banner65

Hasan Ergene, “Cengiz Ergün ile görüşemiyoruz”

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene Nurgül Yılmaz’ın hazırlayıp Sunduğu Mercek Altı Programının konuğu oldu. 2 saat süren programda Hasan Ergene hem ilçeye yapılan yatırımları ve hizmetleri, hem de yeni projeleri kamuoyuna anlattı. Hasan Ergene program sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile bizzat kendi makamında görüşemediğini, randevu taleplerine cevap verilmediğini ifade etti.

Hasan Ergene, “Cengiz Ergün ile görüşemiyoruz”

banner46
Nurgül YILMAZ​

BÖLGE ISITMA SİSTEMİ BİZİM İÇİN ÖLÜM KALIM MESELESİ

Bölge ısıtma sistemi ile ilgili büyükşehir belediyesi tarafından belirlenen abonelik bedellerinin yüksek olduğunu ve Soma halkının bu nedenle abone olmak istemediğine, önemle vurgu yapan Hasan ergene, “Soma’da hava kirliliğini bitirmek için önümüzdeki tek seçenek bölge ısıtma sitemi. Bu yatırımda tıkanılan nokta, abone ücretleri. Sorumluluk bizdeyken 100 m²’ye 1800 TL alıyorduk, büyükşehire geçince müthiş bir yükselme oldu. %80 oranında bir artış geldi. Kullanım oranlarına da %50 şeklinde bir zam yapıldı. Bölge ısıtma sistemi bizim için ölüm kalım meselesi. Biz kanser oluyoruz, biz astım oluyoruz. Bizim çocuklarımız hasta oluyor. Önerim şu; abone ücretlerini düşürelim ve taksit  yapalım” diye konuştu.

“SOMADA BİR MİLYAR TONLUK KÖMÜR REZERVİ VAR”
Hasan Ergene Soma’nın kömür rezervi açısından bir hazine olduğuna dikkat çekerek, “Soma’da çıkarılmayı bekleyen bir milyar tonluk rezerv  varken, Türkiye kömür ithal eden bir ülke oldu. Dövizimizi yurt dışına veriyoruz. Ülkemizin bu kömüre ihtiyacı var. Yıllık on milyon ton kömür çıkarıyoruz. 15 bin maden işçisi bu işten evine ekmek götürüyor. Soma’nın var oluş sebebi kömür” dedi.
--------------------------------------------------------------

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene Nurgül Yılmaz’ın hazırlayıp Sunduğu Mercek Altı Programının konuğu oldu. 2 saat süren programda Hasan Ergene hem ilçeye yapılan yatırımları ve hizmetleri, hem de yeni projeleri kamuoyuna anlattı.
Programın başında Soma’da şehit olan 301 Maden işçisinin aileleri için yapılan hizmetleri ve verilen destekleri anlatan soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “13 Mayıs 2014, hayatımın en acı tecrübesini yaşadım. Olayın hemen ardından tüm başkan yardımcılarım ve belediye ekibi ile 24 saat esaslı bir kriz masası oluşturduk. 24 saat esaslı kriz masası oluşturduk. Dönemin başbakanı şimdi ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Soma’ya geldi. Ondan sonra da hiçbir zaman Soma’dan elini ve ilgisini çekmedi. Hükümetimizin bakanları, bakanlar kurulunda Soma maden faciası gündeme alındı. Soma’ya ne yapılabilir, Soma’nın ihtiyaçları nelerdir? Yapılan yatırımlar nelerdir bizden bilgiler istediler.

