banner83

Lunaparklarda Koronavirüs yasağı kaldırıldı

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, lunapark ve tematik parkların yeniden açılmasını kararlaştırdı.

Lunaparklarda Koronavirüs yasağı kaldırıldı
banner87

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 16 Mart 2020 tarihinde faaliyetleri durdurulan “Lunapark ve Tematik Parklar”ın yeniden açılması kararını aldı.

İşte alınan karar:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır.

İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 16.03.2020 tarihli ve 2020/03 sayılı kararı ile “Lunapark ve Tematik Parklar” gibi eğlence tesislerinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması kararlaştırılmıştı.

Gelinen aşamada Koronavirüs ile ilgili yaşanan olumlu gelişmeler doğrultusunda, lunapark ve tematik parkların 06.07.2020 tarihinden itibaren, gezici olmamak (2020 Yılı içerisinde sadece bir yerde faaliyet göstermek) kaydı ile aşağıda belirtilen kurallara riayet ederek faaliyette bulunabileceklerine karar verilmiştir:

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve //www.manisa.gov.tr internet adresinin duyurular bölümünde yayımlanan, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlığında belirlenen tedbirler eksiksiz bir şekilde uygulanacaktır.

Ziyaretçilerin temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymalarına yönelik gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

Giriş-çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek, girişlerde ziyaretçiler sıra ile içeri alınacak ve sırada durulması gereken alanlarda sosyal mesafe kuralına (en az 1 metre) uygun şekilde yer işaretlemeleri yapılacaktır.

Lunapark ve tematik parklardaki eğlence araçlarının başlama ve bitiş zamanları kalabalığı önlemek için birbirinden farklı olacak şekilde planlanacaktır.

Personele Covid-19’un bulaşma yolları ve virüsten korunmak için alınacak önlemler hususunda eğitim verilecektir.

Lunapark ve tematik parkların içinde bulunan mesire alanları, restoranlar, kafeler ve diğer işletmeler kendi sektörleri ile ilgili genelge ve tedbirlere tabi olarak çalışacaklardır.

Covid-19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişim içinde olacağı işletmenin Koronavirüs sorumlusu/sorumluları görevlendirilecektir.

Lunapark ve tematik parkların faaliyetlerini yukarıda belirtilen kurallara göre sürdürmeleri için haftada en az bir kez denetlenmesi sağlanacaktır.

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94