banner83

Kahve Makinenizin Ömrünü Uzatacak Püf Noktaları

Kahve Makinenizin Ömrünü Uzatacak Püf Noktaları
banner87

Sizi sıcacık kahve kokusuyla uyandıran, en keyifli anlarınıza keyif katan, sıkıntılarınıza ortak olan leziz kahvelerin hazırlığını hızlandıran kahve makineleri, günümüzde her evde bulunuyor. Kahve makinesi ürünlerinin ilk günkü performansla uzun süre kullanılması için küçük püf noktalara dikkat edilmesi önem arz ediyor. Her cihazın olduğu gibi, kahve makinelerinin de performansının korunması için kullanıcıların hassasiyeti büyük önem taşıyor.

Kahve Makinesi Kullanırken Dikkat

·         Türk kahvesi makinesi veya filtre kahve makinesi kullanıyor olabilirsiniz. Eğer suyu haznede depolayan ve sonrasında demliğe, cezveye gönderen bir makineniz varsa, su seçimine önem vermelisiniz. Fazla kireçli sular, makine içinde tortu birikimine neden olabiliyor. Makinenin performansını etkileyen kireçle baş etmek için filtrelenmiş su veya içme suyu kullanarak kahvelerinizi hazırlayabilirsiniz.

·         Özellikle eski evlerde, tesisatı yenilenmemiş apartmanlarda yaşıyorsanız cihazları kullanmadığınız zamanlarda fişte bırakmamalısınız. Olası voltaj değişimleri cihazların zarar görmesine neden olabiliyor.

·         Cihazları her kullanımın ardından yıkamalı ve yıkanmış demlik/cezve haznelerini makineye kurutmadan takmamalısınız. Parçaların sularının iyice süzülmesini beklemeli ve ardından tekrar yerleştirmelisiniz. Eğer hemen yeniden kullanmak istiyorsanız, parçaları su emici pamuklu bir bezle kurulayabilir ve yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

·         Cihazların kullanım kılavuzlarını atmamalı ve herhangi bir sorunda önce kılavuza başvurmalısınız.

·         Uzun süre kullanmayacaksanız, cihazların su haznelerini boşaltmalısınız. Kahve makinesi ne kadar temiz olursa olsun, uzun süre bekleyen su, bakteri üremesine neden oluyor. Durgun suyu içmek önerilmiyor, ayrıca uzun süre duran su, kireç yoğunluğunu da artırıyor.

Kahve Makinelerinin Bakımı Önemli

Kahvenin kirli olmadığı, her kullanımın ardından yıkamaya gerek olmadığını düşünenler yanılıyor. Kahve çekirdeklerinde yağ olduğu için cihazların muhakkak temizlenmesi önem taşıyor. Ayrıca özellikle kapaksız şekilde bekletilen Türk kahvesi makinelerinin, kullanım öncesinde de toz birikimine karşı sudan geçirilmesi öneriliyor. Yeterli sıklıkta temizlenmeyen makinelerde bakteriler üreyebiliyor, kireç ve toz birikiyor. İhmal edilen temizlik, küf, kireç gibi sorunları beraberinde getiriyor. Sağlık için risk oluşturan öğeler, makinelerden alınan verimi de düşürüyor. Yoğun kireç makinelerin arızalanmasına sebep verirken haznelerde oluşan bakteriler de kahvenin tadını ve sağlıklı içim özelliklerini bozuyor.

Kahve Makinelerinin Temizliği

Kahve makinenizin elektrik bağlantısı olmayan, kullanım kılavuzunda bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğu belirtilen, parçalarını sık sık makineye atabilirsiniz. Su temasına uygun olan kısımları nemli bir bezle silebilir ve kurulayarak kullanıma devam edebilirsiniz. Eğer cihazda halihazırda birikmiş kireç varsa, temizlik için doğal ürünler kullanılması öneriliyor. Beyaz sirke ve limon kullanarak kireç sorununun üstesinden gelinebiliyor. Beyaz sirke ile nemlendirilmiş bezle kireçli hazneyi silebilir ve yarım saat kadar bekleyebilirsiniz. Ardından su ile nemlendirilmiş bez yardımıyla hazneyi durulayabilirsiniz. Eğer kireç sökülmediyse, yarım limonun suyunu 1 bardak su ile karıştırabilir veya 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyle karıştırılmış 1 bardak suyu haznenin içine dökebilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra suyu kaynatmak gerekiyor. Bu şekilde de 10 dakika bekledikten sonra cihazı durulayarak kireçten eser kalmadığını görebilirsiniz. Kahve makinesi temizlerken yoğun kimyasal deterjan kullanmamalı, sirke kokusu gidene dek birkaç kez makineyi sadece suyla çalıştırmalı ve havalandırmalısınız. Cihazların dışını temizlerken fişlerinin çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Yine beyaz sirke veya limon suyu bulunduran su solüsyonunu spreyleyerek cihazın dışını silebilirsiniz. Makineler genellikle hassas kaplama bulundurduğu için aşındırıcı kimyasallardan ve ovma işleminden kaçınmalı, nazikçe silerek ardından kurulamalısınız. Eğer cihazınızın temizlik önerilerinde başka yönergeler yer alıyorsa, kullanım kılavuzunun önerilerini dikkate almalısınız.

Makinelerin daha uzun ömürlü olması için kaliteli malzemelerden yapılmaları ve garanti sunmaları önem taşıyor. Türkiye’nin en iyi küçük ev aleti markalarından biri olan Fakir kahve makinesi çeşitleriyle tüketicilere uzun ömürlü cihazlar vadediyor. Hem şık hem de fonksiyonel olan cihazlar, kolay temizlenebilmeleri ile evlerdeki en iyi yardımcınız olmaya aday gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94