BAKIRÇAY’IN ISLAHI GERÇEKLEŞTİRİLEMEDİ
Hasan Ergene bakanlıktan talep ettikleri hizmetlerin % 90’ının gerçekleştiğini, sadece gerçekleşmeyen iki proje kaldığına vurgu yaparak, “Biz o dönemde ilçe başkanlığımızı yapan Avukat Mehmet Ali Özkan ile bir yazı hazırladık. Bakanlar Kurulu’nda gündeme alınması için. O yazıda yazan hususların %90’ı gerçekleşmiş durumda. Gerçekleşemeyen iki konu var. Bunlardan biri Bakırçay’ın ıslahı projesidir.  Bu konuda fazla bir mesafe kat edemedik. Bu konuda yargı kararı var.  Bakırçay’ın orada hissesi olan bir vatandaşımız dava açtı ve mahkeme vatandaşımızı haklı buldu. Yetkili mercilerde bu bir yerindelik denetimidir diyerek Danıştay’a temyiz etti. O gün bugündür sonuçlanamayan bir durum. Bizde bu konu ile bir ıslah çalışması gerçekleştiremedik. Bu konu ile ilgili ayrılan 20 milyon TL bütçe bir sonraki yıla devrediyor” bilgisini verdi.  

GERÇEKLEŞEMEYEN İKİNCİ PROJE SOMA’YA FAKÜLTE
İkinci gerçekleşemeyen projenin ise Soma Fakültesi olduğuna vurgu yapan Hasan Ergene, “Somalıların da çok arzu ettiği bir durum var. Bizim 2500 öğrenci kapasitesine ulaşan Celal Bayar Üniversitemize bağlı bir meslek yüksek okulumuz var. 7 ayrı bölümde eğitim veriyor. Biz bir de fakülte talep etmiştik. Henüz onunla ilgili de somut bir adım atılmadı. Geçenlerde düzenlediğimiz bir platformda Sayın Rektörümüzü de ziyaret ettik. Bu talebimizi kendisine de ilettik.  Uygun bir fakülte binası oluşturulursa, imkanlar oluşturulursa,  bu işe muhalefet etmeyeceğini söyledi. Bu kararın üniversite senatosunda ve YÖK’te olduğunu söyledi. Bu konuda YÖK’ten olumlu ve müjdeli haberler bekliyoruz. Umarım bu projeye sahip çıkılır” dedi.

301 MADEN ŞEHİDİ AİLESİ İÇİN 301 KONUT HAZIR
‘Soma maden şehitlerimizin arkasında bıraktığı acılı aileleri var. Annesinin karnındayken babalarını kaybeden yavrularımız var. Bunlar çok acı bir durum’ diyen Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Dünyanın her yerinden, kendi ülkemizin vatandaşları da dahil olmak üzere bir çok  kişiyi maden şehitlerimizin ailelerine yardıma bulundu. Oluşturulan koordinasyon neticesinde bütün bu yardımlar acılı ailelerimize ulaştırıldı. İlk etap da ayni yardımlar yapıldı, bunları eşit olarak paylaştırdık. 301 şehidimiz ve aileleri için Türkiye’nin çok önemli bir vakfı; 301 konut ve bir büyük okul inşa etti. Sosyal tesis kapsamında. 60-70 milyon TL civarında hazine tarafından belirlenen bir arsaya yatırım yapıldı. Bu çalışma bitti, kuralar çekildi, hak sahipleri belli oldu. Konutlarımız neredeyse yerleşmeye hazır halde.  Gaziantep Organize Sanayi Bölgemiz de 30 milyon TL aktararak 301 konutun inşaatını üstlendi.

MADEN ŞEHİDİ AİLELERİNE SOSYAL VE PSİKOLOJİK DESTEK DEVAM EDİYOR
Hasan Ergene maden şehidi ailelerine sosyal ve psikolojik destek verildiği bilgisini vererek, “Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bağlı çalışan arkadaşlarımız aileleri sürekli ziyaret ediyorlar. Uzman psikologlarımız var bu grupların içerisinde. Aileler ve çocuklar için çok büyük şoktur. Manevi yönden de çok büyük psikolojik destekler oldu. Hayata tekrardan adapte oluyorlar. Bu zorlu süreçte her zaman yanlarında olacağız. Bu maden faciasını yaşayıp hayatta kalan kişilerin devletimizden talepleri oldu, iyileştirme açısından. Devletimiz bu taleplerin hepsini kabul etti. Maden havzasında üretim devam ediyor. Kaza olan yer kapalı ama İki tane büyük firmamız kömür üretimine devam ediyor.

