MADDE BAĞIMLILIĞI MANİSA'DA GÖZLER ÖNÜNE SERGİLENİYOR

Manisa’da hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle herkese dokunan Manisa Yeniden Bir Yaşam Derneği, yeni oyunlara hazırlanıyor. YKS Tiyatro Atölyesinde başlatılan sosyal sorumluluk projesi ile günümüzde hızla artan, hatta ilkokul çağına kadar düşen madde bağımlılığına tiyatro oyunuyla dikkat çekecek. Teknik ekiple beraber oyunda 25 kişi yer alıyor.  

MADDE BAĞIMLILIĞI MANİSA'DA GÖZLER ÖNÜNE SERGİLENİYOR

banner46

Tiyatro çalışmaları Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 75. Yıl Gençlik Merkezi’nde devam ediyor. Madde bağımlığının zararlarını gençler gençlere gösterecek, gençler gençlere anlatacak. Oyunun Eylül ayında sahnelenmesi planlanıyor. Tiyatro oyununda yer alan gençlerin YKS Tiyatro Atölyesinde yer aldığını vurgulayan Yeniden Bir Yaşam Derneği Başkanı Funda Demirel,  “Hemen hemen birçoğu 2 yıldır bizimle birlikte. İlk oyunlarıydı Abooo oyunu. Abooo’dan sonra da sosyal sorumluluk projesi olan bu oyunumuza başladılar. Yine bunun ardından başka bir oyun daha gelecek. Bu da sosyal sorumluluk projesi. Bir yandan gençlik kulübü kurma çalışmaları içerisindeyiz. Hepsi gençlik kulübünün de gönüllü üyeleri olacaklar. Ve ondan sonrasında da bütün Manisa’da sosyal sorumluluk projelerini kendileri yapacaklar” ifadelerini kullandı. 

ÖMÜRLERİNDEN GİDİYOR
Bu oyunun aslında çok da iyi bir konu değilmiş gibi görünse de aslında çok da iyi bir konu olduğunu vurgulayan Demirel, “Bakıyorsunuz etrafa, gençlerimizin birçoğu ne yapacaklarını bilmeden kafelerde, orada, burada boşa vakit geçirmeye çalışıyorlar. Vakitlerini geçirmeye çalışırken ablında ömürlerinden gidiyor, vakitlerinden gidiyor. Şu yasak, bu yasak, şu kötü, bu kötü demek yerine biz o hayatlarındaki yoksunluğun yerine sanatı koymayı tercih ettik. Eğer onlara çok sevecekleri bir şey verirseniz zaten bu yasak, şu yazsak demenize gerek yok. Hepsi yüreğini de koyar, sevgisini de koyar.  Burada güzel bir oluşum var. Hocamız sayesinde güzel şeylere de imza atılıyor. Bu gençlerimizin tamamı gönüllü. Kışın okullarında artan kalan zamanlarında bazen yürüye yürüye bazen o yağmurda, bazen o çamurda ama provalarını hiç aksatmadan hepsi buradalar. Yeniden Bir Yaşam Derneği olarak böyle bir çalışmanın öncülüğünü yapmış olmanın gururunu taşıyoruz. Bu kadar genci yaz sıcağında buraya gelmeye yüreklendirmek, bunu başarmak herhalde güzel bir şey olsa gerek diye düşünüyorum” diye konuştu. 

ÇAĞIN BÜYÜK SORUNU
Madde bağımlığının çağın bir sorunu olduğunu vurgulayan Demirel, ilkokul seviyesine kadar indiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Baktığınız zaman olmaz diye bir şey yok. O her yerde var. Benim çocuğum yapmaz diye bir şey de yok. Herkesin çocuğuna olabilir. Her aileye olabilir. Sosyal sorumluluğumuzdu bu bizim. Buna dikkat çekmek istiyoruz. Bu oyun bu amaçla yapıldı. Ama bu oyunun en büyük özelliği tabi ki madde bağımlılığı onun dışında gençler gençlere anlatacak. Çünkü biz büyükler ne kadar anlatırsak anlatalım, ne kadar eğitimler yapalım, ne kadar seminerler yapalım onlar kadar etkili olamıyoruz. Gençler gençlere gösterecek, gençler gençlere anlatacak. Bu şekilde her hedef kitlesine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Her yaş aralığına uzanabileceğimizi düşünüyoruz.”

TEK PERDEDEN OLUŞUYOR
Oyunun tek perdeden oluştuğunu söyleyen Demirel, teknik ekiple beraber 25 kişilik bir oyun olduğunu belirterek, Eylül ayından itibaren okulların açılmasıyla beraber sahnelenmeye başlayacağını kaydetti. Demirel, bunun sadece oyunla kalmayacağını, bunun eğitimlerinin, seminerlerinin olacağını ifade etti.
 
Demirel, “Bizimle birlikte bende bu sosyal sorumluluk projesinin içerisinde varım diyen, bende tiyatroya gönül vermek istiyorum diyen 13-29 yaş aralığında genç olanlar, tabi onun üstü de bizim kuşağımız oluyor. Herkes gelebilir, bu eğitimleri alabilir. Tiyatromuz herkese açık. Biz bunu gönül olarak yapıyoruz” dedi. 

Oyunun yazanı ve yönetmeni Gamze Sadeer,  madde bağımlığı deyip geçmemek gerektiğini vurgulayarak, “Sadece madde bağımlılığı gençleri vurmuyor. Ama çok küçük yaşlarda başladı artık. Sadece madde bağımlılığı olarak belirli şeyleri de almıyoruz oyunumuzda. Geniş bir yelpazeye ele aldık. İnsanları uyarıyoruz, bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Böyle olursanız, şöyle olursunuz, başınıza şunlar gelir, bunları yaşarsınız diye göstermeye çalıştık yaşanılan şeyleri. Kötü şeyler ama biz iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kötü şeyleri göstererek kötüler olmasın diyoruz. İnşallah başarabiliriz, inşallah insanlara bir nebze olsun bir şeyler gösterebiliriz diyorum” dedi.
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.