CHP'Lİ BAKIRLIOĞLU: ÇİFTÇİLER İKRAMİYE MAĞDURU

SİYASET 12.11.2023 - 13:52, Güncelleme: 12.11.2023 - 13:52
 

CHP'Lİ BAKIRLIOĞLU: ÇİFTÇİLER İKRAMİYE MAĞDURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle emeklilere 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin kanun Mecliste kabul edilerek, paralar hesaplara yatırılmaya başlandı. Emekliler arasında çalışan-çalışmayan ayrımının yapıldığını ifade eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “En kısa zamanda bu yanlıştan dönülerek tüm emeklilere 100. yıl ikramiyesi ödenmelidir.” diye konuştu.
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, emeklilere 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin açıklamada bulundu. Tüm emeklilere 100. yıl ikramiyesinin ödenmesi gerektiğini ifade eden CHP’li Bakırlıoğlu, iktidarın vakit kaybetmeden bu kararından dönmesi gerektiğini ifade etti. “EMEKLİLERİN BÜYÜK KISMI MAĞDUR EDİLDİ” CHP’li Bakırlıoğlu, “Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle emeklilerimize 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin kanun Mecliste kabul edilerek, paralar hesaplara yatırılmaya başlandı. Tüm itirazlarımıza rağmen çalışan-çalışmayan ayrımı yapılarak emeklilerin büyük bir kısmı mağdur edildi. AKP; emeklileri çalışan-çalışmayan diye ayırmak gibi bir garabete imza atmıştır. Kanun maddesinde geçen; “5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek şekilde faaliyette bulunanlar” ibaresi yüzünden esnaf ve çiftçi Bağ-Kur’u emeklileri kapsam dışında bırakıldı.” açıklamasında bulundu.  “ÇİFTÇİLER İSTİFA KUYRUĞUNA GİRMİŞLER” CHP’li Bakırlıoğlu, “Tarım Bağ-Kur emeklisi çiftçilerin çok büyük bir kısmı, 5.000 lira ikramiyesi alamamıştır. Çünkü emekli çiftçilerimiz, tarımsal faaliyetlerine devam etmektedir ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Ziraat Odası kayıtları faal durumdadır. SGK sisteminde aktif sigortalı olmadıkları halde, ÇKS ve ziraat odası kayıtları dikkate alınarak 5.000 lira ikramiyeden mahrum bırakılmaları, hatta bu yüzden adeta cezalandırılmaları büyük bir haksızlıktır. Bu ayrımcılık başka bir sorun ortaya çıkarmıştır. Çiftçilerin ziraat odalarından toplu istifa etmelerine neden olmuştur. Ekim ayı itibari ile ziraat odası kaydı olanlara 5.000 TL ikramiye ödemesi yapılmayacak olmasına rağmen, çiftçiler ziraat odalarından istifa kuyruğuna girmişlerdir.” diye konuştu. “ÇİFTÇİLERİMİZ EN AZ EMEKLİ AYLIĞI ALAN KESİMDİR” CHP’li Bakırlıoğlu, “2003 yılında asgari ücretin 1,5 katından fazla aylık alan çiftçilerin emekli aylıkları zaman içerisinde erimiz asgari ücretin altında kalarak, bugün neredeyse tamamı 7.500 liraya mahkum edilmişleridir. Resmi rakamlara göre 65 yaş üzeri yaşlıların yüzde 65’i tarımda istihdam edilmektedir. Yani tarım nüfusunun çok büyük kısmı emeklidir. SGK verilerine göre 2011 yılında 1 milyon 121 bin olan tarım Bağ-Kur’u sigortalısı sayısı bugün 453 bine düşmüştür.Buna karşın emekli sayısı 766 bin kişiye ulaşmıştır.” ifadesinde bulundu. “TÜM EMEKLİLERE 5.000 TL İKRAMİYE ÖDENMELİ” CHP’li Bakırlıoğlu, “Tarım ve hayvancılık meşakkatli, geliri az ve zor bir uğraştır. Bu yüzden gençler tarımsal faaliyete ilgi göstermedikleri için tarım nüfusu yaş ortalaması sürekli artmaktadır. Bir nesil sonra bu ülkede tarım yapacak insan bulamayacağız. Bu insanları tarımsal faaliyette bulundukları için, ürettikleri için, köylerine, topraklarına sahip çıktıkları için cezalandırmak kabul edilemez. Bu kesime daha fazla sahip çıkıp desteklenmesi gerekiyor. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülerek tüm emeklilere 100. yıl ikramiyesi ödenmelidir.” diyerek sözlerine son verdi. Musa Akar
Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle emeklilere 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin kanun Mecliste kabul edilerek, paralar hesaplara yatırılmaya başlandı. Emekliler arasında çalışan-çalışmayan ayrımının yapıldığını ifade eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “En kısa zamanda bu yanlıştan dönülerek tüm emeklilere 100. yıl ikramiyesi ödenmelidir.” diye konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, emeklilere 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin açıklamada bulundu. Tüm emeklilere 100. yıl ikramiyesinin ödenmesi gerektiğini ifade eden CHP’li Bakırlıoğlu, iktidarın vakit kaybetmeden bu kararından dönmesi gerektiğini ifade etti.

