banner83

‘ESNAFIN Hali’ Vekiller Arasında Polemiğe Dönüştü

AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, geçtiğimiz gün Manisa’da kapanan işyerleri ile ilgili açıklama yapan CHP’li Bekir Başevirgen’e cevap verdi.

‘ESNAFIN Hali’ Vekiller Arasında Polemiğe Dönüştü
banner87

AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Tamer Akkal, CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in kapanan işyeri sayıları ile yaptığı açıklamalara cevap verdi. Hem Manisa özelinde hem de Türkiye genelindeki verileri paylaşan Akkal, özel olarak kamuoyuna negatiflik yüklemekle görevli olanların amaçlarına ulaşamayacağını söyledi. Akkal, “Tüm dünyanın Covid-19 kaynaklı yaşadığı siyasi-ekonomik ve kültürel değişimleri görmezden gelerek ülkemizin pandemi ile mücadelesine dair tek bir olumlu açıklaması olmayan muhalefet yine bildiğimiz türden bir kurnazlığa başvurmuş.”dedi.

SON 3 AYDA BİN 864 İŞYERİNİN AÇILDI”

Son 3 ayda kapanan iş yerlerinin sadece ekonomik nedenlere bağlanmasının doğru olmadığını savunan AK Partili Akkal, ”CHP’li Bekir Başevirgen son 3 ayda bine yakın esnafın kepenk kapattığını bunun nedenin de ekonomik sebepler olduğunu iddia etmiş. Kapanan işyerlerinin sadece ekonomik nedenlerle kapandığı üzerinden bir açıklama yapmanın gerçeğe aykırılığı bir yana, kapanmaları ekonomik sebeplere bağlayan Başevirgen, açılan işyeri sayısını vermeyi unutmuş. 2020’nin son üç ayı ile ilgili verilere baktığımızda bin 864 işyerinin açıldığını görebiliriz. Sadece kapanan işyeri sayısını vererek hedefine ulaşacaklarını sanan bu muhalefet tarzı yine boşa çıktı.” ifadelerini kullandı.

MANİSA’DA 1 YILDA 9 BİN 159 İŞYERİ AÇILDI”

Manisa’da açılan işyerleri ile ilgili verileri paylaşan Akkal, “Ocak 2020-Ocak-2021 arasında sadece Manisa’da 9 bin 159 işyeri açılışı tescil edildi. Sadece bu yılın ocak ayında 883 işyeri tescil edildi. Kamuoyunu yanıltmayı kendine görev edinmişlere inat bizler esnafımızın yanında olmaya, onları desteklemeye, hem iyi hem de kötü zamanlarında omuz omuza olmayı sürdüreceğiz” dedi.


1 YILDA TÜRKİYE GENELİNDE AÇILAN İŞYERİ SAYISI 400 BİNE YAKIN

Türkiye genelinde ise Ocak 2020-Ocak 2021 arasında 392 bin 870 işyerinin tescil edildiğinin bilgisini veren Akkal, “Sadece 2021’in ilk ayında 27 bin 337 işyerinin tescil edilmiştir” dedi.

KİRA VE GELİR KAYBI DESTEKLERİ

AK Partili Akkal, bununla birlikte esnafa verilen son desteklerle ilgili de açıklamalarda bulundu. Akkal,” Pandemiden etkilenen esnaf ve sanatkârlarımıza aylık 1.000 TL olmak üzere toplamda 3.000 TL doğrudan gelir desteği üç ay süreyle verilecektir. Büyükşehirlerde aylık 750 TL, diğer illerimizde aylık 500 TL kira desteği verilmeye başlanmıştır. Türkiye genelinde “Gelir Kaybı Hibe Desteği” için başvuruda bulunan 1.517.500 esnaf ve sanatkârlarımıza 973.811’inin başvurusu onaylanarak devletimizin verdiği destekten yararlanmaları sağlanmıştır. Gelir Kaybı Hibe Desteği için Manisa’mızdan 36.388 başvuru alınmış, Manisa’mızın esnaf ve sanatkârlarından 26.973’ü bu destekten yararlanmıştır. Esnafımız 31 Mart tarihine kadar başvuru yapmaya devam edebilecek. Yine Türkiye genelinde devletimiz tarafından sunulan Kira Hibe Desteği için başvuruda bulunan 764.466 esnaf ve sanatkârlarımızdan 129.954’ünün başvurusu olumlu sonuçlanmıştır. Kira Hibe Desteği için ise Manisa’mızın esnaf ve sanatkârlarından başvuruda bulunan 17.720’si başvuruda bulunmuş, 4.771’si devletimizin bu desteğinden yararlanmıştır. Böylelikle Manisa’da esnafımıza gelir kaybı desteği olarak 51 milyon 262 bin TL, kira desteği olarak ise 4 milyon 302 bin TL de stek verildi. Devamı da gelecektir”şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan göktay
Hasan göktay - 8 ay Önce

Akkal bey zübük olmayın sizde

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94