CHP SİYASETÇİLERİN SERVET VE KAYNAKLARININ ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

CHP, siyasetçilerin ‘vergi cennetlerinde’ bulunması muhtemel servetlerinin ve bunların kaynaklarının araştırılmasını istedi. CHP Grup Başkanvekilleri; Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç imzasıyla hazırlanan araştırma önergesi TBMM Başkanlığına sunuldu.Önergede, küreselleşme sonrası sermayenin ülkeler arasındaki akışkanlığına işaret edilerek; bu süreçte bazı ülkelerin vergi mükelleflerinin vergiden kaçınmasını kolaylaştıran işlemlerin, gizlilik içinde yapılmasını sağladığına dikkat çekildi.

CHP SİYASETÇİLERİN SERVET VE KAYNAKLARININ ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

banner46
CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel konuyla ilgili yaptığı açıklamada; CHP’nin  siyasetçilerin ‘vergi cennetlerinde’ bulunması muhtemel servetlerinin ve bunların kaynaklarının araştırılmasını istediğini duyurdu.

VERGİ CENNETİ YA DA OFF-SHORE MERKEZLER
"Yapılan işlemler dolayısıyla çok düşük ya da sıfır vergi oranı uygulayan ve yasa dışı fonların aklanmasına olanak sağlayan bu ülkeler vergi cenneti ya da off-shore merkezler olarak adlandırılmaktadır." ifadesi kullanılan önergede, siyasetçi ve zenginlerin bu tür yatırımlarının ‘Cennet Belgeleri’ adıyla yayımlandığı kaydedildi.

MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASINI TALEP ETTİLER
Önergede, "Siyasi parti genel başkanları ile başbakan ve bakanların, vergi cennetlerinde bulunması muhtemel servetlerinin ve bunların kaynaklarının araştırılarak tespit edilmesi ve bu konuda alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 105'inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz" denildi.

CHP'NİN "PARADISE PAPERS" ARAŞTIRMA ÖNERGESİNİN GEREKÇELERİ
Özgür Özel TBMM’ye sundukları önergeyi kamuoyu ile paylaştı. İşte CHP'nin‘ParadısePapers’araştırma önergesinin gerekçeleri. “Küreselleşme sürecinin başlamasının ardından uluslararası sermaye hareketlerinde yaşanan rahatlamaya bağlı olarak sermayenin ülkeler arasında akışkanlığı hız kazanmış bunun sonucunda da vergi mükelleflerinin vergiden kaçınmasını kolaylaştıran ve işlemlerin gizlilik içinde yapılmasını sağlayan bazı ülkeler ortaya çıkmıştır. Yapılan işlemler dolayısıyla çok düşük ya da sıfır vergi oranı uygulayan ve yasadışı fonların aklanmasına olanak sağlayan bu ülkeler vergi cenneti ya da off-shore merkezler olarak adlandırılmaktadır. Vergi cennetlerinde genellikle, kendi ülkelerinde vergi ödemek istemeyen, yasadışı kaynaklardan sağladıkları kazançları gizleyen, karapara aklayan, işletme ve müşterilerine ilişkin gelir ve servet bilgilerinin ortaya çıkmasından kaçınan, özetle şeffaflıktan korkan ve verilemeyecek bir hesabı bulunan kimseler yatırım ve işlem yapmaktadır.

KÜRESEL DÜZEYDE KARA PARA AKLAMA, TERÖRÜN FİNANSMANI
Vergi cennetleri, küresel düzeyde kara para aklama, terörün finansmanı, vergi kaçakçılığı ve finansal istikrarsızlık gibi çok önemli sorunlara yol açmakta ve diğer devletleri önemli büyüklükte vergi gelirinden mahrum bırakmaktadır. Kamu harcamalarının daha çok borçlanma yoluyla finanse edilmesine, ekonomik yapının sağlıklı şekilde işlemesini engelleyerek sık sık ekonomik krizler yaşanmasına yol açmaktadır. Vergi sisteminin bütünlüğünü ve vergi adaletini zaafa uğratmakta, vatandaşların devlete ve hukuk sistemine olan saygısını ve güvenini zayıflatmaktadır. Vergi yükünün haksız biçimde dar gelirli vatandaşların üzerine yüklenmesine neden olarak gelir dağılımının bu kesimler aleyhine değişmesine yol açmaktadır.

