banner83

VE KARAR VERİLDİ

Geçtiğimiz Cuma günü Sanayispor ile Muradiye Belediyespor karşılaşmasında yaşanan olayların ardından toplanan Tertip Komitesi kararını açıkladı

VE KARAR VERİLDİ
banner87
 Sanayisporlu oyuncu Gürhan’ın karşılaşmanın 43. dakikasında hakeme fiili eylemde bulunduğu gerekçesiyle karşılaşmanın 2. yarısı oynanamayıp tatil edilmişti. Bunun üzerine dün toplanan ve olaylı maç hakkında karar veren Tertip Komitesi Sanayispor’u hükmen mağlup etti ve 3 puanını nsildi. Muradiye Belediyespor ise hükmen galip. Denge Gazetesi’ne açıklamada bulunan Futbol İl Temsilcisi Erol Timur, bu tür olayların üzücü olduğunu ve fair-play ruhunun ön planda olması gerektiğini açıkladı.

İşte Erol Timur’un olaylı maç hakkında DENGE’ye yaptığı açıklama:

“Olaylı maç için kararımızı verdik. Geçtiğimiz Cuma günü Ertuğrul Dilek Stadyumu’nda oynanan Sanayispor ile Muradiye Belediyespor karşılaşmasının 45. dakikasında maçın hakemine fiili saldırıdan dolayı yarım kalmıştı. Futbol Müsabaka Talimatı’nın 20. ve 24. maddesi gereğince Sanayispor’un 3-0 hükmen mağlubiyetine, rakibi Muradiye Belediyespor’un da 3-0 galibiyetine, Sanayispor’un mevcut galibiyetlerinden 3 puanın da silinmesine karar verdik.”

“Bu tür olaylar her sezon yaşanıyor”

Ligin bitimine az bir süre kaldığını, amatör sporlarında yaşanan üzücü olayların tekrar etmemesi gerektiğini vurgulayan Timur, konuşlmasına şöyle devam etti,“Amatör takımlar bizim takımlarımızdır, bizim her şeyimizdir. Bu hafta yaşanan olayların ciddiyete alınıp maçların centilmenlik çerçevesinde geçmesinin, bütün takımlarımızın birlik ve beraberlik içinde olmasını canı gönülden arzuluyoruz ve destek veriyoruz. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını istiyoruz. Şimdi artık ligimizin 2. devresinin sonlarındayız ve lig sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Bu tür olaylar her sezon yaşanmaktadır. Bizim dilek ve temennimiz kesinlikle böyle bir şey olmaması yönündedir. Bu tür olaylar hoş şeyler değil ve fair-play anlayışına terstir ve hiçbir zaman bu tür üzücü olayları tasvip etmiyoruz.”

“İşte böyle basına düşeriz”

Amatör sporlarının bir bütün olduğunu, kötü ve üzücü olayların ardından basında kötü yankılandığını belirten Timur açıklamalarına şöyle devam etti,”Futbolumuza kötü gölge düşmesin. Buradan da şöyle bir mesaj vereyim; biz tabi ki hakemlerimizin yanındayız. Bir yargıç kadar kutsaldır. Hakem de, antrenör de ve kulüpler de bizimdir ve biz bir elin parmakları gibiyiz. Bu parmaklardan bir tanesi koparsa, sakatlanırsa ve ayrılırsa elimiz işlevini yitirmiş olur ve işte böyle basına düşeriz, kötü şeylerle anılırız. Geçtiğimiz günlerde de Karaağaçlı’da böyle üzücü şeyler yaşandı. Biz bu tür olayların son bulmasını istiyoruz ve sporun önemini, dostluğun ve kardeşliğin önemini dile getiriyoruz. Bundan sonraki maçlarda tepkimizi ortaya koymayı istiyoruz. Maçlara siyah bantlarla çıkmak gibi ya da farklı bir tepki ve tavırla ortaya koymak istiyoruz. Fakat bunlar ne derece etkili olur bilmiyoruz. “

Karşılaşma için Sanayispor resmi internet sitesinden bir açıklama yapan Sanayispor Genel Kaptanı Ersen Eryılmaz, karşılaşmanın hakemi tarafından kendileri lehine verilmeyen bir penaltı olduğunu ve bunun futbolcular üzerinde sıkıntı yarattığını ifade etti. Eryılmaz, “

“Kimsenin istemediği ve tasvip etmediği bir olay yaşadık kendi sahamızda.Karşılaşma karşılıklı ataklar şeklinde ve mücadelesi yüksek bir tempoda devam ederken hakem arkadaşımız tarafından verilmeyen bir golümüz futbolcularımız üzerinde sıkıntı yaratmış olup devam eden  dakikalarda da rakip takımın 2-0 öne geçmesi de  futbolcularımızda moral bozukluğunu tetiklemiştir.2.golde verilen yanlış bir kararda bir anda güzel giden maçın havasını dağıtarak,ister istemezde olsa hakem arkadaşımıza karşı bir tepki oluşturmuştur.Ona rağmen İki takım arasındaki futbolcularda da samimiyet ortamı hiç bir şekilde bozulmamıştır.

Olayların bu şekilde cereyan etmesini kulüp olarak tasvip etmiyoruz ve  spor karşılaşmalarında sadece spor ahlakının yer almasını istiyoruz bizlerde herkes gibi. Ama maalesef an içinde istemediğimiz olaylarla da karşı karşıya kalabiliyoruz. Burada olaylara sağlıklı bakılmasından yanayım, Yaşanan olayların medyada yer aldığı gibi çokta büyütülecek bir tarafının olmadığını da belirtmek isterim.Burada bizler,herkes gibi ilk önce iğneyi  kendimize batıracağız. Neticesinde de her kurumun ve kişilerin yaşanan olayların  ayrıntıları hakkında kararlar verirken bizlerin yaptığı gibi incelemelerini ve ona göre kararlar vermelerini bekliyor ve arzuluyorum.”

“Performansı yüksek hakemler istiyoruz”

Eryılmaz açıklamanın devamında İl Hakem Kurulu’na da mesaj göndererek önemli maçlarda yüksek performanslı hakemlerin görev almalarını beklediklerini dile getirdi. Eryılmaz, “Ayrıca camia olarak beklentimizde bundan sonra ki periyotta, Manisa İl Hakem Kurulu’ndan bu tip potansiyeli yüksek karşılaşmalarada performansı ve cv si yüksek hakemleri vermelerini bekliyoruz.”şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94