banner83

Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenliyor. Salgının Anadolu'da ikinci zirve döneminde olduğunu söyleyen Bakan Koca, "Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız" dedi.Bakan Koca, sokağa çıkma yasağıyla ilgili oalrak da, "Sokağa çıkma yasağı gibi bir tedbir düşünmüyoruz. " dedi

Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız
banner87

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Durum bölgesel yayılmadan daha ciddidir. Gelinen noktada yeni bir değerlendirme yapmak gerekir.

Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız. Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemindedir.

"BURSA'DA VAKA SAYISI 3 KAT ARTTI

Bursa'da bir ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat artmıştır. Bilecik'te 2 katı artmıştır. Balıkesir, Yalova ve Çanakkale'de yüzde 50 artmıştır.

Bursa'da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 yatak ilave ediyoruz. Çanakkale'de yoğun bakım sayısına 39 adet daha ekliyoruz.

Filyasyon ekiplerinin çalışmaları sayesinde şüpheli temasları tespit ediyor, izolasyona alıyoruz.

Dışarda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. Kalabalıktan uzak durmalıyız, asıl ciddi sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Hayat Eve Sığar cümlesini yeniden hatırlayalım.

Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemine kış henüz gelmeden ulaştı. Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor.

Salgınla mücadelede tedbirlerden daha güçlü birsilahımız yok.

GRİP AŞISI

2021 yılının grip aşısının siparişini şimdiden veriyoruz. 2020 yılının aşısını dageçen sene yaptık. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha da arttı. Bu sene 1 milyon 300 bin grip aşısını tedarik etmiş olduk. 400 bin doz grip aşısı eczanelerde. Grip aşılarını daha da artırmak için yoğun bir gayret içindeyiz. Grip aşısı geçen yıla göre 2 kat artacak.

GRİP AŞISINDA ÖNCELİK KİMLERE VERİLECEK?

Bilim Kurulu grip aşısı içim kimlere öncelik verilmesi gerektiğini belirledi. Grip aşısı riskli gebelere, 65 yaş üzerindeki kronik hastalara, 5 yaş altı kronik hastalara, riskli çalışan sağlık çalışanlarına, organ nakli olanlara yapılacaktır. Grip aşısını 3 milyon doza çıkarmak için çalışıyoruz.

AŞI ÇALIŞMALARI

Aralık ayında bağışıklık düzeyinin geliştiğine kanaat getirirsek Türkiye'de 5 milyon aşılama yapabiliriz. Aralık ayında Covid-19 aşısı uygulanabilir.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Önümüzdeki 2-3 hafta içinde elde edeceğimiz bilgiler ışığında belirgin artış görmezsek diğer sınıflar da açılablir. Okullarla ilgili ciddi bir durum yok.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma yasağı gibi bir tedbiri düşünmüyoruz. Mevcut tedbirlere uyulmalı, esnek mesai ciddi anlamda devreye giriyor olmalı. Esnek mesai sistemini kamuyla birlikte özel sektör de uygulamalı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94