CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU’NDAN ‘ENFLASYON’ ÇIKIŞI

SİYASET 03.04.2024 - 16:57, Güncelleme: 03.04.2024 - 16:57
 

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU’NDAN ‘ENFLASYON’ ÇIKIŞI

Enflasyonun bir ülke için en önemli sorun olduğunu vurgulayan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, vatandaşların enflasyonun hızına yetişemediğini vurguladı. CHP’li Bakırlıoğlu, “31 Martta; geçinemeyen emekli, siftah yapamadan dükkanını kapatan esnaf, mazot, gübre zamlarına yetişemeyen çiftçi, iş arama umudunu kaybeden işsiz bu iktidara ilk sarı kartını gösterdi. Sırada ilk genel seçimde kırmızı kart var." dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye’de yaşanan enflasyonun her geçen gün vatandaşların üzerinde yıkıcı bir etki bıraktığına vurgu yaptı. “ENFLASYON BİR ÜLKENİN EN ÖNEMLİ SORUNU” CHP’li Bakırlıoğlu, “Enflasyon bir ülkenin en önemli sorunu. Enflasyon hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, demek. Bugün geçinemiyoruz diye haykıran emekliler, asgari ücretliler, dar gelirliler hayat pahalılığından, geçim sıkıntısından dert yanıyorlar. Çünkü bu hayat pahalılığında; elde edilen gelir, fiyat artışlarının, zamların gerisinde kalıyor. Vatandaş enflasyona yetişemiyor. Enflasyon altında ezilenler 31 Mart yerel seçimlerinde haklı tepkilerini gösterdiler. TÜİK en son Mart ayı yıllık enflasyonunu yüzde 68,50 olarak açıkladı. Geçen yıl Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 50,51 idi. Ve 7 aydır enflasyon yüzde 60’ın üzerinde seyrediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne diyor? Enflasyon sadece bizim değil tüm dünyanın baş ağrısı. Baktığımızda enflasyonun sadece bizim baş ağrımız olduğu görülüyor.” dedi. “AB ÜLKELERİ ORTALAMA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 2,8” CHP’li Bakırlıoğlu, “Avrupa Birliği İstatistik Ofisi EUROSTAT’ın şubat ayında açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarına bakalım. Buna göre AB ülkeleri arasında en yüksek enflasyon yüzde 7,1 ile Romanya’da. En düşük enflasyon ise yüzde 0,6 ile Danimarka ve Letonya’da. AB ülkeleri yıllık ortalama enflasyon yüzde 2,8. Geçen yıl AB ortalama enflasyonu yüzde 9,9 idi. AVRO bölgesindeki 20 ülkenin ortalama enflasyonu yüzde 2,6. Yüzde 8,5’lardan yüzde 2,6’ya kadar düşmüş. Görüldüğü üzere AB ülkelerinde çok ciddi bir düşüş var. Bizde ise tam tersine enflasyon sürekli artıyor. AB ülkeleri ile aramızda uçurum var. Yüzde 68 ile yüzde 2,8 karşılaştırılamaz bile. AVRO bölgesindeki 20 ülkenin enflasyonunu alt alta topluyoruz 55,3 yapıyor.  20 ülke enflasyonu bir Türkiye enflasyonu kadar etmiyor. Recep Tayyip Erdoğan en son büyük bir itirafta bulundu yüksek enflasyonu kabul etti. Ne diyor? Yüksek enflasyon ortamında ne verirsek verelim dipsiz kuyu misali kaybolup gidiyor dedi. Tüm bunların sorumlusu kendisi değilmiş gibi birde şikayet ediyor. 22 yıldır ülkeyi getirdikleri durum bu. Sonu olmayan sorunlar yumağı haline geldi ülke. 31 Martta; geçinemeyen emekli, siftah yapamadan dükkanını kapatan esnaf, mazot, gübre zamlarına yetişemeyen çiftçi, iş arama umudunu kaybeden işsiz bu iktidara ilk sarı kartını gösterdi. Sırada ilk genel seçimde kırmızı kart var.” Diyerek sözlerine son verdi. Musa Akar
Enflasyonun bir ülke için en önemli sorun olduğunu vurgulayan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, vatandaşların enflasyonun hızına yetişemediğini vurguladı. CHP’li Bakırlıoğlu, “31 Martta; geçinemeyen emekli, siftah yapamadan dükkanını kapatan esnaf, mazot, gübre zamlarına yetişemeyen çiftçi, iş arama umudunu kaybeden işsiz bu iktidara ilk sarı kartını gösterdi. Sırada ilk genel seçimde kırmızı kart var." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye’de yaşanan enflasyonun her geçen gün vatandaşların üzerinde yıkıcı bir etki bıraktığına vurgu yaptı.

