CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: MİLLİ EĞİTİM BÜTÇESİ YETERSİZ

SİYASET 16.11.2023 - 13:10, Güncelleme: 16.11.2023 - 13:10
 

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: MİLLİ EĞİTİM BÜTÇESİ YETERSİZ

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi üzerine konuştu. CHP’li Bakırlıoğlu, “Ücretli öğretmen uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi lazım. Öğretmen atamaları yapılarak sadece kadrolu öğretmenlerle eğitim sürdürülmeli.” açıklamasında bulundu.
Millî Eğitim Bakanlığı, YÖK, üniversiteler, ÖSYM diğerler kurum ve kuruluşlarıyla birlikte eğitime ayrılan bütçenin 1 trilyon 615 milyar lira olduğuna dikkat çeken CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; eğitim bütçesinin GSYH’ya oranının 2016 yılında yüzde 4,21 iken 2024 yılında 3,92'ye düştüğünü belirtti. “DEPREM RİSKİ NEDENİYLE OKULLAR EĞİTİM VEREMİYOR” CHP’li Bakırlıoğlu, “Manisa’da depreme dayanıksız olduğu için yıkılan, eğitime ara verilen okullara değinen CHP’li Bakırlıoğlu konuşmasında; Seçim bölgem Manisa'da, bilhassa Akhisar, Kırkağaç bölgesinde aylarca sürren çok ciddi deprem fırtınası yaşandı, binlerce deprem arka arkaya yaşandı ve okullarda çok ciddi hasarlar oluştu, kimi okullar yıkıldı daha sonrasından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması planlanan, yıkılan ve sağlamlaştırma yapılması için karar çıkan bir sürü okul var. Uzun zamandan beri Akhisar'da, Soma'da, Kırkağaç'ta okullar bu durumdan dolayı eğitim veremiyor ve 2'li eğitim yapılmak zorunda, çocuklarımız sabahın kör saatlerinde çıkıp geç saatlerinde geri gelmek zorunda kalıyorlar. Bu bütçe yeterli olacak mı? Yani 100 milyar liralık yatırım bütçesi yeterli olacak mı?” ifadelerine yer verdi. “ÖĞRETMENE ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ OLMAZ” CHP’li Bakırlıoğlu, “Asgari ücretin altında maaş alan ücretli öğretmenlerin sorunlarına dikkat çeken Bakırlıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü. Ücretli Öğretmenler Platformu Ankara'daydı; herkesin bildiği gibi bu insanlar asgari ücretin altında maaş alıyorlar. Hangi devlet öğretmenini asgari ücretin altında bir maaşla istihdam eder? Ücretli öğretmenlerin bu insanların emekli olabilme imkânları yok. Çağdaş, bilimsel eğitim diyoruz, Ancak bu eğitimi versin dediğimiz öğretmenlere asgari ücretin altında maaş ödüyoruz. Bu ücretli öğretmen uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi lazım. Öğretmen atamaları yapılarak sadece kadrolu öğretmenlerle eğitim sürdürülmeli.” açıklamasında bulundu. “MESEM PROJESİ, ÇOCUK İŞÇİ SÖMÜRÜSÜNE DÖNDÜ” CHP’li Bakırlıoğlu, “MESEM denilen, Mesleki Eğitim Merkezi uygulamamız var; son yıllarda öğrenci sayısında çok ciddi bir artış var. 2021 yılında 159 binmiş öğrenci sayısı, şu an 1 milyon 400 bini geçmiş durumda. 14, 15 yaşındaki çocuklar haftada bir gün okula gidiyor, kâğıt üzerinde dört gün ama beş gün de iş yerinde çalışan çocuklar var. Bu çocuklarla çeşitli TV kanallarında röportajlar yapıldı, çocuklar "yoruluyoruz." diyorlar; tatilimiz yok, dinlenemiyoruz diyorlar. Bu çocuklara ilk üç yıl boyunca asgari ücretin yüzde 30'u kadar ücret veriliyor, dördüncü yılda da yarısı kadar ücret veriliyor. Bu ücretler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Mesleki eğitim gören çocukların, gençlerin iş deneyimi kazanması için staj yapmaları tabi ki gerekli Fakat bu sistem maalesef çocuk işçiliği sömürüsüne döndü.” ifadesinde bulundu. Hüseyin Güntaç Fömlu
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi üzerine konuştu. CHP’li Bakırlıoğlu, “Ücretli öğretmen uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi lazım. Öğretmen atamaları yapılarak sadece kadrolu öğretmenlerle eğitim sürdürülmeli.” açıklamasında bulundu.

