ÜZÜM ÜRETİCİSİNİ HASAT VE İHRACAT HEYECANI SARDI

MANİSA GÜNDEMİ 10.08.2023 - 13:26, Güncelleme: 10.08.2023 - 13:50
 

ÜZÜM ÜRETİCİSİNİ HASAT VE İHRACAT HEYECANI SARDI

Manisa’nın en önemli ihracat kalemlerinden biri olan üzümün kesim ve ihracat tarihleri açıklandı. Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk tarafından Sofralık Sultani Çekirdeksiz Üzümün kesim tarihi 10 Ağustos, ihracat tarihi ise 11 Ağustos olarak açıklandı. Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünde ise kesim tarihi 16 Ağustos, ihracat tarihi 17 Ağustos olarak belirlendi.
Açıklamada Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Dış Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir İl Zirai Karantina Müdürlüğü ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin temsilcilerinin katıldığı toplantılar neticesinde tarihlerin belirlendiği bilgisi paylaşıldı. 16 BAĞDAN NUMUNE ALINDI  Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk tarafından yapılan açıklamada, “Olgunlaşma kriterlerini tespit amacıyla Manisa (Salihli-Alaşehir-Sarıgöl) ve Denizli (Buldan) bölgelerindeki bağlar komisyon tarafından gezilmiş, bölgeyi temsil eden toplam 16 adet bağdan numune alınmış, alınan numuneler Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarı'nda analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, 09.08.2023 tarihinde Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Dış Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir İl Zirai Karantina Müdürlüğü ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin temsilcilerinin katıldığı toplantıda değerlendirilerek Sultani Çekirdeksiz çeşidi sofralık üzüm ile Mevlana (Razakı tipi) çeşidi sofralık üzüm için hasat ve ihraç tarihleri belirlenmiştir. Buna göre;Sofralık Sultani Çekirdeksiz üzümün 10 Ağustos 2023 tarihinde kesimi’ne, 11 Ağustos 2023 tarihinde ihracatı’na,Mevlana (Razakı tipi) çeşidi üzümün 16 Ağustos 2023 tarihinde kesimi'ne, 17 Ağustos 2023 tarihinde ihracatı’na karar verilmiştir.” sözlerine yer verildi. “YILLIK 200 MİLYON DOLAR İHRACAT GELİRİ ELDE EDİLMEKTE” Açıklamanın devamında, “Üzüm, değerlendirme şekillerinin çeşitliliği, iç piyasa tüketimi ve ihracattaki payı ile ülkemiz tarımında önemli bir yeri olan, bu nedenle de büyük bir çiftçi kesiminin uğraş alanı ve doğrudan gelir kaynağını oluşturan değerli bir üründür. İlimizde 866 bin dekar alanda bağcılık yapılmaktadır. %95 oranında sultaniye üzüm yetiştirilmektedir. Özellikle Çekirdeksiz üzüm çeşitleri, kurutmalık yanında sofralık olarak değerlendirilebilme özellikleri nedeniyle tüm dünya üzerinde üreticiler tarafından ilgi görmektedir. Sofralık üzümlerde iyi kalite; çeşidin orta büyüklükte homojen salkım, karakteristik renk, bir örnek tane, istenilen tat ve dokuya sahip olmasıdır.  Sofralık Sultani Çekirdeksiz üzüm ihracatı ile İlimizden yıllık yaklaşık 200 milyon dolar ihracat geliri elde edilmektedir.  Üzüm sezonunun milletimize, çiftçimize, ihracatçımıza hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum” ifadeleri kullanıldı. Asude Onar
Manisa’nın en önemli ihracat kalemlerinden biri olan üzümün kesim ve ihracat tarihleri açıklandı. Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk tarafından Sofralık Sultani Çekirdeksiz Üzümün kesim tarihi 10 Ağustos, ihracat tarihi ise 11 Ağustos olarak açıklandı. Mevlâna (Razaki) Sofralık üzümünde ise kesim tarihi 16 Ağustos, ihracat tarihi 17 Ağustos olarak belirlendi.

Açıklamada Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Dış Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir İl Zirai Karantina Müdürlüğü ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin temsilcilerinin katıldığı toplantılar neticesinde tarihlerin belirlendiği bilgisi paylaşıldı.

16 BAĞDAN NUMUNE ALINDI 

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk tarafından yapılan açıklamada, “Olgunlaşma kriterlerini tespit amacıyla Manisa (Salihli-Alaşehir-Sarıgöl) ve Denizli (Buldan) bölgelerindeki bağlar komisyon tarafından gezilmiş, bölgeyi tems il eden toplam 16 adet bağdan numune alınmış, alınan numuneler Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarı'nda analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, 09.08.2023 tarihinde Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Dış Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir İl Zirai Karantina Müdürlüğü ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin temsilcilerinin katıldığı toplantıda değerlendirilerek Sultani Çekirdeksiz çeşidi sofralık üzüm ile Mevlana (Razakı tipi) çeşidi sofralık üzüm için hasat ve ihraç tarihleri belirlenmiştir. Buna göre;Sofralık Sultani Çekirdeksiz üzümün 10 Ağustos 2023 tarihinde kesimi’ne, 11 Ağustos 2023 tarihinde ihracatı’na,Mevlana (Razakı tipi) çeşidi üzümün 16 Ağustos 2023 tarihinde kesimi'ne17 Ağustos 2023 tarihinde ihracatı’na karar verilmiştir.” sözlerine yer verildi.

“YILLIK 200 MİLYON DOLAR İHRACAT GELİRİ ELDE EDİLMEKTE”

Açıklamanın devamında, “Üzüm, değerlendirme şekillerinin çeşitliliği, iç piyasa tüketimi ve ihracattaki payı ile ülkemiz tarımında önemli bir yeri olan, bu nedenle de büyük bir çiftçi kesiminin uğraş alanı ve doğrudan gelir kaynağını oluşturan değerli bir üründür. İlimizde 866 bin dekar alanda bağcılık yapılmaktadır. %95 oranında sultaniye üzüm yetiştirilmektedir. Özellikle Çekirdeksiz üzüm çeşitleri, kurutmalık yanında sofralık olarak değerlendirilebilme özellikleri nedeniyle tüm dünya üzerinde üreticiler tarafından ilgi görmektedir. Sofralık üzümlerde iyi kalite; çeşidin orta büyüklükte homojen salkım, karakteristik renk, bir örnek tane, istenilen tat ve dokuya sahip olmasıdır.  Sofralık Sultani Çekirdeksiz üzüm ihracatı ile İlimizden yıllık yaklaşık 200 milyon dolar ihracat geliri elde edilmektedir.  Üzüm sezonunun milletimize, çiftçimize, ihracatçımıza hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum” ifadeleri kullanıldı. Asude Onar

Manisa HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve manisadenge.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.