“ENFLASYON BİR ÜLKENİN EN ÖNEMLİ SORUNU”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Enflasyon bir ülkenin en önemli sorunu. Enflasyon hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, demek. Bugün geçinemiyoruz diye haykıran emekliler, asgari ücretliler, dar gelirliler hayat pahalılığından, geçim sıkıntısından dert yanıyorlar. Çünkü bu hayat pahalılığında; elde edilen gelir, fiyat artışlarının, zamların gerisinde kalıyor. Vatandaş enflasyona yetişemiyor. Enflasyon altında ezilenler 31 Mart yerel seçimlerinde haklı tepkilerini gösterdiler. TÜİK en son Mart ayı yıllık enflasyonunu yüzde 68,50 olarak açıkladı. Geçen yıl Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 50,51 idi. Ve 7 aydır enflasyon yüzde 60’ın üzerinde seyrediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne diyor? Enflasyon sadece bizim değil tüm dünyanın baş ağrısı. Baktığımızda enflasyonun sadece bizim baş ağrımız olduğu görülüyor.” dedi.

“AB ÜLKELERİ ORTALAMA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 2,8”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Avrupa Birliği İstatistik Ofisi EUROSTAT’ın şubat ayında açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarına bakalım. Buna göre AB ülkeleri arasında en yüksek enflasyon yüzde 7,1 ile Romanya’da. En düşük enflasyon ise yüzde 0,6 ile Danimarka ve Letonya’da. AB ülkeleri yıllık ortalama enflasyon yüzde 2,8. Geçen yıl AB ortalama enflasyonu yüzde 9,9 idi. AVRO bölgesindeki 20 ülkenin ortalama enflasyonu yüzde 2,6. Yüzde 8,5’lardan yüzde 2,6’ya kadar düşmüş. Görüldüğü üzere AB ülkelerinde çok ciddi bir düşüş var. Bizde ise tam tersine enflasyon sürekli artıyor. AB ülkeleri ile aramızda uçurum var. Yüzde 68 ile yüzde 2,8 karşılaştırılamaz bile. AVRO bölgesindeki 20 ülkenin enflasyonunu alt alta topluyoruz 55,3 yapıyor.  20 ülke enflasyonu bir Türkiye enflasyonu kadar etmiyor. Recep Tayyip Erdoğan en son büyük bir itirafta bulundu yüksek enflasyonu kabul etti. Ne diyor? Yüksek enflasyon ortamında ne verirsek verelim dipsiz kuyu misali kaybolup gidiyor dedi. Tüm bunların sorumlusu kendisi değilmiş gibi birde şikayet ediyor. 22 yıldır ülkeyi getirdikleri durum bu. Sonu olmayan sorunlar yumağı haline geldi ülke. 31 Martta; geçinemeyen emekli, siftah yapamadan dükkanını kapatan esnaf, mazot, gübre zamlarına yetişemeyen çiftçi, iş arama umudunu kaybeden işsiz bu iktidara ilk sarı kartını gösterdi. Sırada ilk genel seçimde kırmızı kart var.” Diyerek sözlerine son verdi. Musa Akar

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.