2830 MADEN İŞÇİSİNİN İŞ AKİTLERİ FESHEDİLDİ
Soma’da 2830 maden işçisinin iş akitleri feshedildiğini hatırlatan Hasan  Ergene, “Bir olumsuz durumumuz var ki 2830 işçimizin iş akitlerinin feshedilmesi. Bu arkadaşlarımız işsiz kaldı. Bu arkadaşlarımızın bir kısmı memleketlerine döndü, bir kısmını biz başka ocaklara yönlendirdik. Bazıları farklı iş sektörlerine yöneldi. İŞ-KUR destekli belli sürelerde istihdam edilmelerini sağladık. Olayın sorumluları ile ilgili yargılama süreci devam ediyor. Mahkemenin gönderdiği bilirkişiler bu olayın neden meydana geldiğine dair raporlar hazırlıyorlar. Tutuklu olan isimler var. Şirket sahibinin yönetim kurulu başkanı yargılanmaktadır. Bu konuda sebebiyet kimse belediye olarak cezasını çekmesini istiyoruz. Şehit yakınlarımız da yakından takip ediyorlar. Sorumlular hak ettikleri cezayı alacaklar. Önemli olan bu tür olayların bir daha yaşanmaması” görüşlerine yer verdi.
“SOMADA ÇIKARILMAYI BEKLEYEN BİR MİLYAR TONLUK KÖMÜR REZERVİ VAR”
Hasan Ergene Soma’nın kömür rezervi açısından bir hazine olduğuna dikkat çekerek, “Soma’da çıkarılmayı bekleyen bir milyar tonluk rezerv söz konusu. Ülkemizin bu kömüre ihtiyacı var. Yıllık on milyon ton kömür çıkarıyoruz. 15 bin maden işçisi bu işten evine ekmek götürüyor. Soma’nın var oluş sebebi bu. Çıkardığımız kömürün 5 milyon tonu termik santrale veriliyor. Geri kalanı ise fakir fukaranın evine ısınmak amaçlı olmasından tutun da, ülkenin neresinde ihtiyaç varsa oraya gönderiyoruz. Türkiye kömür ithal eden bir ülke, dövizimizi yurt dışına veriyoruz. Ankara’da 2016 yılı içinde tamamlanan 5 milyon dolarlık bir enerji yatırımının açılış töreni yapıldı. Ülkemizde ki yer altı zenginliklerini yatırımcıların destekleri ile çıkartıp, dışarıya döviz kaçırmamamız gerekiyor. Biz Somalılar olarak bu konuda göreve hazırız” diye konuştu.  

KOLİN TERMİK SANTRALİ
Kolin firmasının ilçenin Türkpiyale ve Kayrakaltı Mahallesi mevkiinde toplam 510 mw gücünde bir termik santral inşa ediyor. Kolin Termik Santrali’nin % 45’i tamamlandı ve 2019 yılı içerisinde  üretime başlayacak. İnşaatında bile 1500 kişinin çalıştığı Kolin Termik Santrali tamamlandığında Soma merkez ve çevresinin istihdamına  ve ilçenin % 50 oranında büyümesine katkı sağlayacak. Kolin Termik Santrali hakkında da soruları yanıtlayan Hasan Ergene,Bu bir model projedir. Belli bir kömür sahası ayrıldı, ihale gerçekleştirildi. İhaleye en uygun veren firma ile imzalar atıldı. İhaleye yer seçiminde, sıkıntı yaşadık. İlk yapılması planlanan arazi Yırca Köyü’ne yakın 500-600 dönümlük bir alandı.  1950’li yıllardan beri termik santral bulunan bir alanın bitişiğinde bir alan seçmiştik. Ancak burada şirket zeytin yasasına takıldı. Sosyal olaylar nedeniyle de bu yatırımı gerçekleştiremedik. Burada bir zaman kaybı yaşandı.  Daha sonra zeytin ağacı olmayan bir alan arandı. Orada yaşayan vatandaşlara durum anlatıldı, arsa sahipleri ile imzalar atıldıktan sonra, Projemizin inşaatı başladı. Termik santralimizin üzerinde 1500’ün üzerinde işçi çalışmakta. Projenin %50’si bitti. 2018’in sonu 2019’un başlarında çalışma sözü verildi. Bu termik santrali beslemesi için kömür üretimimiz de başladı. Firma bu kömürleri biriktiriyor, termik santralimizin hayata geçmesiyle de bu kömürleri yakarak, elektrik üretmeye başlayacak. Bittiğinde neredeyse 1000 kişiye iş ve ekmek parası kazanma  imkanı sağlayacak, dolaylı olarak Soma halkına yatırım yapacak.  Kolin çevreci bir termik santral olacak. Var olan santralimiz de iyileştirme çalışması yapılıyor, bu santralimizde sadece su buharı çıkacak. Doğaya hiçbir zararımız olmayacak” ifadelerine yer verdi.

