banner83

Dolar ve Euro Artışı Vatandaşı Nasıl Etkiliyor?

Dolar ve Euro’daki artış karşısında Manisalı vatandaşlar ne düşünüyor? Türkiye’nin bazı ürünleri dışarıdan ithal etmesi nedeniyle, döviz kurundaki artışın fiyatlara zam olarak yansımasından şikayet eden birçok vatandaş, bu durumdan rahatsızlığını dile getirdi. Bazı vatandaşlar ise geleceğe umutla baktıklarını ifade etti.

Dolar ve Euro Artışı  Vatandaşı Nasıl Etkiliyor?
banner87

Röportaj: Caner KILIÇ - Kameraman: Tolgacan DUYAR

Manisa sokaklarında, döviz kurlarındaki artışın vatandaşlara nasıl yansıdığını soran Etv, birbirinden ilginç cevaplar aldı. TL’nin diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesiyle hayat kalitesinin giderek düşüşe geçtiğini belirten kimi vatandaşlar tepkilerini dile getirirken, kimileri ekonomideki bu gidişattan başarıyla çıkılacağını savundu; kimileri ise TL kullandıkları için Dolar veya Euro’daki yükselişin kendilerini etkilemediğini söyledi.

İşte o röportaj….

“BİZLERE BİRAZ SABRETMEK VE TASARRUFLU OLMAK DÜŞER”

“Çarşıya, pazara çıkın bakın, her şey meydanda. Bugün gidip aldığımız bir ürünün fiyatı yarın farklı oluyor. Dolar’ın Euro’nun yükselişi çok kötü bir şekilde bizi etkiliyor. Ekonomik olarak zor günler geçiriyoruz.”Bonusları ve ayrıcalıklı bahis deneyimini 1xbet mobil ile yaşayın.

"Ekonomi düzeninin tamamen bizim devletimize alakalı olduğunu söylemek tam yerinde olmaz. Biz bu dönemleri sadece şuan yaşamıyoruz. Eskiden de yaşadık. Ben inanıyorum ki; aziz milletimizin gayretleriyle bir yere kadar ekonomik sorunlar olmayacak. Biz şuan bir imtihan içerisindeyiz. Şuanda bütün dünyada ithalat ve ihracat durmuş durumda. İnşallah devletimiz ve milletimiz omuz omuza bu ekonomik sorunu da bertaraf edeceğiz. Sadece bizlere biraz sabretmek ve tasarruflu olmak düşer. Şuanda ekonominin çok kötü olduğunu veya çok iyi olduğunu söylemek de yerinde olmaz. Devlet büyüklerimizin çalıştığına inanıyorum."

Röportajı izlemek için tıklayın...

“Hayatımızda hiçbir şey iyi olmadı ki, hep zarar. Enflasyon olduğu sürece Dolar yükselmeye devam edecek. Geçim çok zor.”

"EKONOMİMİZ PİK YAPIYORSA, BU PİKİ NEREYE YAPTIĞI ÖNEMLİ!”

“Tabi ki dövizin yükselmesi, ülkenin fakirleşmesi anlamına gelir. Sürekli dalgalanma da, benim tahminim, bir takım kişilerin kazançlarını arttırması yönündedir. Bana yansıması da, benim alım gücüm her gün düşüyor, kazancım sabit görünüyor fakat değer kaybediyor. Aldığımız mal, hizmet ve emtiaların değeri yükseliyor. Ekonomimiz pik yapıyorsa, bu piki nereye yaptığı önemli!”

"Cebim yanıyor, ülke yanıyor, Dolar fırlamış Euro fırlamış, altın fırlamış. Ev kiraları, satılık evler… Maaşlarımız ise olduğu yerde duruyor. Pandemi diğer taraftan ortalığı yıkıp gidiyor. Allah yardımcımız olsun. Ekonomi kötü, ceplerimiz yanıyor, tencereler boş, mutfak boş."

"SADECE KABAKLA YOĞURT YESEM DE BİLE PARA BİTER"

“Ben fabrikada çalışıyorum. Ekonomi bitik. Adamların 300 Dolar’ı benim asgari ücretimden fazla. Asgari ücrete zam yapılıyor, örneğin 5 lira olan makarna 10 lira oluyor. Patatesi, soğanı 15-20 liraya aldığımız günler oldu. Asgari ücrete zam yapılsa da yine aynı şeyleri yaşayacağız. Bu durum bir genç olarak bana çok kötü yansıyor. Sağlıklı bir ayakkabı satın alıp giymeye bile yeltenemiyoruz. Ucuz ayakkabılar alınca da ayaklarımız yara bere içinde kalıyor. Evde 4 kişi yaşıyoruz. Ev kiraları 1000 lira civarlarında. Asgari ücretle nasıl geçineceğiz, siz hesap edin.”

