banner83

Soğuk havalarda sinüzite dikkat!

Soğuk havalarda hızla yayılan sinüzite karşı uyarılarda bulunan Özel Sekiz Eylül Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Mustafa Gürcan, özellikle ıslak saçla uyunmaması ve dışarı çıkılmaması gerektiğine dikkat çekerek, hastalığın en büyük nedenlerinden birini ise burundaki et ve kemik eğiklikleri olarak açıkladı.

Soğuk havalarda sinüzite dikkat!
banner87
 Şiddetli baş ağrısı olarak ortaya çıkan sinüzit, soğuk havalar nedeni ile artış göstermeye başladı. Bir çok kişiyi etkisi altına alan sinüzitin tanımını yaparak, tedavi yöntemlerini aktaran Özel Sekiz Eylül Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Mustafa Gürcan, sinüzitin kalıcı olmaması için mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı. Burun tıkanıklığının hastalığı kalıcı hale getirdiğini kaydeden Gürcan, burunda bulunan et veya kemik eğriliklerinin düzeltilmesinin büyük önem taşıdığının altını çizdi. Dr. Gürcan, “Kafatası içinde sinüs adı verilen boşluklar vardır. Bunların iltihabına sinüzit diyoruz. Özellikle havaların soğumaya başladığı dönemlerde ortaya çıkan iltihaplardır bunlar. Bu dönemde o ana kadar aktif olmayan bazı virüslerin, bazı mikropların, havanın soğumasıyla beraber aktif hale geçtiğini görüyoruz. Havanın bu durumundan dolayı, direncin düşmesi de enfeksiyonun daha hızlı yayılmasına neden oluyor. Havaların dışında başka oluşumlarda sinüzite neden olabilir. Sinüzitin başlıca nedenlerinden biri de burnun rahat nefes alamamasıdır. Burnun tıkalı olması, nefes alınamaması bu hastalığın çok çabuk yerleşmesine, hatta kalıcı hale gelmesine sebebiyet verebiliyor. Çocuklarda geniz eti olarak, büyüklerde ise burundaki kemik ve et oluşumlarını sinüzitin sebepleri arasında sayabiliriz. Genelde sinüzit olan insanlar rahat nefes alamazlar. Var olan sebebin üzerine enfeksiyonda eklendiği zaman, burun iyice tıkanır. Gece ağzı açık kalır, baş ağrısı başlar. Ateş olabilir, orta kulakta geçici ya da kalıcı işitme kayıpları meydana gelebilir. Bu tip şikayetleri olan hastalar bunu genelde, grip olarak adlandırır. Ama bu tür belirtilerin büyük bir çoğunluğu sinüzitten kaynaklanmaktadır.   

Islak saçla uyumayın, dışarı çıkmayın!

Belirtilen şikayetlerle gelen hastalara öncelikle ilaç tedavisi uyguladıklarını belirterek sözlerine devam eden Gürcan, “Hastalara ilaç tedavileri ile beraber kendilerini korumaları gereken şeyleri söylüyoruz ki; bunların en başında bu mevsimde ıslak saçla uyumamak veya dışarı çıkmamak gerekiyor. Virüs ve mikropların ıslak saça çok daha kolay etki edebildikleri bir gerçektir. Bununla beraber bazı insanların meslekleri icabı veya hobi olarak motosiklet sürdüklerini görüyoruz. Biz bunu da engellemeye çalışıyoruz. Çünkü başın sürekli rüzgara maruz kalması, bu hastalığın çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden oluyor. Özellikle ısı değişikliklerinin olduğu dönemlere çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olan dönemler tehlikelidir.

Kalıcı tedavi için burun ameliyatı şart

İlaç tedavisinin ardından, burunda oluşan kemik eğriliklerinin düzeltilmesi gerektiğini belirten  Dr. Gürcan, “Uzmanların uyarılarına dikkat eden ve ilaçlarını kullanan hastalar kısa sürede iyileşebilir. Ama hastalık geçtikten sonra, hastalığa neden olan oluşumlar varsa, çocuklardaki geniz etlerinin alınması, büyüklerde ki burun kemiklerinin ve etlerinin düzeltilmesi hastalığın kalıcı tedavisi yönünden son derece gereklidir. Bu tür operasyonlar çağımızda modern bir şekilde yapılabilmektedir. Biz de hastanemizde uzun yıllardan beri bu yöndeki tedavilerimiz sürdürüyoruz. Bende Türkiye’de burun kemiği ameliyatlarını tampon kullanmadan gerçekleştiren sayılı hekimlerden bir tanesiyim. Özellikle geniz eti ameliyatlarında da son derece modern yöntemler kullanıyoruz. Hastanın kanama riskleri azalmış oluyor ve iyileşmesi kısa sürüyor.    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94