“ECZACILARIN ARTIK TAHAMMÜLÜ KALMADI”

“Ülkemizde sağlık hizmeti sunan eczacıların ekonomik kaderi, günün ihtiyaçlarına uyum sağlamak bir yana, 2009 yılında, yani 13 yıl öncenin ekonomik koşullarında takılı kalmış durumdadır. İlaç fiyat kararnamesi acilen güncellenmelidir. Eczacıların bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır” dedi.

“ECZACILARIN ARTIK TAHAMMÜLÜ KALMADI”
banner87

Dövizdeki artış bir türlü durdurulamadığı gibi bu kötü gidişatının en ağır faturalarından birisini eczacıların ödediğine işaret eden Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, yazılı basın açıklaması ile Hükümete seslendi. Başkan Balı, “İlacı üreten başkası, fiyatı belirleyen başkası bizler sadece ilacı vatandaşa aracılık eden Sivil Toplum Kuruluşuna bağlı Eczacılarız, hükümet kendi lobileri içerisinde belirlediği ilaç fiyatlarının faturasını bizim üzerimize yıkamaz. Bu nedenle İlaç fiyat kararnamesi acilen güncellenmelidir. Eczacıların bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır” dedi.

“ECZACILARIMIZ 13 YIL ÖNCENİN EKONOMİK KOŞULLARINDA TAKILI KALMIŞ DURUMDADIR.”

Manisa Eczacı Odasının genç Başkanı Uzman eczacı Devrim Balı, yönetim kurulu adına yaptığı yazılı basın açıklamasına devam ederek: “Uzun süredir çeşitli vesilelerle dile getirdiğimiz ve yetkili makamlarla yaptığımız görüşmelerde önemini ısrarla vurguladığımız ilaç fiyat kararnamesi sorunu, ne yazık ki bir türlü çözüme kavuşturulmamıştır. Ülkemizde sağlık hizmeti sunan eczacıların ekonomik kaderi, günün ihtiyaçlarına uyum sağlamak bir yana, 2009 yılında, yani 13 yıl öncenin ekonomik koşullarında takılı kalmış durumdadır. Pek çok sektör ve meslek grubu için ekonomik iyileştirmeler hayata geçirilirken, eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde en son değişiklik yapılan 2009 yılının koşullarında unutulmuştur. Geride bıraktığımız 13 yıl içinde; ilaç eczacılık hizmetlerini aksatmadan yürütmek gayesiyle bütün şartlarını zorlayan, ekonomik sorunlarına bir şekilde göğüs geren eczacıların artık bu yükü taşıyacak gücü de tahammülü de kalmamıştır” dedi.                                                                                                                     

HER İKİ ECZANEDEN BİRİ KAPANMA NOKTASINDA

Başkan Balı; “Çünkü eczacılar, artık personel giderlerini, elektrik faturalarını, kira giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Çünkü eczacılar, artık ecza depolarına ödemelerini yapamayacak hale gelmiştir. Yani eczacılar, artık büyük bir ekonomik darboğazın içinde varlık yokluk savaşı vermektedir. Eczacılar, artık kredi borçlarını yeni bir krediyle kapatır hale gelmiştir. Bu durum, bireysel olarak sadece kendilerini değil, ailelerini ve çalışanlarını yani 300 bini aşkın kişiyi ekonomik olarak derinden etkilemektedir. 28 bin 700 eczacımız için ilaç fiyat kararnamesinin yeniden ele alınması ve günün koşullarına uygun ve gerçekçi düzenlemelerin yapılması, artık ertelenemeyecek, ötelenemeyecek bir noktaya gelmiştir. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Eğer acil bir düzenleme yapılmazsa eczane iflaslarının başlaması kaçınılmazdır. Ülke çapında sağlık hizmeti sunan 28 bin 700 eczanemizin yarısı kapanma noktasına gelmiştir. Yani, her iki eczaneden biri kapanma noktasındadır” diye konuştu.

“DEPODA OLMAYAN İLAÇLARDAN BİZ DEĞİL KUR SORUMLU”

Yaşanan ilaç stok sıkıntısına da değinen Balı, “Tüm bunların yanı sıra eczacılar hiçbir sorumluluğu olmadığı halde ecza depolarında bulunamayan ilaçlar yüzünden hastalarla karşı karşıya gelmekten yorulmuştur. Bu sorunun nedeni eczacılar değildir. Avro kurundaki artışlardır” dedi. 

“TALEPLERİMİZİ SON KEZ HAYKIRIYORUZ SONRASINDA GÜNAH BİZDEN GİTTİ”

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, sorumluları son kez uyardıklarını dile getirerek; “Bu konulardaki haklı taleplerimizi yetkili mercilere defalarca illettik. Tam 13 yıl da sabrettik. Şimdi son bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz ve bu kez sesimizin duyulacağını ümit etmek istiyoruz. Taleplerimizi son kez haykırıyoruz sonrasında günah bizden gitti” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ ECZACILAR EYLEM ROTASINI KONYA’DA BELİRLEYECEK

Başkan Balı, Türkiye’deki Eczacıların sorunlarına köklü çözüm getirmek için Konya’daki toplantıda bir dizi eylem kararı alacaklarının sinyalini vererek; “Tüm bu konuların görüşüleceği ve Türkiye’deki bütün eczacı odası başkanlarının ve yöneticilerinin katılacağı 23 – 25 Haziran’da Konya’da düzenleyeceğimiz Bölgeler Arası Toplantıda; yaşanan sorunlar, içinden geçtiğimiz süreç ve yapılması gerekenler bütün ayrıntılarıyla masaya yatırılacaktır. Toplantı neticesinde çıkacak sonuçlara göre örgüt dinamiklerinin hayata geçirileceği yol haritamız, tüm meslektaşlarımızın beklentileri sonucunda ortaya konacaktır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94