BAŞEVİRGEN’DEN ERDOĞAN’A KONVOY ELEŞTİRİSİ

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmit'te kendisine eşlik eden araç konvoyunu eleştirdi.

BAŞEVİRGEN’DEN ERDOĞAN’A KONVOY ELEŞTİRİSİ
banner87

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplu açılış töreni için gittiği İzmit'te kendisine eşlik eden ve vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılanan araç konvoyunu eleştirdi. Başevirgen, “Artık bıktık. Cumhurbaşkanı bir yerden bir yere gidecek diye ödümüz kopuyor. Ülkede yoksulluk ve sefalet almış başını gitmişken, halk meteliğe kurşun atar hale gelmişken Cumhurbaşkanı hala itibarından tasarruf etmeyerek sayamadığımız kadar araçtan oluşan konvoyu ile devletin imkanlarını sonuna kadar kullanmaya devam ediyor” diye konuştu.

"HANİ TASARRUF EDECEKTİK?"

AK Parti'nin kamuda tasarruf genelgesinin üzerinden geçen bir yıllık süreçte önceki yılki harcamasını ikiye katladığını söyleyen Başevirgen, "Geçen yıl temmuz ayında yürürlüğe giren tasarruf tedbirleri kapsamında, kamu kaynaklarının azami tasarruf prensiplerine göre kullanılmasının bir "mecburiyet" olduğu vurgulanmıştı. Ancak tasarruf tedbirleri sadece lafta kaldı. Halkın parası su gibi harcanıyor. Taşıt kiralamaya 1 milyar TL, akaryakıt harcamalarına 5 milyar TL harcandı. AKP'li Cumhurbaşkanının ekonomik krize rağmen israf harcamaları bir yılda iki katından fazla arttı” dedi.

"KİRALIK ARAÇLARA 1 MİLYAR LİRA"

Başevirgen, "Parlamenter sistemin terk edilip Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişin ardından kiralık araçlar için ödenen tutar da oldukça arttı. Buna göre, yeni sisteme geçilmesinin ardından kiralık araçlar için 2018'de 549 milyon TL, 2019'da 562 milyon TL, 2020'de 565 milyon TL, 2021'de 552 milyon TL ve 2022'nin yarısında 678 milyon TL olmak üzere toplamda 2 milyar 906 milyon TL harcandı” diye konuştu.

"ÇİFTÇİ TRAKTÖRÜNE MAZOT ALAMAZKEN SU GİBİ YAKIT HARCIYORLAR"

Artan akaryakıt fiyatlarının, vatandaşların giderlerini daha da arttırdığını söyleyen Başevirgen, "Akaryakıta gelen zamlar vatandaşların alım gücünü her alanda düşürdü. Çiftçi traktörüne mazot alamaz, halk kendini geçindiremez hale gelmişken bir de Cumhurbaşkanı'nın araç konvoyunun akaryakıt masrafını ödüyor. Genelgeden önceki bir yılda 2 milyar 587 milyon TL harcanan akaryakıta, genelgeden sonra halkın cebinden 5 milyar 608 milyon 787 bin TL çıktı” dedi.

"DEVLETİN MALI DENİZ! 4,5 YILDA AKARYAKITA 15 MİLYAR LİRA HARCANDI"

CHP'li Başevirgen, "Akaryakıt harcamaları için 2018'de 2 milyar 621 milyon TL, 2019'da 3 milyar 188 milyon TL, 2020'de 2 milyar 850 milyon TL, 2021'de 3 milyar 566 milyon TL ve bu yılın yarısında 3 milyar 129 milyon TL olmak üzere toplamda 15 milyar 354 milyon TL harcandı. Tasarrufu gerekli görüp, bunu sadece halktan bekleyen Cumhurbaşkanı bir de milletten sabretmesini istiyor. İnsanların artık dayanacak gücü kalmadı. Devletin malı deniz misali sömürülen kaynakların, halkın keyfi olarak harcanan parasının hesabını kuruş kuruş soracağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2022, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94