SOMA ÇİMENTO FABRİKASI
Soma’ya birde Çimento Fabrikası inşa edildiği bilgisini veren Hasan Ergene, Avdan Mahallesi’nde yükselen fabrikanın 200 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu ifade etti. Türk iş adamlarından Yalçın Sünnetçioğlu ve Alman iş adamlarından Rolf Alfons Königs’in ortaklığı ile inşa edilen Soma Çimento Fabrikası 2018 yılında tamamlanacak ve 1000’den fazla insana istihdam sağlayacak.  Fabrikanın günde 4000 ton çimento üretimi yapabileceğini anlatan Hasan Ergene, “bu fabrikanın hikayesi çok uzun. Bu güne kadar Belçikalı, bir yerli ve İzmirli bir iş adamı olmak üzere 3 ayrı yatırımcı Soma Çimento Fabrikası’na talip oldu. Ama yapmak bir türlü onlara kısmet olmadı. Maden faciasından sonra belediyemize ziyarete gelen  alman iş adamları Soma’ya nasıl destek olabiliriz diye bana sordular. Bende Soma Çimento Fabrikasını onlara teklif ettim.İnsanları maden ocağının dışında başka sektörlere de yönlendirme fırsatımız olsun. Dünyanın bu kadar çok alanında yatırımınız varsa bir tane de neden Soma olmasın’ dedik.   Onlarda teklifimize sıcak baktı. Ve çimento fabrikası yatırımı start aldı. Çimento fabrikasının kurulması için hazırlıklar başladı, epey bir mesafe kat ettik. Günlük 4 bin ton çimentonun özünün üretileceği bir tesis olacak. Doğrudan 300,  dolaylı yoldan 1000 kişinin çalışacağı bir alan olacak Soma Çimento Fabrikası” diye konuştu.

332 YATAKLI DEVLET HASTANESİ
Somada yapımına 15 ağustos 2011 yılında başlanan 332 yataklı Soma Devlet Hastanesi, bitirilmesi gereken tarihten 1,5 yıl sonra; 2017 Ocak ayı içerisinde hizmete açılacak. 5 yıldızlı otel konforunda yükselen soma Devlet Hastanesi hakkında bilgi veren Hasan Ergene,Bizde 2 adet hastane vardı, devlet hastanemiz 80’li yıllarda hizmete başlamış, SSK Hastanemiz ise daha eski dönemlerde hizmete başlamıştı. Bu hastanelerimizi tek çatı altında birleştirdik. Soma Devlet Hastanesi modern bir hastane olacak. 60’dan fazla polikliniği, ameliyathanesi, doğumhanesi olan her türlü ihtiyacı düşünülmüş bir bölge hastanesi niteliğinde olacak. Bu Soma için çok önemli bir kazanımdır. Hastane acil durumlarda rahatça ulaşılabilecek bir noktada konumlandırılmış bir arsada inşa edildi.  Hükümetimiz bu yatırımlara devam ediyor. İşimizi iyi takip ettik, Toplu Konut İdaresi kısa sürede işlemleri başlattı ve tamamlandı. Sağlık Bakanlığı’nda da devri yapıldı. İş dizaynı ile ilgili de alım ihalesinin ardından halkımız bu hastaneden düzenli faydalanmaya başlayacak. Herkes modern, temiz bir hizmet almak istiyor. En geç 2017 Ocak ayında açmayı düşünüyoruz. Ama erken tamamlanırsa belediyemizin tüm imkanlarını seferber edeceğiz ve 2016 Aralık ayında hastaneyi açmaya çalışacağız” sözlerine yer verdi.

ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS TERMİNALİ-PAZAR ALANI
Hasan Ergene şehirler arası otobüs terminali ve pazar alanı hakkında da bilgi vererek,Şehirler arası otobüs terminalimizin yeri belli değildi. 2014 yılı seçimlerinden önce temellerini atmıştık, yasa gereği bu iş Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin görevi olduğu için, inşaat  halindeyken Büyükşehirimize teslim ettik. Tamamlamak onlara nasip oldu. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın Soma ziyareti ile beraber hizmete açılmış oldu. İçerisinde camisi, lokantası olan güzel bir terminali de Somamıza kazandırmış olduk. Soma’nın Çarşamba pazarı meşhurdur. Bu pazarımızı da modern bir Pazar yerine taşıyabilmek için, katlı Pazar projesini hayata geçireceğiz. Kışın soğuktan yağmurdan etkilenilmeyecek. Katlar arasında yürüyen bantlar olacak. Buranın da ihalesini yılbaşından sonra yapacağız” dedi.

MUHTEŞEM PROJE KENTPARK
Hasan Ergene  ilçeye muhteşem bir projeyle Kentpark yapacakları bilgisini vererek, projenin ormanla iç içe 160 dönümlük bir alanda hayata geçirileceğine vurgu yaptı. Soma Kent Park Projesinin yatırım değeri 10.000.000 TL. İlçe merkezinde  yapılacak Kent Park Projesinde; günü birlik piknik alanları, spor alanları, skate park, yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru ve gölet mevcut. Proje hakkında bilgi veren Hasan Ergene, “ Kentpark yaptığımız alanda 2014’e kadar bizim yetkimiz yoktu. Turgutalp Belediyesi mülkiyetinde özel bir orman olan 160 dönümlük bir çam ormanıydı. Burayı Soma’nın geneline hizmet edecek bir alan olarak projelendiriyoruz. Projeye son şekli veriliyor. İçinde hangi birimlerin hangi tesislerin olacağına karar verdik, detay çalışmaları keşifler hazırlanıyor. Bunlar büyük projeler Soma Belediyesi kendi öz kaynaklarıyla alnının akıyla halkına sunacak. Burayı etap etap ele almayı düşünüyoruz, önce şehire bakan yüzünden başlayacağız” diye konuştu.

SOMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Soma’ya birde Organize Sanayi Bölgesi yapılacak. 2013 yılında tescil edilen ve 2014 yılında kamu yararı olarak ilan edilen Soma OSB’de, müteşebbis heyeti yeniden canlandırıldı. Yeni yönetim; Valilik, Soma Belediyesi, Soma TSO, TKİ ve Elektrik Üretim A.Ş’den oluştu. Soma OSB hakkında da bilgi veren Hasan Ergene, “Satın alınan arazilerin tapıları Soma TSO’ya geçti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2016 bütçesinde yer alması beklenen alt yapı kredisi ile hızlı bir şekilde imar ve alt yapı işlerinin tamamlanmasının ardından, 2016 sonu veya 2017 yılı başında yatırımcılara satış yapılması planlanıyor. 910.186 metre kare Organize Sanayi Bölgesi alanının şu ana kadar  % 70’i, yani yaklaşık 637.130 metre karesi kamulaştırıldı. Kalan alanlar mahkeme sürecinde olduğundan mahkeme sonucuna göre en kısa zamanda kamulaştırılacaktır. 36 tane firma Organize Sanayi Bölgesi’nden talepte bulunuyor. Soma OSB 15 yıllık bir maceradır, yer seçimi yapılmıştı sadece. Maden faciası bir fırsat oldu. KİT’ler organize sanayi  müteşebbis heyetine katılabilir diye kanuni düzenleme gerçekleşti. Bu düzenlemeden sonra para aktarımı oldu, bu paraları biz organize sanayi bölgesinin kamulaştırılması için kullandık. %75’ini bitirdik, kalan %25’i bu ay tamamlanacak, önümüzdeki ay %100 kamulaşmış olacak. Parsel çalışması yapılıyor, Manisa Valimizin de katılımı ile müteşebbis toplantımızı yaptık. Valimiz heyetin başkanıdır. Soma kaymakamı yönetim kurulu başkanıdır. Alt yapı yatırımı için ise 16 milyon TL; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Soma için ayrıldı. Hazır bekliyor. Parsel, alt yapımı işlemi ve sonra ihale gerçekleşecek. Muhtelif büyüklükte parselleme yapacağız, sanayicilerimize dağıtacağız. Soma Organize Sanayisi çok önemli bir yerde. Çünkü; Soma-Balıkesir demiryolu, Kuzeybatıdan İzmir- İstanbul karayolu, Aliağa-Bandırma hızlı tren projesi var. Hem yolcu, hem yük taşımacılığı yapılacak. Organize Sanayimiz istikbal vaat ediyor. Genişleme potansiyelinin olması ile gelecek vaat ediyor. Önemli sanayi kuruluşlarının yatırım yapacağını umut ediyoruz. Yerli iş adamlarımızın bazı talepleri var, karma bir sanayi bölgesi olacak. Fazla kirletici olmayan teknolojiye yönelik bir sanayi olmasını istiyoruz. Yükte hafif ama pahada ağır sektörler istiyoruz. Taleplere bakacağız” ifadelerine yer verdi.

