MERKEZ BANKASI, YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜZDE 22,3'TEN YÜZDE 58'E ÇIKARDI

EKONOMİ 27.07.2023 - 11:11, Güncelleme: 27.07.2023 - 11:11
 

MERKEZ BANKASI, YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜZDE 22,3'TEN YÜZDE 58'E ÇIKARDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'ten yüzde 58'e çıkardı. 2024 yılı tüketici enflasyonu tahmini ise yüzde 33 olarak yukarı yönlü revize edildi.
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın 3. Enflasyon Raporu sunumunda değerlendirmelerde bulunuyor. Hafize Gaye Erkan, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak için parasal sıkılaştırma sürecine başladıklarını belirtti. Erkan, parasal sıkılaştırmanın kademeli olarak güçlendirileceğini, enflasyonun ise kısa vadede geçici bir yükseliş göstereceğini ifade etti. Erkan, temel amaçlarının fiyat istikrarı olduğunu vurgularken "Geniş kapsamlı gösterge seti Haziran ayında enflasyonun ana eğiliminde güçlenmeye işaret etmiştir" şeklinde konuştu. Merkez Bankası Başkanı, enflasyondaki ataletin kırılmasının beklentilerin çıpalanmasına bağlı olduğuna dikkat çekti. Dezenflasyon süreci için 2024 işaret edildi Gaye Erkan, dezenflasyon süreci için 2024 yılını işaret ederek "2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz. Faiz artırım kararlarımız miktarsal ve seçici kredi kararlarımızın birikimli olumlu etkilerinin bir kısmını 2023 sonunda, özellikle enflasyonun ana eğiliminde 2024 yılının ikinci çeyreğinde hissetmeye başlayacağız" dedi. Erkan, hizmet enflasyona vurgu yaparak "Ücret artışlarının çoğu önümüzdeki birkaç ayda fiyatların çoğuna yansıyacaktır" tahmininde bulundu. Erkan, "Kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edecektir"ifadelerini kullandı. Ön plana çıkan detaylar TCMB Başkanı, "Seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz" diye konuştu. Erkan, fiyat istikrarı ve büyüme için önemli olduğunu vurgu yaptığı seçici kredi adımlarının iç talebi dengeleyeceğini belirtti. Erkan, zorunlu karşılık uygulamasıyla piyasadan 450-500 milyar TL likidite çekileceği bilgisini verdi. TCMB Başkanı, mevduat faizlerinin dolarizasyonu artırmayacak bir seviyede bulunmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Erkan, "TL tasarruf araçlarını çeşitlendirecek ve sermaye piyasalarının derinleşmesini destekleyeceğiz" değerlendirmesini yaptı. Enflasyon tahminleri TCMB, 2023 sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'ten yüzde 58'e; 2024 sonu enflasyon tahminini ise yüzde 8,8'den yüzde 33'e yükseltildi. Merkez Bankası, 2023'ün sonuna ilişkin gıda enflasyonunu tahminini yüzde 27,9'dan yüzde 61,5'e; 2024 tahminini ise yüzde 11,5'ten yüzde 35'e çıkardı. Haber Merkezi  
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'ten yüzde 58'e çıkardı. 2024 yılı tüketici enflasyonu tahmini ise yüzde 33 olarak yukarı yönlü revize edildi.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın 3. Enflasyon Raporu sunumunda değerlendirmelerde bulunuyor.

Hafize Gaye Erkan, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak için parasal sıkılaştırma sürecine başladıklarını belirtti. Erkan, parasal sıkılaştırmanın kademeli olarak güçlendirileceğini, enflasyonun ise kısa vadede geçici bir yükseliş göstereceğini ifade etti.

Erkan, temel amaçlarının fiyat istikrarı olduğunu vurgularken "Geniş kapsamlı gösterge seti Haziran ayında enflasyonun ana eğiliminde güçlenmeye işaret etmiştir" şeklinde konuştu. Merkez Bankası Başkanı, enflasyondaki ataletin kırılmasının beklentilerin çıpalanmasına bağlı olduğuna dikkat çekti.

Dez enflasyon süreci için 2024 işaret edildi

Gaye Erkan, dez enflasyon süreci için 2024 yılını işaret ederek "2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz. Faiz artırım kararlarımız miktarsal ve seçici kredi kararlarımızın birikimli olumlu etkilerinin bir kısmını 2023 sonunda, özellikle enflasyonun ana eğiliminde 2024 yılının ikinci çeyreğinde hissetmeye başlayacağız" dedi.

Erkan, hizmet enflasyona vurgu yaparak "Ücret artışlarının çoğu önümüzdeki birkaç ayda fiyatların çoğuna yansıyacaktır" tahmininde bulundu.

Erkan, "Kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edecektir"ifadelerini kullandı.

Ön plana çıkan detaylar

TCMB Başkanı, "Seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz" diye konuştu. Erkan, fiyat istikrarı ve büyüme için önemli olduğunu vurgu yaptığı seçici kredi adımlarının iç talebi dengeleyeceğini belirtti.

Erkan, zorunlu karşılık uygulamasıyla piyasadan 450-500 milyar TL likidite çekileceği bilgisini verdi.

TCMB Başkanı, mevduat faizlerinin dolarizasyonu artırmayacak bir seviyede bulunmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Erkan, "TL tasarruf araçlarını çeşitlendirecek ve sermaye piyasalarının derinleşmesini destekleyeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Enflasyon tahminleri

TCMB, 2023 sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'ten yüzde 58'e; 2024 sonu enflasyon tahminini ise yüzde 8,8'den yüzde 33'e yükseltildi.

Merkez Bankası, 2023'ün sonuna ilişkin gıda enflasyonunu tahminini yüzde 27,9'dan yüzde 61,5'e; 2024 tahminini ise yüzde 11,5'ten yüzde 35'e çıkardı. Haber Merkezi

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.