“HÜKÜMET DEVLET VE MİLLET DÜŞMANLARINDAN YANA OLDUĞUNU İSPATLAMIŞTIR”
2006 yılında yürürlüğe giren Kurumlar Vergisi Kanununun 30’uncu maddesinde Bakanlar Kurulunca belirlenen vergi cenneti olan ülkelerde, yerleşik olan veya faaliyette bulunan kurumlara yapılan her türlü ödemeler üzerinden yüzde 30 oranında vergi kesintisi yapılması öngörülmüştür. Ancak söz konusu düzenleme, aradan 11 yıl geçmesine rağmen Bakanlar Kurulunca vergi cenneti ülkeler belirlenmediği için fiilen uygulanamamıştır. Diğer yandan, vergi kaçakçılığı ve karapara aklama suçlarının ortaya çıkarılmasını zorlaştıran ve bu suçları işleyenleri adeta koruyan ve bağışlayan hükümler içeren varlık barışı düzenlemesi 03/08/2016 tarihli ve 6736 sayılı Kanunla yürürlüğe konulmuştur. Hükümet, bu tutum ve tercihleriyle, dürüst ve vatansever halk kitlelerinden değil, vergi cennetlerini kullanarak vergi kaçıran, kara para aklayan devlet ve millet düşmanlarından yana olduğunu ispatlamıştır.

PANAMA BELGELERİ VE PARADİSE BELGELERİ
Katı gizlilik kurallarının uygulandığı vergi cennetlerinde bulunan varlıklar konusunda devletlerin ve kamuoyunun bilgi edinmesi neredeyse imkansız olmasına karşın, son yıllarda bazı gazetecilik organizasyonlarının ulaştığı ve daha önce ‘Panama belgeleri’, son olarak da ‘Paradise belgeleri’ adı altında yayınlanan haberler sayesinde, dikkat çekici bazı bilgiler gün yüzüne çıkmıştır. Son günlerde basında “Cennet belgeleri” başlıklı haberlerde yer verilen ve vergi cenneti olarak nitelenen Malta'da, Başbakan Binali Yıldırım'ın  yakın akrabalarının ortak olduğu sekiz adet şirketin bulunduğu bilgisi, bizzat Başbakan tarafından da doğrulanmıştır.

 
BAŞBAKANIN ÇOCUKLARI DAHİL YAKIN AKRABALARININ SERVET VE YATIRIMLARI
2016 yılının son aylarında döviz kurlarında yaşanan hızlı yükseliş üzerine bir yandan dövizi olan vatandaşlara ‘birilerinin oyununun bozulması için’ parasını Türk lirasına dönüştürmesi çağrısında bulunulurken, diğer yandan Başbakanın çocukları dahil yakın akrabalarının servet ve yatırımlarını yurtdışında hem de bir vergi cennetinde bulundurması toplum tarafından tepkiyle karşılanmış, bu tercihin nedenleri anlaşılamamış ve varlıkların kaynağı konusunda da ciddi şüphe ve tereddütlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

SİYASİLERİN VERGİ CENNETLERİNDE BULUNMASI MUHTEMEL SERVETLERİ
Milletimizin devletimize olan güven ve sadakat duygusunu sarsıcı nitelikteki bu türden tutum ve davranışların toplum üzerindeki olumsuz sonuçlarının ortadan kaldırılabilmesi için; tüm topluma örnek olmak zorunda olan siyasi parti genel başkanları ile devlet yönetiminde görev alan siyasilerin vergi cennetlerinde bulunması muhtemel servetleri ile bunların kaynaklarının araştırılarak kamuoyunun bilgisine sunulması kaçınılmaz hale gelmiştir.

GENEL BAŞKANLAR,  BAŞBAKAN VE BAKANLARIN SERVETLERİNİN ARAŞTIRILMASI
Açıklanan nedenlerle, siyasi parti genel başkanları ile başbakan ve bakanların, vergi cennetlerinde bulunması muhtemel servetlerinin ve bunların kaynaklarının araştırılarak tespit edilmesi ve bu konuda alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 105’inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.”
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.