“ENFLASYON ALTINDA EZİLEN MEMURA EK ZAM ŞARTTIR”

MANİSA GÜNDEMİ (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 04.11.2022 - 14:48, Güncelleme: 04.11.2022 - 14:48
 

“ENFLASYON ALTINDA EZİLEN MEMURA EK ZAM ŞARTTIR”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Manisa İl Temsilcisi Doğan Yılmaz, ekim ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından bir dizi açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkı beklenmeden kamu çalışanları ve emeklilerine ek zam şart olmuştur.” Dedi.
BASK Manisa  İl Temsilcisi Doğan Yılmaz, Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, enflasyon farkının aylık verilmesi gerektiğini ve kamu çalışanlarına ek zammın kaçınılmaz olduğunu vurguladı. “EKİM AYINDA ENFLASYON % 3.54 ARTMIŞTIR” Başkan Yılmaz, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Ekim ayında enflasyon (TÜFE) % 3,54 artmıştır. Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre bu oran % 7,81’’dir. Yine TUİK’e göre 12 aylık enflasyon % 85,51 İken ENAG’a göre % 185,34’dür. Böylelikle ikinci altı ay için sadece 4 aylık enflasyon % 10,85 olmuş. Kamu çalışanları ve emeklileri şimdiden 3,85 alacaklı hale gelmiştir. Kasım ve aralık enflasyonu da memur ve emeklilerin cebinden çıkmaya devam edecektir. Açıklanan bu oran vatandaşın bizzat yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzaktır. Resmi hesaplamaların TÜİK’in verilerine göre yapılıyor olmasının ve TUİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemektedir.” diye konuştu. “ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR” Başkan Yılmaz, “İstisnasız her toplu sözleşmede verilen artışlar dönem bitmeden enflasyon altında kalmış, kamu çalışanları ve emeklileri cebinden harcadıkları enflasyon farkını altı aylık dönemlerle almıştır. Ancak önemli bir husus, kamu çalışanları ve emeklilerin cebinden harcanan kayıplar karşılanmamakta, enflasyon farkı dönem bittikten sonra verilmektedir. Yıllardır oluşan mağduriyetin giderilmesi için enflasyon kayıpları aylık olarak karşılanmalıdır.” dedi “TOPLU SÖZLEŞMENİN HÜKMÜ KALMAMIŞTIR”  “Yetkili ancak etkisiz sendikaların “tarihi(!) bir toplu sözleşme” diye imzalamış oldukları 6. Dönem toplu sözleşme yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirmiştir” diyen Doğan Yılmaz, “İkinci altı ay için alınan artış sadece %7 iken, alınan artışın hepsi sadece ilk üç ayda erimiş, kalan diğer aylarda da memur cebinden yemiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program (2023-2025)’a göre bile 2022 için yılsonu enflasyon %65, 2023 için öngörülen enflasyon tahmini ise %24.9’dur. Açıklanan bu beklentilere göre 6. Dönem toplu sözleşmede alınan artışların hiçbir anlamı ve hükmü kalmamıştır. 2022 ve 2023 yılında alınan tüm artışların bu oranların altında kalacağı çok nettir. Zaman kaybedilmeden toplu sözleşme oluşan bu durum karşısında yenilenmelidir.” İfadelerine yer verdi. “MEMURA EK ZAM ŞARTTIR” Enflasyonun kamu çalışanlarını zor durumda bıraktığının altını çizen İl Temsilcisi Yılmaz şu ifadelere yer verdi, “Yıllar boyunca enflasyon altında alınan artışlar artık kamu çalışanları ve emeklilerinin alım gücünü düşürmüş, kirasını ve faturalarını ödeyememe noktasına getirmiştir. Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkı beklenmeden kamu çalışanları ve emeklilerine ek zam şart olmuştur.” diyerek sözlerini noktaladı.
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Manisa İl Temsilcisi Doğan Yılmaz, ekim ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından bir dizi açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkı beklenmeden kamu çalışanları ve emeklilerine ek zam şart olmuştur.” Dedi.

BASK Manisa  İl Temsilcisi Doğan Yılmaz, Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, enflasyon farkının aylık verilmesi gerektiğini ve kamu çalışanlarına ek zammın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“EKİM AYINDA ENFLASYON % 3.54 ARTMIŞTIR”

Başkan Yılmaz, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Ekim ayında enflasyon (TÜFE) % 3,54 artmıştır. Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre bu oran % 7,81’’dir. Yine TUİK’e göre 12 aylık enflasyon % 85,51 İken ENAG’a göre % 185,34’dür. Böylelikle ikinci altı ay için sadece 4 aylık enflasyon % 10,85 olmuş. Kamu çalışanları ve emeklileri şimdiden 3,85 alacaklı hale gelmiştir. Kasım ve aralık enflasyonu da memur ve emeklilerin cebinden çıkmaya devam edecektir. Açıklanan bu oran vatandaşın bizzat yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzaktır. Resmi hesaplamaların TÜİK’in verilerine göre yapılıyor olmasının ve TUİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemektedir.” diye konuştu.

“ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR”

Başkan Yılmaz, “İstisnasız her toplu sözleşmede verilen artışlar dönem bitmeden enflasyon altında kalmış, kamu çalışanları ve emeklileri cebinden harcadıkları enflasyon farkını altı aylık dönemlerle almıştır. Ancak önemli bir husus, kamu çalışanları ve emeklilerin cebinden harcanan kayıplar karşılanmamakta, enflasyon farkı dönem bittikten sonra verilmektedir. Yıllardır oluşan mağduriyetin giderilmesi için enflasyon kayıpları aylık olarak karşılanmalıdır.” dedi

“TOPLU SÖZLEŞMENİN HÜKMÜ KALMAMIŞTIR”

 “Yetkili ancak etkisiz sendikaların “tarihi(!) bir toplu sözleşme” diye imzalamış oldukları 6. Dönem toplu sözleşme yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirmiştir” diyen Doğan Yılmaz, “İkinci altı ay için alınan artış sadece %7 iken, alınan artışın hepsi sadece ilk üç ayda erimiş, kalan diğer aylarda da memur cebinden yemiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program (2023-2025)’a göre bile 2022 için yılsonu enflasyon %65, 2023 için öngörülen enflasyon tahmini ise %24.9’dur. Açıklanan bu beklentilere göre 6. Dönem toplu sözleşmede alınan artışların hiçbir anlamı ve hükmü kalmamıştır. 2022 ve 2023 yılında alınan tüm artışların bu oranların altında kalacağı çok nettir. Zaman kaybedilmeden toplu sözleşme oluşan bu durum karşısında yenilenmelidir.” İfadelerine yer verdi.

“MEMURA EK ZAM ŞARTTIR”

Enflasyonun kamu çalışanlarını zor durumda bıraktığının altını çizen İl Temsilcisi Yılmaz şu ifadelere yer verdi, “Yıllar boyunca enflasyon altında alınan artışlar artık kamu çalışanları ve emeklilerinin alım gücünü düşürmüş, kirasını ve faturalarını ödeyememe noktasına getirmiştir. Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkı beklenmeden kamu çalışanları ve emeklilerine ek zam şart olmuştur.” diyerek sözlerini noktaladı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.