FUTBOL OKULU
Hasan Ergene, “Futbol Federasyonu’nun katkılarıyla arsasını temin ettiğimiz futbol okulumuzun inşaatı bitti. Burada 2 adet çim saha 1 tanesi suni çim olmak üzere 3 adet çim saha. Önemli bir yatırım bu. Soma için büyük bir kazanım oldu. Bütçesi de onlar tarafından karşılandı. Bu da hizmete hazır” dedi.

HASAN ERGENE, “CENGİZ ERGÜN İLE GÖRÜŞEMİYORUZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün  ile diyaloglarda sıkıntı yaşadıklarına önemle vurgu yapan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, bu duruma bir türlü anlam veremediğini ifade etti. Cengiz Ergün ile bire bir görüşmek için defalarca randevu talep ettiklerini, ancak kendisiyle bizzat hala görüşemedikleri bilgisini veren Ergene, “Sayın Cengiz Ergün ile görüşeceğiz zannettik. Bizi Genel Sekreter Yardımcısı ile görüştürmeye çalıştırdılar. Bu hiç şık olmadı” dedi. Büyükşehir Belediyesine karşı hiç ön yargısının olmadığını ifade eden Hasan Ergene, “Seçimlerden sonra Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Soma’ya ziyaret düzenledi. Bizim belediyemize de geldi, biz bütün belediye birimi olarak kendisini kapıda çiçeklerle karşıladık. Ağırladık kendisini, ramazan ayı idi beraber iftar yaptık. İlişkilerimiz iyi, her zaman destekleyici olduk. Onların işlerini kolaylaştırmak için gereken kararları geciktirmeden, zamanında aldık. Beni bir daire başkanım aradı.  ‘İstasyon caddesine bir park yapmak istiyoruz, bu parkın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi gerekiyor, bunu sizden bekliyoruz’ dedi. Bende dedim ki ‘hiç zaman kaybetmeyelim ben size bir faks numarası vereyim,  yazınızı bana fakslayın, yarından sonra belediye meclisi var. Hemen geçirelim’ dedim. Meclis üyeleri arkadaşlarımız hemen oylama yaptılar, karar imzalandı. Yani bizim amacımız hizmet gecikmesin. Büyükşehir de bizim belediyemiz, Soma’da bizim belediyemiz. İki tarafta halka hizmet için var. Bir takım sıkıntılar, yanlış anlamalar yaşıyoruz. Ama bunları diyaloglarla hallediyoruz. Bölgesel ısıtma sistemi Soma’da hava kirliliğini bitirmek için önümüzdeki tek seçenek. Kaloriferden ve sobalardan çıkan duman şehrin üzerine çöküyor. Akşam saatlerinde evimizden dışarıya çıkamıyoruz, çok yoğun hava kirliliği var. Bu hava kirliliğinin sebebi termik santral diyemiyoruz. Termik santral 12 ay çalışıyor. Yaz aylarında hava kirliliğinden kimse şikayet etmiyor. Ama kış geldiğinde sobalar ateşlenince Soma’da herkesin gündemi hava kirliliği oluyor. Bunun önüne bölge ısıtma sistemi ile geçebiliriz. Bu yatırımda tıkanılan nokta, abone ücretleri. Sorumluluk bizdeyken 100 m²’ye 1800 TL alıyorduk, büyükşehire geçince müthiş bir yükselme oldu. %80 oranında bir artış