“EMEKLİLERİN BÜYÜK KISMI MAĞDUR EDİLDİ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle emeklilerimize 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin kanun Mecliste kabul edilerek, paralar hesaplara yatırılmaya başlandı. Tüm itirazlarımıza rağmen çalışan-çalışmayan ayrımı yapılarak emeklilerin büyük bir kısmı mağdur edildi. AKP; emeklileri çalışan-çalışmayan diye ayırmak gibi bir garabete imza atmıştır. Kanun maddesinde geçen; “5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek şekilde faaliyette bulunanlar” ibaresi yüzünden esnaf ve çiftçi Bağ-Kur’u emeklileri kapsam dışında bırakıldı.” açıklamasında bulundu. 

“ÇİFTÇİLER İSTİFA KUYRUĞUNA GİRMİŞLER”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Tarım Bağ-Kur emeklisi çiftçilerin çok büyük bir kısmı, 5.000 lira ikramiyesi alamamıştır. Çünkü emekli çiftçilerimiz, tarımsal faaliyetlerine devam etmektedir ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Ziraat Odası kayıtları faal durumdadır. SGK sisteminde aktif sigortalı olmadıkları halde, ÇKS ve ziraat odası kayıtları dikkate alınarak 5.000 lira ikramiyeden mahrum bırakılmaları, hatta bu yüzden adeta cezalandırılmaları büyük bir haksızlıktır. Bu ayrımcılık başka bir sorun ortaya çıkarmıştır. Çiftçilerin ziraat odalarından toplu istifa etmelerine neden olmuştur. Ekim ayı itibari ile ziraat odası kaydı olanlara 5.000 TL ikramiye ödemesi yapılmayacak olmasına rağmen, çiftçiler ziraat odalarından istifa kuyruğuna girmişlerdir.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZ EN AZ EMEKLİ AYLIĞI ALAN KESİMDİR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “2003 yılında asgari ücretin 1,5 katından fazla aylık alan çiftçilerin emekli aylıkları zaman içerisinde erimiz asgari ücretin altında kalarak, bugün neredeyse tamamı 7.500 liraya mahkum edilmişleridir. Resmi rakamlara göre 65 yaş üzeri yaşlıların yüzde 65’i tarımda istihdam edilmektedir. Yani tarım nüfusunun çok büyük kısmı emeklidir. SGK verilerine göre 2011 yılında 1 milyon 121 bin olan tarım Bağ-Kur’u sigortalısı sayısı bugün 453 bine düşmüştür.Buna karşın emekli sayısı 766 bin kişiye ulaşmıştır.” ifadesinde bulundu.

“TÜM EMEKLİLERE 5.000 TL İKRAMİYE ÖDENMELİ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Tarım ve hayvancılık meşakkatli, geliri az ve zor bir uğraştır. Bu yüzden gençler tarımsal faaliyete ilgi göstermedikleri için tarım nüfusu yaş ortalaması sürekli artmaktadır. Bir nesil sonra bu ülkede tarım yapacak insan bulamayacağız. Bu insanları tarımsal faaliyette bulundukları için, ürettikleri için, köylerine, topraklarına sahip çıktıkları için cezalandırmak kabul edilemez. Bu kesime daha fazla sahip çıkıp desteklenmesi gerekiyor. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülerek tüm emeklilere 100. yıl ikramiyesi ödenmelidir.” diyerek sözlerine son verdi. Musa Akar

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.