banner83

AYDEMİR’DEN MUHALEFETE ELEŞTİRİ: ŞEŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Meclis Genel Kurulunda CHP’nin verdiği Meclis Araştırma Önergesi üzerine AK Parti Grubu adına konuşma yaptı. Aydemir, “Biz eş başkanlık sistemini görmüştük, şimdi yeni bir sistem daha muhalefet sayesinde lügatımıza girmiş oldu. O da şeş (altı) başkanlık sistemi.” ifadesinde bulundu.

AYDEMİR’DEN MUHALEFETE ELEŞTİRİ: ŞEŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ
banner87

Önergenin konusu Cumhurbaşkanlığı Makamı ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’nın harcırah, taşıt, kamu konutları, ihale ve satın alma ile mali işlemlerini konu alan hiçbir yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlanmadığıydı.

MUHALEFET CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Muhalefet Milletvekilleri bu konu üzerinden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de eleştirdi. Konuşmasında olmadığı iddia edilen yönetmeliklerle ilgili konuya açıklık getirerek başlayan Aydemir, 1984 tarihli ve 3011 sayılı Kanunun 1. Maddesi uyarınca ‘milli emniyet ve milli güvenlikle ilgili olan ve gizlilik derecesi taşıyan’ yönetmeliklerin Resmi Gazetede yayımlanmadığını söyledi.

AYDEMİR’DEN SERT TEPKİ

Aydemir, Sayıştay tarafından da mevcut olduğu raporlarda belirtilen yönetmeliklerin 2018 ve 2019 yıllarında yürürlüğe konulmuş olduğunu ve yukarıda belirtilen gerekçeyle Resmi Gazetede yayımlanmadığını ifade etti. Ayrıca, o tarihlerden önceki işlemlerin de yürürlükte bulunan genel mevzuat hükümleri uyarınca gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Yine önceki dönemlerde de bu tür düzenlemelerin Resmi Gazetede yayımlanmadığını da belirten Aydemir, konuşmasının sonunda sistem eleştirilerine sert yanıt verdi.

“SEÇİMLERE AYNI SİSTEMLE GİDECEĞİZ”

Aydemir; “16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumla ülkemizin yeni yönetim sistemi belirlenmiştir. Bu sistemin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Ve şu hususun altını tekrar çizmek istiyorum, bu sisteme geçilmesine aziz milletimiz karar vermiştir. Önümüzdeki seçimlere de aynı sistemle gideceğiz. Ancak muhalefetin aklında sanıyorum başka bir sistem var. Biz eş başkanlık sistemini görmüştük, şimdi yeni bir sistem daha muhalefet sayesinde lügatımıza girmiş oldu. O da şeş (altı) başkanlık sistemi.” diyerek 6’lı masayı ve muhalefetin söylemlerini eleştirdi. Aydemir; ilk defa şeş başkanlık kavramını kullanan bir siyasetçi olarak da siyaset diline farklı bir kavram kazandırmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2023, 12:50
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.