geldi. Kullanım oranlarına da %50 şeklinde bir zam yapıldı. Sıcak sudan yararlanan her abonenin bir sayacı var, ne kadar enerji çekiyorsa onun bedelini ödüyor. Bunlara da %50 zam yapıldı, aboneliğe de %80 zam olunca vatandaş bir şok geçirdi. Geri çekildiler, belediye meclisinde bu konu ile ilgili konuşmalarımız oldu, ama ben hiçbir zaman kırıcı olmadım. Sadece sıkıntımızı  ifade etmek istedim. Büyükşehir Belediye Başkanımız da ‘bu büyük maliyetli bir yatırımdır, dolayısıyla bu paradan aşağı verilemez. Doğalgaz bedelleri bu şekilde zaten’ dedi ve Bölge ısıtma sitemini doğalgaz ile eş değer tuttu. Soma için bölge ısıtma sistemi hayati değer taşıyor. Bizim için ölüm kalım meselesi. Biz kanser oluyoruz, biz astım oluyoruz. Bizim çocuklarımız hasta oluyor.  Biz milyarlarca dolar katma değer üretiyoruz. Yerin altında kömür kazıyoruz, hayatımızı veriyoruz. Somalılar çok büyük fedakarlık yapıyor. Bir yılda 50 trilyonluk bir yatırım yapıyorsak, neden abone bağlayamıyoruz. Vatandaş pahalı diye aboneliğe yanaşmıyor. Büyükşehir de bu kadar çok para harcıyor geri dönüş alamayınca mağdur oluyor. Önerim şu ; abone ücretlerini düşürelim ve taksit yapalım. Bunda bir fedakarlık yapalım. Aldığım haberlere göre bu %80’lik  zammın üzerine bir zam daha söz konusu artı bir takım daha başka türlü isimler altında farklı ücretler talep edilecek. Yatırım atıl kalacak. İnsan sağlığı bozulmaya devam edecek, toprağın altına konulacak bu yatırım. Büyükşehir Belediyesi de ‘abone olmayınca neden yatırım yapalım’ diyecek" görüşlerine yer verdi.

“BİR İLÇE BELEDİYE BAŞKANI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞEBİLMELİ”

Hasan Ergene, "Sizin gazeteniz Denge  aracılığınızla yine söylemek istiyorum. Ben şahsım adına kendisi ile görüşebiliyorum. Meclis toplantılarında selamlaşıyoruz, tokalaşıyoruz, halimizi hatırımızı soruyoruz. Ama Soma ile ilgili bir platform oluştu mecliste. Soma ile ilgili problemleri meclise taşıyoruz, milletvekillerimizi ziyaret ediyoruz. Ama bu randevuyu maalesef bir türlü Büyükşehir Belediye Başkanımızdan alamıyoruz. Soma’ya bir 15 dakika ayırmasını rica ediyoruz. Bir gazetenin biri yazdı; ‘Cengiz Ergün Soma heyetini sürüm sürüm süründürüyor’ bunlar hiç hoş şeyler değil. Halkın oyları ile seçildi, Soma’dan da bir çok vatandaşımız kendisine oy verdi. Ben ve ekibim büyükşehir Belediye Başkanı ile makamında bizzat yüz yüze görüşemeyeceksek, bu işte ciddi manada bir sıkıntı var demektir. Meclis toplantılarındaki görüşmeler sorunlarını çözümü için yeterli değil. Bir ilçe Belediye Başkanı, büyükşehir Belediye Başkanı ile yüz yüze görüşebilmeli” diye serzenişte bulundu.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.