banner83

Tükendik, Ölüyoruz!

Manisa’da Covid-19 vaka sayısının günlük 3 bine dayandığını açıklayan Manisa Tabip Odası, hastanelerde yataklı servislerin ve yoğun bakımların dolduğunu, bu yüzden büyük mağduriyetler yaşandığını ifade etti. Her gün her hastaneden en az 5 sağlık çalışanının da Covid-19’a yakalandığını belirten Tabip Odası, "Tükendik, ölüyoruz ama sesimizi ne halkımıza, ne yöneticilerimize duyuramıyoruz." sözlerine yer verdi.

Tükendik, Ölüyoruz!
banner87

Manisa Tabip Odası, Covid-19 salgınında Manisa’nın geldiği son durumu paylaştı. Yapılan açıklamalarda, koronavirüsün giderek ciddi oranda yaygınlaştığı dile getirilirken, Manisa’da COVİD19 saptanan günlük hasta sayısının 3 bine dayandığı belirtildi. Korkutan bir başka açıklama da, hastanelerdeki yataklı servislerin ve yoğun bakımların dolu olduğu, hastaların acillerde yatakların boşalmasını bekledikleri yönünde oldu. Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Peyker Temiz’in okuduğu bilgilendirme metninde şu ifadelere yer verildi;

"HASTALAR ACİLDE YATAK BOŞALMASINI BEKLİYOR"

"Covid-19 salgınının 10. ayına geldik. Salgın azalmadı, yaygınlaştı. Yöneticilerimiz, yetersiz ve gecikmiş tedbir kararları ile sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanlarına yüklediler. Manisa’da Covid 19 saptanan yeni olgu sayısı, günlük 3.000’e dayanmıştır. İlçelerdeki yoğunluk ve yatak kapasitesindeki kısıtlılık nedeniyle, merkeze sevk edilen hasta sayısı çok fazladır. Manisa merkezde hizmet veren hastanelerin de yataklı servisleri ve yoğun bakımları dolu olduğundan hastalar acilde yatak boşalmasını beklemektedir. Tüm hastanelerde servis ve yoğun bakım yatak kapasitesi belirgin ölçüde artırılmasına rağmen, bu yeni yataklar da ihtiyaca yetmemektedir. Yoğun bakım yatağı ve solunum cihazı kapasitesini artırmak üzere hastanelere yeni malzemeler gönderilse de, bu yeni açılan servislere hizmet verecek yeni personel olmadığından verimli kullanılmaları mümkün değildir. Hastanelerde serviste ya da yoğun bakımda yatan hastalar kısa sürede çıkamadığı, yataklar günlerce boşalmadığı için, her gün bunlara yenilerinin eklenmesiyle kapasitenin sınırları zorlanmaktadır.

"DİĞER HASTALAR HASTANELERE VE HEKİMLERE ULAŞMAKTA ZORLANIYOR"

Hastanelerdeki bu iş ve hasta yoğunluğu nedeniyle, Covid dışında kalan hastaların hastaneye, hekime ulaşmaları zorlaşmış, tanı ve tedavi gecikmeleri nedeniyle mağduriyetler oluşmaya başlamıştır. Neredeyse bir beyin kanaması, bir kalp krizi gibi acillere bile ayıracak yoğun bakım yatağı kalmamıştır.

"HİZMETTEKİ AKSAMALAR, HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDETİ DOĞURUYOR"

Aile hekimlerinin izlem yapması gereken karantinadaki Covid-19 pozitif veya temaslı kişilerin sayısı, hekim başına 150-200 civarıdır. Bu izlemler yanı sıra günlük hasta muayenesi, gebe ve bebek izlemleri, rutin aşılamalar derken, yetişilmesi mümkün olmayan bir iş yükü aile hekimlerinin sırtına yüklenmiştir. Sağlık çalışanlarının çoğunun Covid-19’a yakalanması nedeniyle kapatılan aile hekimliği merkezleri vardır. Hizmetteki aksamalar, aile hekimliklerinde çalışan hekimlere ve sağlık çalışanlarına şiddet sonucunu doğurmaktadır.

"FİLYASYON EKİPLERİ HASTALARA VE TEMASLILARA YETİŞEMİYOR"

Filyasyon ekiplerinin Covid-19 pozitif olgulara ve temaslılarına yetişmesi çok güçleşmiştir. Evde izlenen Covid-19 hastalarına teslim edilen ilaçların değişkenlik göstermesi, yeterli bilgilendirme olmadan bu ilaçların kullanımının kişilerin inisiyatifine bırakılması da tedavinin aksamasına, bulaş süresinin uzamasına, klinik durumun ağırlaşmasına, hastaneye başvuruların artmasına yol açmaktadır.

"HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANI SAYISI 180’İ GEÇTİ"

Sağlık çalışanlarının tamamında yorgunluk, bezginlik, tükenmişlik gözlenmektedir. Şu ana kadar yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 180’i geçmiştir. Her gün birlikte mesai yaptığımız arkadaşlarımızdan en az 5’inin Covid 19’a yakalandığı haberini alıyoruz. Sadece sağlık çalışanları değil, aileleri de hem risk altında, hem endişe içindedir. Beden yorgunluğu yanı sıra kaygı bozuklukları başta olmak üzere ruhsal sıkıntılar yaşar hale geldik. Tükendik, ölüyoruz ama sesimizi ne halkımıza, ne yöneticilerimize duyuramıyoruz. Manisa Tabip Odası olarak süreci yakından izlemek, yöneticilerimize gerekli uyarıları yapmak, halkımızı bilgilendirmek ve uyarmak bizim görevimizdir. Hem yöneticilerimizden, hem halkımızdan, herkesin üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket etmesini, Covid 19 salgınıyla mücadele etmek üzere toplumsal bir dayanışma içine girmesini talep ediyoruz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
CUMHUR BÜLBÜL
CUMHUR BÜLBÜL - 3 ay Önce

Tabipler Odası isminin felaket tellalları olarak değiştirmesi lazım oda olarak hiçbir hayırlı hareketini katkısını şimdiye kadar göremedik vatandaş olarak göremedik niyetleri meşru hükümete muhalefet yapmaksa soyunsunlar herhangi bir partiye geçsinler Çünkü artık herkes onların Tabipler Odası değil de muhalefet partisi olarak görüyor

erol ağır
erol ağır - 3 ay Önce

Cumartesi saat 00:20 de şehir has.gittim.benden önce bir kişi varmış bekledim.onun tedavisi oldu teste gönderdi.sonra benim sorunlarımı dinledi benide teste tabi tuttu.Pazar günü e nabızdan testimin pozitif olduğunu öğrendim.Pazar günü akşam sağlık müdürlüğünden aradılar iaçların getirilmesi için.ilaçlar geldi ilaç kullanmaya başladım.aile hekimi telofon etti ilaçların geldimi kullanmaya başladınmi.diye kendi telofonu 24 saat açık olduğunu kendimi kötü hissettiğimde telofon etmemi istedi.Salı günü il saglıktan aradılar aile hekimi sizi aradımı bende aradığını söyledim.ilçe sağlık müdürlüğünden aradılar her hangi bir şikayetiniz varmı diye .bu gün Cuma sabahliyin il sağlık müdürlüğü tekrar aradı .yani sahipsiz bırakmıyorlar biraz geçekci olalım.unutmayalımki bu salgın dünyayı dize getiren bir salgın tv lerden izliyoruz başka ülkelerde insanlar hastalandığında nasıl davranıyorlar en azından onları görmemiz lazım.unutmayalım ülke bizim ülke kötülenmektense doğruları yazmak bence doğru olur.

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94