banner83

Hayat Kurtaracak Uygulama Sesimi Dinle!

Manisa’nın ve Türkiye’nin deprem gerçeğinden hareketle, hayat kurtaracak olan 'Sesimi Dinle' uygulaması hayata geçirildi. Uygulama telefonlara yüklendikten sonra, şehir değiştirildiğinde bile, gidilen lokasyonda olabilecek her hangi bir afet durumunda, kişiler önceden uyarılacak. Depremin yanı sıra sel, çığ, yangın veya kapalı yollar bu sistem sayesinde öğrenilebilecek.

Hayat Kurtaracak Uygulama Sesimi Dinle!
banner87

Manisa’da Algoritma Uzmanı ve Program Tasarımcısı Ahmet Ömer Soğukoğlu ile Proje Danışmanı ve Jeoloji Mühendisi Ali Aykut Ece, hayat kurtaracak olan 'Sesimi Dinle' uygulamasını hayata geçirdi. Sesimi Dinle uygulaması, gelişen teknolojilerden yararlanarak dünya üzerinde gerçekleşen afetler sonucunda göçük altında kalan enkazzedelerin canlı olarak çıkarılma oranını arttırmayı hedefleyen bir mobil uygulama yazılımıdır.

Mobil Uygulama yazılımının içerisinde bulunanlar;

 1. Acil Durum Alarm Sistemi.

 2. Güvendeyim Butonu.

 3. Acil Durum Toplanma Alanlarına Yönlendirme.

 4. Gerçekleşen Depremlerin Anlık Bildirimi

 5. Kütüphane/ Haberler Bölümü.

UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Yaşanan afet durumlarında, enkaz altında bulunan enkazzedelerin; kaç kişi olduğu, bu kişilerin kimler olduğu, kişisel sağlık bilgileri ve tam konumları hakkında bilgi birikimi sağlayan bir sistemin var olmadığı gözlemlenmiştir. Bu eksikliğin giderilmesi ile enkaz altında bulunan bireylerin canlı kurtarılma oranı arttırılmış ve arama kurtarma ekiplerine ve sağlık ekiplerine de destek sağlanmış olunacak. Uygulamayı bireysel olarak cihaza yüklerken verilecek kişisel bilgiler, uygulamanın veri tabanına kaydedilecek. Bu sayede acil durum anında verilmiş bilgilerden yararlanılarak kişilere fayda sağlanmış olunacak.

Bu bilgiler;

 1. Ad/Soyad,

 2. TC kimlik numarası,

 3. Yaşadığınız şehir,

 4. Kan gurubu,

 5. Kişisel sağlık durumu,

 6. Hane kişi sayısı,

 7. Mesleğiniz.

Herhangi bir afet durumundan sonra bölgede gerçekleşen enkaz durumu için uygulama, afetin gerçekleştiği bölgenin koordinatları girilerek uzaktan aktifleştirilir. Aktifleşen uygulamanın alarm sistemi devreye girerek çalmaya başlar. Güvende olan bireyler uygulamayı kapattığı taktirde enkaz altında kalan bireylerin kimler olduğu belirlenir, uygulama enkaz altında kalan bireylerin konumlarına da erişerek yerlerinin de tespit edilmesini sağlar. Enkaz altında kalan bireylerin alarmları belirli periyodik aralıklar ile çalmaya devam eder, bu sayede bölgede bulunan arama kurtarma ekipleri ve yerel halkın enkazzedelerin yerlerini tespit etmesinde yardımcı olur. Yaşanan afet sonrası göçük altında olmadığını “Güvendeyim” butonu ile belirten kişiler AFAD’ın kontrol panelinde alt sıraya düşer ve öncelik güvende olduğunu bildirmeyen bireylere geçer, ayrıca güvende olduğunu belirtse bile bireysel bir engeli bulunan bireylerin bilgileri Arama Kurtarma ekiplerinin yardım sistemine aktarılacak. Güvende olduğu halde bireysel olarak hareket etmekte zorluk çeken kişilere bu sayede yardım sağlanacak. Güvende olduğunu bildiren vatandaşlar, otomatik olarak AFAD’ın belirlemiş olduğu Acil Durum Toplanma Alanı’na yönlendirilecek. Bu sayede bireyler enkazın yaşandığı riskli bölgeden uzaklaştırılarak güvenli bölgede toplanmış olacaklar. Yaşanan depremler telefonlara anlık bildiri olarak aktarılacaktır. Bunun yanı sıra yaşanan depremin, bulunduğunuz konuma olan uzaklığını da uygulama sayesinde görülmüş olacak. Uyarılar bölümü sayesinde, bölgede yaşanma riski olan ve önceden tespiti yapılabilen doğal afetler hakkında ön bilgilendirme alarak, gerekli tedbirler alınmasına yardımcı olacak.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİNE BİLGİ NASIL AKTARILACAK?

Yönetici paneli, yaşanan ya da yaşanma ihtimali olan olayları kullanıcılar ile paylaşılmasını sağlar. Sadece etkilenecek ya da etkilenmiş olan bölgelere alarm ve bildirim gitmesi için gerekli filtreleme sistemi düzenlenir. Yaşanan afet sonrası bölgede etkilenen kişileri renklere göre kategorize ederek listeler, ister liste ister harita konumu olarak incelenebilecek. Afet bölgesinde bulunan kişilerin kan grupları listelenecek, gerektiği taktirde kullanım imkanı sağlanması için takip sistemi üzerinden incelenebilecek. Afet bölgesindeki kişilerin mesleki durumları, afet durumunun çeşidine ve boyutuna göre gönüllü olarak afet sonrası yardımcı olmaları için listelenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94