Hatay beşik gibi sallandı! 6 ölü, 294 yaralı

Kahramanmaraş merkezli  depremlerin ardından büyük yıkıma uğrayan Hatay’da 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde depremler meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 6 kişinin vefat ettiğini 294 kişinin de yaralandığını bildirdi. Hatay merkezli deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır’da da hissedildi.

Hatay beşik gibi sallandı! 6 ölü, 294 yaralı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce kişinin vefat ettiği Hatay’da 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Kandilli, Büyükcat-Samandağ mevkiinde meydana gelen depremin 7.7 kilometre derinliğinde olduğunu bildirdi. Samandağ ilçesinde ise 6.4’lük depremden sadece 3 dakika sonra, Hatay’ın Samanda ilçesinde, 5,8’lik bir deprem daha meydana geldi. Depremin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiği belirtildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Defne, Antakya ve Samadağ ilçelerinde toplam 6 kişinin öldüğünü 294 kişinin de yaralandığını bildirdi.

DEPREMLER BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Hatay merkezli depremler; Diyarbakır, Gaziantep, Adana ve Antalya’da hissedildi.

“HER YER YIKILDI”

Hatay’da depreme yakalanan Gazeteci Adem Metan, depremin yarattığı etkiyi çığlık çığlığa anlattığı bir video paylaştı. Metan, “Arkadaşlar çok büyük bir deprem oldu. Her yer yıkıldı, her yer yıkıldı”

YETKİLİLERDEN ÇAĞRI

Depremin ardından AFAD, hasarlı yapılar için yurttaşları uyardı. AFAD, Twitter’dan “Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin” paylaşımını yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz.”

DEPREM ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA’YI SALLADI

6,4 büyüklüğündeki deprem Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı da salladı. Deprem Lübnan’da başkent Beyrut başta olmak üzere tüm kentlerde hissedildi. Paniğe kapılan vatandaşlar dışarı çıkarak toplanma alanlarına geçti. Hatay merkezli deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır’da da hissedildi.

HATAY VALİSİ’DEN AÇIKLAMA

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor.” dedi.

HALUK LEVENT: 5 HASARLI BİNA YIKILDI

Haluk Levent,  depremlerin ardından “Off çok bina gitti çok çok” paylaşımı yaptı. Levent, kendisine gelen bilgilere göre 5 binanın yıkıldığını bildirdi. Levent, Antakya’da bulunan Şehit Murat Nuraydın Caddesi’nde yıkılan bir binaya AFAD’ın müdahale ettiğini duyurdu.

AFAD’IN UYARISI KALDIRILDI

AFAD, 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerin ardından deniz seviyesinde 50 CM yükselme olabileceğini belirterek yurttaşların sahil şeridinden uzak durmasını istedi. AFAD’ın uyarısı ardından Antalya ve Mersin valilikleri de sahil şeridinden uzak durulmasını istedi. Uyarıların ardından AFAD, açıklamanın tedbir amaçlı yapıldığını ve Kandilli’den yapılan değerlendirmeler sonucu ‘deniz seviyesi uyarısını’ kaldırdıklarını açıkladı.

ADANA’DA YIKILAN BİNA YOK

Adana’da da hissedilen depremlerde yıkılan bir bina olmadığı bildirildi. Adana Valisi Süleyman Elban, Çukurova ilçesi Turgut Özal Bulvarı’nda iki binanın yıkıldığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyleyen Elban, gerekli kontrollerin yapılmaya devam ettiğini kaydetti.

“ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR”

NTV’ye bağlanan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremlerin ardından enkaz altında kalanlar olduğunu açıkladı. Savaş, “”Maalesef bazı binalarımız yıkıldı. Bir köprümüz yıkıldı. Enkaz altında kalanlar var” dedi.

İSKENDERUN DEVLET HASTANESİ TAHLİYE EDİLİYOR

Kahramanmaraş merkezli depremlerde bir kısmı yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi tahliye edilmeye başlandı.

GAZİANTEP VALİSİ: CAN KAYBI YOK

Gaziantep Valisi Davut Gül, metruk bir binada kısmi çökme olduğunu ve kentte can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

DEFNE VE SAMANDAĞ’DA YIKILAN BİNALAR VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Defne ve Samandağ ilçelerinde yıkılan binaların olduğunu açıkladı. CNNTürk’ten Fulya Öztürk, Soylu’nun bir kişinin öldüğünü aktardığını bildirdi.

HATAY VALİLİK BİNASI KULLANILAMAZ HALE GELDİ

6 Şubat tarihli depremde hasar gören tarihi Hatay Valiliği binası, 6.4 büyüklüğündeki depremde ağır hasar aldı. Büyük bir kısmı yıkılan bina kullanılamaz hale geldi. Polis bina çevresinde güvenlik önlemi aldı. Yaşanabilecek olası bir yıkıma karşı binaya kimse yaklaştırılmıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2023, 10:15
YORUM EKLE

banner95

banner94