İL MÜDÜRÜ ÖZTÜRK’TEN ÜRETİCİLERE ANIZ UYARISI

MANİSA GÜNDEMİ 11.07.2023 - 16:42, Güncelleme: 11.07.2023 - 16:42
 

İL MÜDÜRÜ ÖZTÜRK’TEN ÜRETİCİLERE ANIZ UYARISI

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte orman yangını ihtimalleri de yükselirken, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, orman yangınlarının sebeplerinden biri olan anız yakımı konusunda üreticileri uyardı. Öztürk, “Anız yangınları; hastalıkların ve zararlı popülasyonlarının artmasına neden olmaktadır.” dedi.
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulundu. “BİRÇOK RİSKLERİ ORTAYA ÇIKARMAKTA” İl Müdürü Öztürk açıklamasında; “İlimizde hububat hasadından sonra kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi, yabancı ot kontrolü ve hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile yasak olduğu halde anız yakma olaylarıyla karşılaşılmaktadır. Hububat hasadı sonrasında geriye kalan anızın yakılması atmosferdeki karbondioksit oranının yükselmesine, rüzgâr etkisi ile ormanlık alanlara ulaşarak yangınların çıkmasına, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına neden olmaktadır. Hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır.” “ANIZ YANGINLARI ZARARLI POPÜLASYONLARININ ARTMASINA NEDEN OLMAKTA” İl Müdürü Öztürk, “Anız yangınları; toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına, doğal dengenin bozulmasına, hastalıkların ve zararlı popülasyonlarının artmasına neden olmaktadır. Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelebilmektedir. Anız yangınlarına engel olmak amacıyla; biçerdöverle hububat hasadı, toprak yüzeyine yakın yapılmalıdır, böylece kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır. Sap ve saman tarladan uzaklaştırıldıktan sonra geriye kalan anız sap parçalayıcı makineler ile parçalanarak toprağa karıştırılmalıdır. Bu şekilde bir toprak işleme ile anızın toprağa karıştırılması toprağa birçok fayda sağlar ve anız yakmanın doğuracağı zararlar da önlenir. Anızlar toprağa karıştırılarak, toprağın organik maddesi artırılır. Organik maddece zengin toprağın su tutma kapasitesi artar, erozyona ve kurağa dirençli toprak oluşturulur.” dedi. “BOŞ ALANLARIN YAKILMASI YASAKTIR” İl Müdürü Öztürk, “Anız ve kuru otlarla kaplı boş alanların yakılması yasaktır. Anız yakıldığını gören veya duyan üreticilerimizin idari ve adli mercilere veya İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize haber vermeleri gerekmektedir. 2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında, anız yakanlara 244,09 TL/da idari para cezası verilmektedir. Ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ise bu ceza beş kat arttırılmaktadır” dedi. HÜSEYİN GÜNTAÇ FÖMLÜ
Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte orman yangını ihtimalleri de yükselirken, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, orman yangınlarının sebeplerinden biri olan anız yakımı konusunda üreticileri uyardı. Öztürk, “Anız yangınları; hastalıkların ve zararlı popülasyonlarının artmasına neden olmaktadır.” dedi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

“BİRÇOK RİSKLERİ ORTAYA ÇIKARMAKTA”

İl Müdürü Öztürk açıklamasında; “İlimizde hububat hasadından sonra kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi, yabancı ot kontrolü ve hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile yasak olduğu halde anız yakma olaylarıyla karşılaşılmaktadır. Hububat hasadı sonrasında geriye kalan anızın yakılması atmosferdeki karbondioksit oranının yükselmesine, rüzgâr etkisi ile ormanlık alanlara ulaşarak yangınların çıkmasına, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına neden olmaktadır. Hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır.”

“ANIZ YANGINLARI ZARARLI POPÜLASYONLARININ ARTMASINA NEDEN OLMAKTA”

İl Müdürü Öztürk, “ Anız yangınları; toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına, doğal dengenin bozulmasına, hastalıkların ve zararlı popülasyonlarının artmasına neden olmaktadır. Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelebilmektedir. Anız yangınlarına engel olmak amacıyla; biçerdöverle hububat hasadı, toprak yüzeyine yakın yapılmalıdır, böylece kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır. Sap ve saman tarladan uzaklaştırıldıktan sonra geriye kalan anız sap parçalayıcı makineler ile parçalanarak toprağa karıştırılmalıdır. Bu şekilde bir toprak işleme ile anızın toprağa karıştırılması toprağa birçok fayda sağlar ve anız yakmanın doğuracağı zararlar da önlenir. Anızlar toprağa karıştırılarak, toprağın organik maddesi artırılır. Organik maddece zengin toprağın su tutma kapasitesi artar, erozyona ve kurağa dirençli toprak oluşturulur.” dedi.

“BOŞ ALANLARIN YAKILMASI YASAKTIR”

İl Müdürü Öztürk, “ Anız ve kuru otlarla kaplı boş alanların yakılması yasaktır. Anız yakıldığını gören veya duyan üreticilerimizin idari ve adli mercilere veya İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize haber vermeleri gerekmektedir. 2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında, anız yakanlara 244,09 TL/da idari para cezası verilmektedir. Ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ise bu ceza beş kat arttırılmaktadır” dedi. HÜSEYİN GÜNTAÇ FÖMLÜ

Manisa HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.