Millî Eğitim Bakanlığı, YÖK, üniversiteler, ÖSYM diğerler kurum ve kuruluşlarıyla birlikte eğitime ayrılan bütçenin 1 trilyon 615 milyar lira olduğuna dikkat çeken CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; eğitim bütçesinin GSYH’ya oranının 2016 yılında yüzde 4,21 iken 2024 yılında 3,92'ye düştüğünü belirtti.

“DEPREM RİSKİ NEDENİYLE OKULLAR EĞİTİM VEREMİYOR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Manisa’da depreme dayanıksız olduğu için yıkılan, eğitime ara verilen okullara değinen CHP’li Bakırlıoğlu konuşmasında; Seçim bölgem Manisa'da, bilhassa Akhisar, Kırkağaç bölgesinde aylarca sürren çok ciddi deprem fırtınası yaşandı, binlerce deprem arka arkaya yaşandı ve okullarda çok ciddi hasarlar oluştu, kimi okullar yıkıldı daha sonrasından depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması planlanan, yıkılan ve sağlamlaştırma yapılması için karar çıkan bir sürü okul var. Uzun zamandan beri Akhisar'da, Soma'da, Kırkağaç'ta okullar bu durumdan dolayı eğitim veremiyor ve 2'li eğitim yapılmak zorunda, çocuklarımız sabahın kör saatlerinde çıkıp geç saatlerinde geri gelmek zorunda kalıyorlar. Bu bütçe yeterli olacak mı? Yani 100 milyar liralık yatırım bütçesi yeterli olacak mı?” ifadelerine yer verdi.

“ÖĞRETMENE ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ OLMAZ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Asgari ücretin altında maaş alan ücretli öğretmenlerin sorunlarına dikkat çeken Bakırlıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü. Ücretli Öğretmenler Platformu Ankara'daydı; herkesin bildiği gibi bu insanlar asgari ücretin altında maaş alıyorlar. Hangi devlet öğretmenini asgari ücretin altında bir maaşla istihdam eder? Ücretli öğretmenlerin bu insanların emekli olabilme imkânları yok. Çağdaş, bilimsel eğitim diyoruz, Ancak bu eğitimi versin dediğimiz öğretmenlere asgari ücretin altında maaş ödüyoruz. Bu ücretli öğretmen uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi lazım. Öğretmen atamaları yapılarak sadece kadrolu öğretmenlerle eğitim sürdürülmeli.” açıklamasında bulundu.

“MESEM PROJESİ, ÇOCUK İŞÇİ SÖMÜRÜSÜNE DÖNDÜ”

CHP’li Bakırlıoğlu, “MESEM denilen, Mesleki Eğitim Merkezi uygulamamız var; son yıllarda öğrenci sayısında çok ciddi bir artış var. 2021 yılında 159 binmiş öğrenci sayısı, şu an 1 milyon 400 bini geçmiş durumda. 14, 15 yaşındaki çocuklar haftada bir gün okula gidiyor, kâğıt üzerinde dört gün ama beş gün de iş yerinde çalışan çocuklar var. Bu çocuklarla çeşitli TV kanallarında röportajlar yapıldı, çocuklar "yoruluyoruz." diyorlar; tatilimiz yok, dinlenemiyoruz diyorlar. Bu çocuklara ilk üç yıl boyunca asgari ücretin yüzde 30'u kadar ücret veriliyor, dördüncü yılda da yarısı kadar ücret veriliyor. Bu ücretler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Mesleki eğitim gören çocukların, gençlerin iş deneyimi kazanması için staj yapmaları tabi ki gerekli Fakat bu sistem maalesef çocuk işçiliği sömürüsüne döndü.” ifadesinde bulundu. Hüseyin Güntaç Fömlu

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.