banner83

Kan Hücrelerinin Miktarındaki Azalma ile Ortaya Çıkan Anemi Türü: Aplastik Anemi

Kan Hücrelerinin Miktarındaki Azalma ile Ortaya Çıkan Anemi Türü: Aplastik Anemi
banner87

Kan hücreleri vücut içerisinde oksijen taşıma, pıhtılaşma mekanizmasını yerine getirme ve bağışıklık sistemini oluşturma gibi görevleri olan hayati hücrelerdir. Kemik iliği içerisinde üretilen bu hücrelerin eksikliği veya görevini yerine getirmediği durumlarda başta anemi olmak üzere çeşitli kan hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Aplastik anemi de en yaygın görülen kan hastalıklarından birisidir. Aplastik anemi sebepleri nelerdir, belirtileri nelerdir yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aplastik aneminin ortaya çıkışında kan hücrelerini üreten kemik iliği hücrelerinin görevini tam olarak yerine getirmemesi yer almaktadır. Kemik iliği kemiğin tam ortasında bulunan, alyuvarları ve akyuvarları üreten hayati bir yapıdır. Alyuvarlar oksijen taşıma görevini yerine getirirken akyuvarlar ise vücudun savunmasından sorumlu olan kan hücreleridir.

Anemi denilince akla hemen alyuvarların miktarının azalması gelse de aplastik anemi türünde diğer türlerden farklı olarak hem alyuvar miktarında azalma görülür hem de akyuvar miktarında azalma görülür. Hasar gören kemik iliği hem yeterince kan hücresi üretmez hem de var olan hücrelerin yenilenmesini sağlayamaz. Bu durum zamanla dokularda oksijen eksikliğine, vücudun yeterince savunulamamasına ve pıhtılaşma sorunlardan dolayı sık sık kanamalara neden olmaktadır.

Aplastik Aneminin Nedenleri Nelerdir?

Aplastik anemi kemik iliğinin herhangi bir nedene bağlı olarak kan hücrelerini üretememesi veya üretiminin yavaşlamasına bağlı olarak gelişmektedir. Aplastik anemi ne kadar sürede iyileşir sorusunun cevabı da bu nedenlerin bilinmesiyle verilebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre aplastik aneminin bilinen en yaygın neden bağışıklık sisteminin hasar alması veya herhangi bir nedene bağlı olarak baskılandığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle kemoterapi gibi bağışıklık sisteminin baskılandığı ilaçların kullanılması veya mevcut olan kanser hastalıklarının aplastik anemiye neden olduğu düşünülmektedir. Bazı durumlarda çeşitli zehirli ve toksik maddelerin bağışıklık sistemi hücrelerini etkilemesi sonucunda da aplastik anemi durumu ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca bazı enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibiyotikler, gebelik, viral enfeksiyonlar ve paroksismal nokturnal hemoglobinüri sonucunda da aplastik anemi tablosu ortaya çıkabilmektedir.

Aplastik Anemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aplastik anemi genel olarak dolaşım sistemini ve bağışıklık sistemini etkisi altına aldığı için belirtiler de genellikle bu sistemlerde görülmektedir. İşte aplastik anemi rahatsızlığı yaşanan kişilerde görülen belirtiler ve bulgular;

Nefes darlığı

Deride oksijen eksikliğine bağlı olarak görülen morarma ve soluk cilt

Zayıflama

Yorgunluk

Ateş

Kılcal damarlarda kanama gibi belirtiler yaygın olarak görülen belirti ve bulgulardandır.

Aplastik Anemi Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur, Nasıl Tedavi Edilir?

Anemi hastalığının tanısı konulurken öncelikle kan testlerinde kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin miktarına bakılması gerekmektedir. Ayrıca periferik kan yayması sitojenik analiz ve kemik iliği biyopsisi de alınarak aplastik anemi için kesin tanı konulabilmektedir. Aplastik anemi tedavisinde hematoloji doktorları İzmir öncelikle hastalığın ortaya çıkardığı belirtileri hafifletmek daha sonra da kemik iliğinin bozulan mekanizmasını yerine getirmek adına tedavi planlamaları yaparlar.

Eğer tam kan sayımında aplastik anemi tanısı konmuşsa ancak hastanın hiçbir şikâyeti yoksa ilk etapta uzmanlar tedaviye başlamamaktadır. Ancak şiddetli belirtiler gösteren aplastik anemi hastalarında şu tedaviler uygulanabilmektedir: Kan ve trombosit takviyesi yapılarak hastalığın ortaya çıkardığı etkiler azaltılabilir. Kan nakli yapılan hastalarda akyuvarlar ve alyuvarlar yerine getirilirken trombosit naklinde pıhtılaşma mekanizmasında görev alan trombositler yerine konulur.

Aplastik anemi hastalığının tedavisinde kullanılan diğer bir tedavi yöntemi de kemik iliği kök hücre nakli tedavisidir. Bu nakil yöntemi ile görevini yerine getiremeyen veya kan hücresi üretmeyen kemik iliği tekrar uyarılır ve hastalığın ortadan kaldırılması amaçlanır. Eğer hastaya kemik iliği nakilleri yapılamıyor ise ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaç tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmaktadır. Aplastik anemi hastaları eğer hafif şiddette belirtiler gösteriyorsa yaşam kaliteleri fazla etkilenmeyecektir ancak şiddetli belirtiler gösteren hastalarda tedavi kesinlikle şarttır aksi takdirde hastaların yaşam kalitesi oldukça olumsuz etkilenecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94