CHP'Li BAŞKAN ÇETİN AKIN'DAN ALKIŞLANACAK HAREKETLER  

Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu YAŞAMDER tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Yerel Tohum Takas Festivali ve Hıdrellez Şenliği ile 7’den 77’ye Turgutlu halkını Irlamaz Rekreasyon Alanı’nda bir araya getirdi. Bu etkinlikte dikkat çeken bir detay tüm kesimlerden takdir topladı.

CHP'Li BAŞKAN ÇETİN AKIN'DAN ALKIŞLANACAK HAREKETLER  
banner46
Haber; Caner KILIÇ
Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu YAŞAMDER, bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Yerel Tohum Takas Festivali Hıdrellez Şenliği’ni Irlamaz Rekreasyon Alanı’nda gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu program hafif yağmur eşliğinde gerçekleşti.

PROTOKOL DEĞİL HALKTAN BİRİ OLDU
Etkinlikte, Turgutlu Belediye Başkanı CHP’li Çetin Akın alışılagelmiş protokol kavramını adeta yıktı. Her etkinlikte görmeye alıştığımız, belediye başkanlarına, siyasetçilere, müdürlere ayrılan en ön koltuklar bu defa çocuklar başta olmak üzere halka bırakıldı. Hafif yağmurun da yağdığı etkinliği, Başkan Akın kenardaki vatandaşlarla birlikte ayakta izledi. Etkinlikte katılımcılara pilav nohut ikramı da yapılırken, Başkan Akın herkes gibi kuyruğa girdi. Ardından eşi ile birlikte programa katılan vatandaşlara şapka dağıtan Başkan Çetin Akın, büyük takdir topladı.

"TARIM POLİTİKASIYLA MAALESEF DIŞA BAĞIMLIYIZ"
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program başlarken, YAŞAMDER Başkanı Meral Ünal Türkmen ile İzmir Yerel Tohum Topluluğu Başkanı Göknur Yumuşak birer konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada tarımsal faaliyetlerin ülkenin geleceği olduğuna vurgu yapan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın da, “Ülkemizde yürütülen tarım politikasıyla maalesef dışa bağımlıyız. Tarımsal gelişmemizin önünde onlarca engel var. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan, ithal gübreyi kullanmak zorunda olan, ithal tohumla mahsul elde etmeye çalışan bizim çiftçimiz. Tohumculuk Kanunu ile beli bükülen yine bizim çiftçimiz, mağdur olan yine bizim yurttaşımız. Dört bir yanında tarımsal faaliyet yapılan ülkemizin yine bereketli topraklarına sahip Gediz Havzası’na, geleceğine ambargo altına alınan tohum tekelciliğine karşı bir şeyler yapmamız lazım. Tohumda dışa bağımlılık ulusumuzun geleceğini doğrudan ilgilendiriyor. Bizim çok bereketli, ürün çeşitliliği bol tarım arazilerimiz varken ve en önemlisi buradan ekonomik kazanç sağlamanın çabasında olan çalışkan çiftçimiz varken; bizler elimizi taşın altına koymalıyız. Çünkü küçük üreticinin yok edildiği yerde, yalnızca endüstriyel tarım ve hayvancılık yapılabilir. Bu da yerel lezzetlerin kaybolması, tohum çeşitliliğinin yok edilmesi, GDO’lu ürünlerden başka seçenek kalmaması demektir” dedi.
 
  "TARIMSAL FAALİYETLERİN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ"
  Yerel yönetimler olarak tarımsal faaliyetlere destek olacaklarını ifade eden Başkan Akın, “Hedefimiz zengin topraklara sahip Turgutlu’da yerel tohumların yok olmasının önüne geçmek. Temiz, lezzetli, besleyici tarım ürünleri üreterek çiftçimizin ve tüketicilerimizin refahını arttırmayı istiyoruz.” diye konuştu.
 
KATILIMCILARA BİR DE KONSER VERİLDİ
  Başkan Akın’ın konuşmasının ardından YAŞAMDER Korosu sahne alarak birbirinden özel parçaları seslendirdi, katılımcılara Başkan Akın tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Hem şehir içerisinden hem de şehir dışından gelen katılımcılar kendilerine tahsis edilen stantlarda tohum takasını gerçekleştirdi.
 
  ÇOCUKLAR TOPRAKLA BULUŞTU
  Bu yıl çocukların da içerisinde olduğu farklı bir konseptle gerçekleştirilen etkinlikte Park Bahçeler Müdürlüğü’nce temin edilen saksı, toprak ve fidanlar çocukların ellerinde hayat bulurken, yumurta boyama etkinliği ile de Hıdrellez coşkusu yaşandı. İşletme İştirakler Müdürlüğü’nce ikramda bulunulan programda, yine Park Bahçeler Müdürlüğü’nce saksıda çeşitli çiçekler hediye edildi, son olarak Halk Oyunları Ekibi bir gösteri yaparak günü daha anlamlı kıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER