TARIMSAL SULAMADA BAKANLIKTAN YÜZDE 50'LİK DESTEK

MANİSA GÜNDEMİ 27.04.2023 - 14:05, Güncelleme: 27.04.2023 - 14:05
 

TARIMSAL SULAMADA BAKANLIKTAN YÜZDE 50'LİK DESTEK

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Sulama birlikleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si öncelikle su kullanıcısı üretici tarafından ilgili sulama birliğine ödenecektir. Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine ödenecektir” dedi.
Tarımsal sulama maksatlı su kullanım hizmet bedelinin desteklenmesine ilişkin karar, 25 Nisan 2023 tarih ve 7179 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çiftçilerin 2023 yılına ilişkin tarımsal maksatlı kullandıkları su bedellerinin yarısını devlet karşılayacak. Destekten yararlanacak çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması şartı aranacak.   Konuya ilişkin bilgi veren Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Sulama birlikleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si öncelikle su kullanıcısı üretici tarafından ilgili sulama birliğine ödenecektir. Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine ödenecektir. Sulama birlikleri tarafından oluşturulacak ödemeye esas icmaller Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecektir. İcmaller DSİ tarafından gerekli kontrolleri yapıldıktan ve onaylandıktan sonra ödenmek üzere Bakanlığa gönderilecektir. Ödemeler, üreticiler adına ilgili sulama birliklerinin hesabına aktarılacaktır. 1163 Sayılı Kanun dahilinde kurulan sulama kooperatifleri tarafından üreticiler adına tahakkuk ettirilen su kullanım hizmet bedelini dönemi içerisinde ödeyen üreticilere, yüzde 50 oranında destekleme ödemesi yapılacaktır. 2023 üretim yılı sonunda sulama kooperatifleri tarafından su kullanım hizmet bedelini ödeyen üreticilere ait icmaller, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize teslim edilecektir. Gerekli kontrolleri yapılıp onaylanan icmaller ödenmek üzere Bakanlığımıza gönderilecektir. Bu destekten yararlanacak üreticilerimizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı aranacak olup, karar çerçevesindeki destek uygulaması, 1 Ocak 2023 itibarıyla başlayacak ve 31 Aralık 2023'te sona erecektir. Söz konusu kararın tüm üreticilerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.   -İha
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Sulama birlikleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si öncelikle su kullanıcısı üretici tarafından ilgili sulama birliğine ödenecektir. Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine ödenecektir” dedi.

Tarımsal sulama maksatlı su kullanım hizmet bedelinin desteklenmesine ilişkin karar, 25 Nisan 2023 tarih ve 7179 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çiftçilerin 2023 yılına ilişkin tarımsal maksatlı kullandıkları su bedellerinin yarısını devlet karşılayacak. Destekten yararlanacak çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması şartı aranacak.

  Konuya ilişkin bilgi veren Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Sulama birlikleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si öncelikle su kullanıcısı üretici tarafından ilgili sulama birliğine ödenecektir. Su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine ödenecektir. Sulama birlikleri tarafından oluşturulacak ödemeye esas icmaller Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecektir. İcmaller DSİ tarafından gerekli kontrolleri yapıldıktan ve onaylandıktan sonra ödenmek üzere Bakanlığa gönderilecektir. Ödemeler, üreticiler adına ilgili sulama birliklerinin hesabına aktarılacaktır. 1163 Sayılı Kanun dahilinde kurulan sulama kooperatifleri tarafından üreticiler adına tahakkuk ettirilen su kullanım hizmet bedelini dönemi içerisinde ödeyen üreticilere, yüzde 50 oranında destekleme ödemesi yapılacaktır. 2023 üretim yılı sonunda sulama kooperatifleri tarafından su kullanım hizmet bedelini ödeyen üreticilere ait icmaller, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize teslim edilecektir. Gerekli kontrolleri yapılıp onaylanan icmaller ödenmek üzere Bakanlığımıza gönderilecektir. Bu destekten yararlanacak üreticilerimizde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı aranacak olup, karar çerçevesindeki destek uygulaması, 1 Ocak 2023 itibarıyla başlayacak ve 31 Aralık 2023'te sona erecektir. Söz konusu kararın tüm üreticilerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.   -İha

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.