“KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN SODA DEĞİL MADEN SUYU TÜKETİN”

Kalbimizin bir çok özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi de elektrik sistemidir. Bu elektrik sistemindeki dengesizlikler kalp çarpıntısına neden olur. Özel İzmir Kardiyoloji Dal Merkezi’nde görev alan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayhan Sinci, elektrik sistemindeki dengesizliği oluşturan unsurları ve dengeyi nasıl koruyacağımızı anlattı. Halk arasında maden suyu ve sodanın karıştırıldığını da belirten Sinci; “Kalp sağlığı için soda değil, maden suyu tüketin.” uyarısında bulundu.

 “KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN SODA DEĞİL MADEN SUYU TÜKETİN”

banner46

Kalp ritim bozukluklarının iç ve dış etkenlerden kaynaklandığını vurgulayan Dr. Ayhan Sinci, insanların normal yaşam seyirlerine zarar veren veya yaşam seyrine zarar vermeyen çarpıntıların olduğunu belirtti. Bu çarpıntılar söz konusu olduğunda doktora danışılmasının şart olduğunu söyleyen Sinci, kalbin elektrik sisteminin bir trafoya benzediğini ve ortaya bir enerji çıktığını ifade etti. “Bir ana trafo vardır ve buradan kalbimize yaklaşık 60-100 arası bir vuru olmaktadır. Bazen bu düzen bozulur, kalp atma hızı 100 ve üzerini bulabilir. Ayrıca bunun dışında da ekstra atımlar dediğimiz, farklı odaklarda hiyerarşiyi bozacak şekilde atımlar olabilmektedir. Bu durumda hastaların sağlığı ciddi bir tehlike içine girebiliyor. Bu yüzden hasta panik yaparak doktora gelme ihtiyacı duyuyor.” dedi.

“ÇARPINTININ YÖNÜ TEHLİKEYİ BELİRLİYOR”
Kalp çarpıntısı sırasında hastanın,  sanki kalbinde bir kuş kanadı çırpıyormuş gibi hissettiğini belirten Sinci;  “Bu çarpıntıların iki türü vardır. Bir tanesi kalbin üstünden çıkan ve altından çıkan çarpıntılar. Hasta çok hassas değilse üstten çıkan çarpıntıları hasta hissetmeyebilir ama alttan çıkan çarpıntıları genel olarak hasta hisseder. Üstten çıkan genelde hayati tehlike barındırmaz. Bunlar daha çok çay, kahve, sigara, stres gibi dış etkenlerden kaynaklanır.  Oysaki alttan çıkan çarpıntılar çoğu zaman tehdit boyutundadır ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bunlar, şeker, tansiyon hastalığı ve kalp kapaklarından kaynaklı olabilir. Kalp krizi geçirmiş hasta kalp fonksiyonları bozulmuştur, bundan kaynaklı olabilir.” dedi.

“AŞIRI RÜZGÂR VE AŞIRI SOĞUKTA KALP RAHATSIZLIĞINI TETİKLER”
Kalp ritminde oluşan bozukluğun hava şartlarıyla da bağlantılı olduğunun altını çizen Sinci,  sadece sıcak havalarda değil, aşırı rüzgarlı ve soğuk havalardan da kaynaklı sorunlar yaşanabileceğini kaydetti.  Sıcak havaların son zamanlarda hala etkisini gösterdiğini ifade eden Sinci, “Mevsim şartlarını düşünürsek bunların olma ihtimali bu sıcak havalarda kalp riski daha çok artacaktır. Özellikle güneşin dik geldiği vakitlerde dışarıda bulunan vatandaşlar çok fazla sıvı kaybeder. Bu su kaybından dolayı sodyum, potasyum gibi elektrikleri de vücudumuzdan kaybediyoruz. Bu elektronikleri kaybettiğimiz zaman bunlar kalbin ritmini bozarlar. Bu da hayati tehlikelere yol açar. Bunun için buna dikkat etmek lazım.  İlaç kullanan insanlar, tansiyonu olan insanlar, bu tür problemi olan insanların sıcak havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları gerekiyor. Çıkmak gerekiyorsa da gölge bölgeleri kullanmalıyız. Ayrıca tok karnına yürümekte risklidir. En ufak bir çarpıntı varsa bunu önemsemek gerekir. Çay, kahve, sigara, kötü hava koşulları, sıcaktan olabileceği gibi rüzgardan da kaynaklanabilir. Aşırı rüzgar ve aşırı soğukta kalp rahatsızlığını tetikler.” ifadelerini kullandı.

MADEN SUYU KALBE İYİ GELİYOR”
Kadriyoloji Uzmanı Ayhan Sinci, sıcak havalarda fazlasıyla sıvı kaybeden vatandaşların kalp ritim bozukluğu yaşamamaları için bolca sıvı tüketmeleri gerektiğini hatırlattı. Serinlemek için içilen maden suyu ve sodanın özelliklerinin birbirinden farklı olduğunu belirten Sinci, maden suyunun kalbe iyi geldiğini sodanın ise kalp ritim bozukluğunu tetiklediğini söyledi. Sinci,  bu iki içeceğin farkını şu sözlerle anlattı; “Bizim buradaki mesajımız; kalbin ritminin önemli olduğunu özellikle sıcak havalarda buna dikkat edilmesi gerektiğidir. Doğal maden suyu daha fizyolojiktir ve vücuda daha yakındır. Maden suyunda magnezyum ve potasyum içeriği var. Kalp bu içeriği sever.  Oysa sodada sodyum var. Sodyumun tansiyonu yükseltici bir yapısı var. Yani ritim problemi yaratabilir. Bu yüzden sodyumu fazla olan içecekleri tüketmemeye gayret etmeliyiz.”

“KANSIZLIK VE GUATR DA TETİKLİYOR”
Bunların dışında kalp ritim bozukluğunu etkileyen hastalıkların olduğunu belirten Kariyoloji Uzmanı Sinci; “ Kalp dışı rahatsızlıkları dediğimiz iki tane büyük grup var. Bunlar; kansızlık ve tiroit bozukluğu. Kansızlık, sağlık ocaklarında çok rahat hemogram testiyle ortaya çıkabilecek bir hastalık. Bir diğer unsur da halkın guatr diye bildiği tiroit hastalığıdır. Bunlar kalpteki fonksiyon bozukluklarına neden olabilir.” diye konuştu. -Özlem Şahin 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.