banner65

ÖZEL’DEN ‘PURÇU’ YANITI

‘Bu önergeyi, bu gece yarısı geçiremezsem, Salı’ya hiç geçiremem. Çünkü, büyük bir tepki oluşur, Türkiye üstüme çullanır.”

ÖZEL’DEN ‘PURÇU’ YANITI

banner46
Caner Kılıç:
Meclis Genel Kurulu'nda Perşembe günü Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri yapıldı. TBMM'deki gece yarısı çocuk istismarına yönelik düzenlemenin görüşmeleri tartışmalı geçti. Düzenlemenin ardından CHP'li vekiller başta olmak üzere çeşitli STK’lar ve birçok vatandaş süreci çok sert bir şekilde eleştirmeye başladı. Toplumda büyük tartışma yaratan bu düzenlemenin yankıları sürerken, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu'nun 11 ay önce bu düzenlemeyi gündeme getirdiği ortaya atıldı.
 
ÖZGÜR ÖZEL’DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI
CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, cinsel istismar düzenlemesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Özel’in konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
ÖNERGEYİ BİZ DURDURDUK’
O gece Mecliste nöbetçi Grup Başkanvekili bendim. Önergeyi durdurduk. O gece 50 maddelik bir kanunun sonuna gelmiştik. Son noktada, artık Meclis kapanmak üzereyken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ çantasından bir önerge çıkardı. Ardından AKP’li 6 tane milletvekiline imzalattı. Önergenin fotokopisi gruplara dağıtıldı. Bunu görünce gözlerime inanamadım. Yıllar önce kaldırdığımız ve Türkiye’nin ayıbı olan, tecavüzcü ile mağdurun evlendirilmesi durumunda suçun ortadan kalkması ile ilgili bir düzenlemeydi. Doğrudan tepki gösterdim Adalet Bakanına. Çok tehlikeli bir düzenleme olduğunu belirterek, neden gece yarısı bu önergeyi getirdiklerini sordum. Kendisi de ‘Bu önergeyi, bu gece yarısı geçiremezsem, Salı’ya hiç geçiremem. Çünkü, büyük bir tepki oluşur, Türkiye üstüme çullanır.” dedi.
 
ÖNERGEDE TECAVÜZCÜLER VE İSTİSMARCILAR DA VAR
Tekrar bunun gece yarısı geçirilecek bir düzenleme olmadığını, Türkiye’yi yıllarca geriye geçirecek bir düzenleme olduğunu söyledim. Bu düzenleme ile, aşılmaya çalışılan bir sorunu tekrardan Türkiye’nin önüne koyduklarını söyledim. O da, Özcan Purçu vekilimizin de buna benzer bir takım rahatsızlıkları dile getirdiğini söyledi. Özcan’nın dile getirdiği rahatsızlığın bununla alakası olmadığını belirttim. Genç yaşta evlenen Romanların mahkemelik oldukları, hapse düştükleri bir gerçek. Böyle bir sorunun üzerindeki çalışmanın, şeffaf bir şekilde bütün komisyonlara, kadın hakları derneklerinin, insan hakları derneklerinin, akademisyenlerin çağrılarak yapılması gerektiğini anlattım. Bakan yine bana, ‘Özcan Purçu da bunu istiyor.’ dedi. Özcan Purçu böyle bir şey istiyor olamaz dedim ve kendisini aradım. Özcan Purçu da; “Benim söylediğim sorun başka bir şey. Bunların önergesinde tecavüzcüler, cinsel istismarcılar da var. Ben küçük yaşta evlenen Romanların sorunlarından birkaç yıl önce bahsetmiştim. Şu an da tecavüzcülerin ve cinsel istismarcıların da bunun içine sokulması son derece yanlış.’dedi.
 
BİR TAKIM ŞEYHLER ŞIHLAR
Bunlar Romanları bahane ederek, bir takım şeyhlerin, şıhların, bir takım AKP’ye bazı yerlerden gelen taleplerle böyle bir düzenleme yapmaya çalıştıkları anlaşılıyor. Düzenleme sonuna kadar yanlıştır. Biz CHP olarak da şunu söylüyoruz; AKP’nin bunu böyle oldu bittiyle hayata geçirmesi yerine, konuyu toplumla tartışması lazım. Bu önergeyi çeksinler, Adalet Komsyonuna getirsinler. Bu komisyona hem kendilerinin mağdur dedikleri kişiler de gelsin, hem Cumhuriyet Halk Partisi’nin de, MHP’nin de, toplumun tüm kesimlerinin dile getirdiği, tecavüz ve cinsel istismardan mağdur olarak görülen tüm taraflar gelsin, konu konuşulsun. Ancak bugün AKP’nin yapmaya çalıştığı iş, gece yarısı önerge ile yangından mal kaçırır gibi, çok şüpheli bir şekilde hareket ediyor.
 
İSTEMİYORUZ KARDEŞİM!
Hiç kimse böyle bir sorumluluğu CHP’ye yıkmaya çalışmasın. Bu her zaman ki AKP gayretidir. Özcan Purçu kendi sosyal medya hesaplarından da, milletvekili olduğu günden beri, küçük yaşta evlendirenlere, cinsel istismarlar ve tecavüzcülere verilmesini gereken cezalarla ilgili çok sayıda önergesi var. Her zamanki gibi yine bir AKP klasiği. Bu artık bir fıkra gibi oldu. Önerge geçseydi bir şey yok, önerge geçmeyince CHP istedi oluyor. İstemiyoruz kardeşim! Ben şu anda Cumhuriyet Halk Partisi’nin Grup Başkanvekili olarak, net olarak söylüyorum. O gece de önergeye karşı çıkan, sonra da açık oylama isteyerek bu önergeyi durduran kişi olarak çok net söylüyorum; Böyle bir düzenleme doğru değildir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Onların bu şekilde yapmaya çalıştığı istismarcılara ve tecavüzcülere sahip çıkmaktan başka bir şey değildir.
 
CİNSEL İSTİSMAR ÖNERGESİ TAM METİN
 
"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
 
Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesin ve teklif ederiz.
 
"(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçdan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir"
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vefat - 2 yıl önce
Birden fazla kişi tecavuz etmişse acaba kuramı çekilecek bakanın bukonuya açıklık getirmesini istiyorum
Avatar
LAYLA - 2 yıl önce
YARADAN UZERINIZE HANENIZE KAN VE IRIN PISLIK YAGDIRSIN DINSIZ SOYTARILAR BIR DE KENDI COCUKLARINIZ ACISINDAN BAKIN YOBAZ IMANSIZLAR ALDIGINIZ HER KURUS ZEHIR ZIKKIM OLSUN AKAPE
Avatar
Nazlı Cansu5 - 2 yıl önce
Türkiye'de artık hayat daha da kolay...Uzanamadığın ciğeri mundar et...Evlen...