Röportajı zlemek için tıklayın...

Cep bozuk. 2.300 lira asgari ücretten hiç bir şey olmaz. Artık hiçbir partiye oy atmaya niyetim yok. Oy pusulasını yırtıp yırtıp atacağım. Senelerce oy attım da ne oldu? Refaha kavuşacağız diyorlar. 2.200 lira parayla nereye kavuşacağım? 700 lira elektrik parası verdim ben. Al şu paraya bak. (Cebinden çıkarıp 10 TL gösteriyor.) 10 gün önce maaşı aldım ama şimdi borç yiyorum. Sadece kabakla yoğurt yesem bile para biter. Gelin doğum yapacak, onlara gidip bebeğin koluna bir gram altını nasıl takacağımızı düşünüyoruz.

"DOLAR’IM OLMADIĞI İÇİN BANA YANSIMIYOR"

“Benim Dolar ile işim yok. Dolar yükselse de bana etki etmiyor. Bu devletin bileceği iş. Dolar’ım olmadığı için bana yansımıyor. Dolar kullanmasın o zaman millet de. Biz bize yeteriz. Yok Mark’mış, yok Dolar’mış. Bizim TL’miz yok mu? TL yeter bize, biz bize yeteriz. Her şeyimiz var, Allah’a çok şükür.”

“Ekonomi gün geçtikçe kötüye gidiyor. Cebimi gösterebilirim. Başımızdakiler utansın. Ben 64 yaşındayım ama hasta bakmaya gidiyorum, emekli olduğum halde. Doları, Euro’yu soruyorsunuz, cebimde Türk Lirası yok ki Dolar’ım olsun. Kendileri maaşlarına bir saatte bir dünya zam yapıyorlar, emekliye, vatandaşa geldi mi yüzde4-5 zam. 100 lira zamla ne alabilirsiniz? Bu parayla bir paket yağ, bir paket peynir aldın mı biter.”

Röportajı izlemek için tıkllayın...

"EKONOMİNİN İYİYE GİTTİĞİNE DAİR YAPILAN AÇIKLAMALARA İNANMIYORUM"

“Ekonomi uçuyor. Ben lokmacıyım. Bir çuval un 100 liraydı, oldu 160 lira. Bir teneke yağ 230 lira oldu. Allah sonumuzu hayretsin. İnşallah iyiye gider.”

“İkinci el bir araba fiyatı geçen yıl 60 bin TL iken şimdi 120 bin lira oldu mesela. Bir genç olarak, bir araba dahi alamıyoruz. Ekonominin yükseldiğine, iyiye gittiğine dair yapılan açıklamaların hepsi yalan dolan. İnanmıyorum öyle şeylere.”

"BU VERDİĞİM EMEKLERLE YURT DIŞINDA KALİTELİ BİR HAYAT SÜRDÜREBİLİRİM"

“Yurtdışında eğitime gidemiyoruz mesela, döviz kurları çok yükseldiği için. Yediğimiz pirinç bile ithal, onun bile fiyatı arttı. Tüm sektörlerde, ciddi bir pahalılaşma söz konusu. Bu yüzden hayat kalitesi düşüyor. Çünkü Dolar’ın artışı ile birlikte gelirimiz de düzenli olarak artmıyor. O yüzden bu artışların bizi kötü etkilediğini söyleyebilirim. Yurtdışındaki arkadaşlarım benim verdiğim emeklerin onda birini vererek, çok büyük maaşlar kazanıyorlar. Döviz kurunu bile geçtim, ben Türkiye’de kazandığım parayla kaliteli bir hayat yaşamak için en az 30 yıl çalışmam gerekecek. Ama bu verdiğim emeklerle yurt dışında kaliteli bir hayat sürdürebilirim. Bu yüzden yurtdışında okumak ve orada yaşamak istiyorum. Türkiye’de beyin göçlerinin yaşanma nedenleri de zaten bunlardır.”

Röportajı izlemek için tıklayın...

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 10:55
YORUM EKLE

banner95

banner94

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.