarışmada  dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. Birincilik ödülüne Ümit Türek layık görülürken, ikincilik ödülünü Ömer Faruk Ertürk, üçüncülük ödülünü Alpcan Dürgen almaya hak kazandı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94