CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU’NDAN ‘İŞSİZLİK FONU’ AÇIKLAMASI

SİYASET 19.01.2024 - 11:36, Güncelleme: 19.01.2024 - 11:36
 

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU’NDAN ‘İŞSİZLİK FONU’ AÇIKLAMASI

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu işsizlik fonundan işçilerden çok işverenin yararlandığını ifade etti. İşsiz kalan işçilerin işsizlik sigortasından yararlanmaları için kolaylaştırılma sağlanması gerektiğini söyleyen Bakırlıoğlu, "Bu kanun çıktığı günden bu yana 21 yılda 19 milyon kişi işsizlik sigortasından yararlanmak için başvurmuş, sadece 10 milyon kişi yararlanabilmiş." dedi.
İşsizlik fonundan işçilerden çok işverenin yararlandığını dile getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu işçiler için ağır şartların kolaylaştırılması gerektiğine vurgu yaptı. “İŞÇİLERDEN ÇOK İŞVEREN YARARLANIYOR” CHP’li Bakırlıoğlu, “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri Plan ve Bütçe Komisyonumuzda yapıldı. İşsizlik fonundan maalesef işçilerden çok işveren yararlanıyor. Bu kanun çıktığı günden bu yana 21 yılda 19 milyon kişi işsizlik sigortasından yararlanmak için başvurmuş, sadece 10 milyon kişi yararlanabilmiş. Kanundaki ağır şartlar yüzünden işsiz kalan işçiler işsizlik sigortasından yararlanamıyorken, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları hafifletiliyor. Kimin için işverenler için. Yapılması gereken işsiz kalan işçilerin işsizlik sigortasından yararlanmayı kolaylaştırmak olmalı.” dedi. “MESEM ÇOCUK İŞÇİLİĞİ PARASI DEVLETTEN” CHP’li Bakırlıoğlu, “Çocuk işçiliği olarak gördüğümüz MESEM işbaşı eğitim programı giderleri bu fondan karşılanıyor. 2022 yılında MESEM harcamaları 10 milyarmış, 2023 yılında 38 milyar liraya çıkmış. Lise öğrencisi çocuklar iş kazalarında can veriyor. Ağır iş kollarında çalışmak zorunda bırakılıyor. Çocuk okutmak o kadar pahalı ki aileler çocuklarını MESEM’e gönderiyorlar. İSİG’e göre bir yılda 54 çocuk iş kazalarında hayatını kaybetti. Arda TOMBUL 14 yaşında demir çelik sektöründe kafasının saç büküm makinesine sıkışması sonucu hayatını kaybetti. İşte bu çocukların ücretini, işveren değil devlet karşılıyor.” diye konuştu. “EMEKLİLERLE DALGA GEÇİLİYOR” CHP’li Bakırlıoğlu, “2024 yılı Cumhurbaşkanı emekli yılı ilan etmesi tam bir kara mizah. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin en düşük emekli aylığı 7.500 liradan 10 bin liraya çıkacak. Artış oranı yüzde 33. Ama Cumhurbaşkanı diyor ki emeklilerin maaşı yüzde 42 artacak. 15 milyon emeklinin 9 milyonu en düşük seviyede emekli maaşı alıyor. AKP geldiğinde en düşük emekli maaşı asgari ücretin yüzde 148’i idi. Yani asgari ücretin 1,5 katıydı. Bugün en düşük emekli maaşının 25 bin lira olması gerekirdi. Şimdi bakıyoruz 10 bin lira emekli maaşı asgari ücretin ancak yüzde 58’i. EYT ile 1,5 milyondan fazla yeni emekli sisteme dahil edildi. Fakat emeklilerin GSYH’dan aldığı pay değişmedi. Sayı artıyor emeklinin milli gelirden aldığı pay artmıyorsa emekli maaşları erimiştir. Yapılması gereken bellidir. En düşük emekli maaşı asgari, ücret kadar olmalıdır.” diyerek sözlerine son verdi. 
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu işsizlik fonundan işçilerden çok işverenin yararlandığını ifade etti. İşsiz kalan işçilerin işsizlik sigortasından yararlanmaları için kolaylaştırılma sağlanması gerektiğini söyleyen Bakırlıoğlu, "Bu kanun çıktığı günden bu yana 21 yılda 19 milyon kişi işsizlik sigortasından yararlanmak için başvurmuş, sadece 10 milyon kişi yararlanabilmiş." dedi.

İşsizlik fonundan işçilerden çok işverenin yararlandığını dile getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu işçiler için ağır şartların kolaylaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

“İŞÇİLERDEN ÇOK İŞVEREN YARARLANIYOR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri Plan ve Bütçe Komisyonumuzda yapıldı. İşsizlik fonundan maalesef işçilerden çok işveren yararlanıyor. Bu kanun çıktığı günden bu yana 21 yılda 19 milyon kişi işsizlik sigortasından yararlanmak için başvurmuş, sadece 10 milyon kişi yararlanabilmiş. Kanundaki ağır şartlar yüzünden işsiz kalan işçiler işsizlik sigortasından yararlanamıyorken, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları hafifletiliyor. Kimin için işverenler için. Yapılması gereken işsiz kalan işçilerin işsizlik sigortasından yararlanmayı kolaylaştırmak olmalı.” dedi.

“MESEM ÇOCUK İŞÇİLİĞİ PARASI DEVLETTEN”

CHP’li Bakırlıoğlu, “Çocuk işçiliği olarak gördüğümüz MESEM işbaşı eğitim programı giderleri bu fondan karşılanıyor. 2022 yılında MESEM harcamaları 10 milyarmış, 2023 yılında 38 milyar liraya çıkmış. Lise öğrencisi çocuklar iş kazalarında can veriyor. Ağır iş kollarında çalışmak zorunda bırakılıyor. Çocuk okutmak o kadar pahalı ki aileler çocuklarını MESEM’e gönderiyorlar. İSİG’e göre bir yılda 54 çocuk iş kazalarında hayatını kaybetti. Arda TOMBUL 14 yaşında demir çelik sektöründe kafasının saç büküm makinesine sıkışması sonucu hayatını kaybetti. İşte bu çocukların ücretini, işveren değil devlet karşılıyor.” diye konuştu.

“EMEKLİLERLE DALGA GEÇİLİYOR”

CHP’li Bakırlıoğlu, “2024 yılı Cumhurbaşkanı emekli yılı ilan etmesi tam bir kara mizah. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin en düşük emekli aylığı 7.500 liradan 10 bin liraya çıkacak. Artış oranı yüzde 33. Ama Cumhurbaşkanı diyor ki emeklilerin maaşı yüzde 42 artacak. 15 milyon emeklinin 9 milyonu en düşük seviyede emekli maaşı alıyor. AKP geldiğinde en düşük emekli maaşı asgari ücretin yüzde 148’i idi. Yani asgari ücretin 1,5 katıydı. Bugün en düşük emekli maaşının 25 bin lira olması gerekirdi. Şimdi bakıyoruz 10 bin lira emekli maaşı asgari ücretin ancak yüzde 58’i. EYT ile 1,5 milyondan fazla yeni emekli sisteme dahil edildi. Fakat emeklilerin GSYH’dan aldığı pay değişmedi. Sayı artıyor emeklinin milli gelirden aldığı pay artmıyorsa emekli maaşları erimiştir. Yapılması gereken bellidir. En düşük emekli maaşı asgari, ücret kadar olmalıdır.” diyerek sözlerine son verdi. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.