BU YATIRIM GEDİZ NEHRİ'NE CAN SUYU OLACAK

MANİSA 10.01.2024 - 15:02, Güncelleme: 10.01.2024 - 15:02
 

BU YATIRIM GEDİZ NEHRİ'NE CAN SUYU OLACAK

Manisa Muradiye Organize Sanayi Bölgesi (MUOSB), mevcuttaki 294 hektarlık arazisi ve 155 firmasının yanı sıra Manisa sanayisinin gelecek 5 yılında yeni istihdam imkanları oluşturacak Uzunburun genişleme alanını da göz önünde bulundurarak yapacağı arıtma tesisinin kapasitesini her iki bölgenin ihtiyacına cevap verecek şekilde planlıyor.
Muradiye OSB'nin hayata geçireceği dev arıtma tesisi, Gediz Nehri'nin suyunu da işleyecek. Muradiye Mahallesi mevkiinde bulunan ana bölge ile Uzunburun Mahallesi mevkiinde bulunan yaklaşık 292 hektarlık genişleme alanının ihtiyacı düşünülerek projelendirilen 1. Etap 15 bin metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisinin Gediz Nehri kenarına yapılması planlanıyor. Her iki bölgenin atık suyunu arıtacak tesis yalnızca organize sanayi bölgesinin değil, Gediz Nehri’nin suyunu da işleyerek gri su olarak üretim proseslerinde de kullanılabilecek. PLANSIZ SANAYİLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR 2000’li yılların başından itibaren ilçe belediyelerine bağlı olarak yapılaşan sanayi bölgesinin 2020 yılından sonra ıslah şartlarını tamamlayarak OSB tüzel kişiliğini kazanmasının akabinde, bölgede geçmişte belediyeler tarafından yapılmış yetersiz alt yapıya el atıldı. 2022 yılında toplamda 16 kilometre pissu hattı 33 kilometre yağmursuyu hattı 23 kilometre temiz su hattı, 93 kilometre iletişim hattı, derivasyon kanalı, bölünmüş asfalt yol, bordür ve kaldırım inşasını kapsamına alan altyapı yatırımlarına başlayan OSB’de altyapısı tamamlanan yolların sathi kaplaması gerçekleştiriliyor. Altyapı yatırımlarının tamamlanmasına paralel olarak altyapı inşaatlarının devamı niteliğindeki arıtma tesisi için seçilen yer ile ilgili kurumlardan onay alınarak proje netleştirildi. Kuruluşundan yalnızca 3 yıl gibi kısa bir zaman sonra, mevcut yerinin iki katı alana büyüyen tek OSB olan Muradiye OSB, modern altyapısının yanı sıra plansız sanayileşmenin önüne geçerek bölgeyi tam anlamıyla “ıslah” ediyor.  BAKANLIK KREDİSİ HAZIR Gediz Nehri kenarına 1. Etap 15 bin metreküp/gün kapasiteli olarak planlanan arıtma tesisinin bakanlık kredisinin ve projelerinin hazır olduğu öğrenildi. Yakın gelecekte Muradiye OSB’nin modern bir altyapı ile birlikte arıtma tesisine kavuşarak sıfır karbon hedefine ulaşmakta önemli bir adım atılacak. Kuruluşunun hemen akabinde organize sanayi bölgesi içerisinde inşa ettiği sanayi dükkanlarının geliriyle altyapı imalatlarına başlayan OSB’de sanayiciden fazladan hiçbir ücret talep edilmeden, kendi kendine yeten bir anlayışla çalışmalar sürdürülüyor.  (İHA)  
Manisa Muradiye Organize Sanayi Bölgesi (MUOSB), mevcuttaki 294 hektarlık arazisi ve 155 firmasının yanı sıra Manisa sanayisinin gelecek 5 yılında yeni istihdam imkanları oluşturacak Uzunburun genişleme alanını da göz önünde bulundurarak yapacağı arıtma tesisinin kapasitesini her iki bölgenin ihtiyacına cevap verecek şekilde planlıyor.

Muradiye OSB'nin hayata geçireceği dev arıtma tesisi, Gediz Nehri'nin suyunu da işleyecek. Muradiye Mahallesi mevkiinde bulunan ana bölge ile Uzunburun Mahallesi mevkiinde bulunan yaklaşık 292 hektarlık genişleme alanının ihtiyacı düşünülerek projelendirilen 1. Etap 15 bin metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisinin Gediz Nehri kenarına yapılması planlanıyor. Her iki bölgenin atık suyunu arıtacak tesis yalnızca organize sanayi bölgesinin değil, Gediz Nehri’nin suyunu da işleyerek gri su olarak üretim proseslerinde de kullanılabilecek.

PLANSIZ SANAYİLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

2000’li yılların başından itibaren ilçe belediyelerine bağlı olarak yapılaşan sanayi bölgesinin 2020 yılından sonra ıslah şartlarını tamamlayarak OSB tüzel kişiliğini kazanmasının akabinde, bölgede geçmişte belediyeler tarafından yapılmış yetersiz alt yapıya el atıldı. 2022 yılında toplamda 16 kilometre pissu hattı 33 kilometre yağmursuyu hattı 23 kilometre temiz su hattı, 93 kilometre iletişim hattı, derivasyon kanalı, bölünmüş asfalt yol, bordür ve kaldırım inşasını kapsamına alan altyapı yatırımlarına başlayan OSB’de altyapısı tamamlanan yolların sathi kaplaması gerçekleştiriliyor. Altyapı yatırımlarının tamamlanmasına paralel olarak altyapı inşaatlarının devamı niteliğindeki arıtma tesisi için seçilen yer ile ilgili kurumlardan onay alınarak proje netleştirildi. Kuruluşundan yalnızca 3 yıl gibi kısa bir zaman sonra, mevcut yerinin iki katı alana büyüyen tek OSB olan Muradiye OSB, modern altyapısının yanı sıra plansız sanayileşmenin önüne geçerek bölgeyi tam anlamıyla “ıslah” ediyor. 

BAKANLIK KREDİSİ HAZIR

Gediz Nehri kenarına 1. Etap 15 bin metreküp/gün kapasiteli olarak planlanan arıtma tesisinin bakanlık kredisinin ve projelerinin hazır olduğu öğrenildi. Yakın gelecekte Muradiye OSB’nin modern bir altyapı ile birlikte arıtma tesisine kavuşarak sıfır karbon hedefine ulaşmakta önemli bir adım atılacak. Kuruluşunun hemen akabinde organize sanayi bölgesi içerisinde inşa ettiği sanayi dükkanlarının geliriyle altyapı imalatlarına başlayan OSB’de sanayiciden fazladan hiçbir ücret talep edilmeden, kendi kendine yeten bir anlayışla çalışmalar sürdürülüyor.  (İHA)

 

Manisa HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.