“HİBE DESTEĞİ YÜZDE 50'DEN YÜZDE 20'YE DÜŞTÜ”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, "Bakanlığın tarımsal ekipmanlar için verdiğini söylediği hibe yüzde 50'den yüzde 20'ye düştü, aradaki fark enflasyondan kaynaklı fiyat farkına gitti” dedi.

“HİBE DESTEĞİ YÜZDE 50'DEN YÜZDE 20'YE DÜŞTÜ”
banner87

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında çiftçi ve üreticilerin ihtiyaç duyduğu makine, alet ve ekipman alımına verilen hibe desteklerinin, içinde bulunulan enflasyonist ortam nedeniyle vatandaşın hesabına yatana kadar adeta pula döndüğünü söyledi. Başevirgen, "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş bir destek programıdır. Belirlenen limitler çerçevesinde hazırlanan projenin %50'sine hibe yoluyla nakdi destek veriliyor. Bu projeler kapsamında, başvuru sahiplerinin yapacağı makine ekipman alımı fiyat limitleri, başvuru süresinin bitiminden sonra Tarım ve Orman Bakanlığı'nın belirlediği referans fiyat listelerine göre yapılıyor. Fakat projelerin sunum tarihleri ile hibe ödeme dönemleri arasındaki sürelerin çok uzun olması ve içinde bulunduğumuz enflasyonist ortam nedeniyle aylar öncesinden belirlenen hibe miktarları, vatandaşın hesabına yatana kadar adeta pula dönüyor” diye konuştu.

"BAKANLIK NEREDEYSE HİÇ HİBE VERMEMİŞ OLUYOR"

Bu uygulama nedeniyle hibeden faydalananların büyük mağduriyetler yaşadığını söyleyen Başevirgen, “Örneğin projeye başvuran bir üreticinin almak istediği ve fiyatı 3 bin lira olan çapa makinasına, Bakanlık 2.500 lira üst limit açıklıyor. Üretici makinayı aldığında makinanın fiyatı 4 bin lira oluyor. Üretici, Bakanlığın hibe vermesini beklemeden cebinden 3 bin lira ödeyerek makinayı alabilecekken, 4 bin lira ödemek zorunda kalıyor. Buna karşılık Bakanlık kesintiler düştükten sonra bin lira civarın hibe veriyor. Sözde %50'sini hibe olarak verdiğini söyleyen Bakanlık aslında çiftçiyi bekleterek görünmeyen masraflar da hesaba katıldığında neredeyse hiç hibe vermemiş oluyor” dedi.

“DEVLET 20 BİN LİRA VERECEK, 80 BİN LİRAYI ÇİFTÇİ CEBİNDEN ÖDEYECEK”

CHP'li Başevirgen çiftçilerle yaptığı görüşmeler sırasında bu konudaki şikayetlerin sıkça dile getirildiğini söyledi. Başevirgen, çiftçinin mağduriyetini şu şekilde aktardı. "Manisa Salihli İlçesinde yaşayan bir çiftçimiz " %50 hibeli tarımsal makine almak için 4-5 ay önce başvuru yaptığını ve o gün 40 bin liralık bir ilaçlama makinasının (Pülverizatör) şuan 100 bin lira olduğunu söyledi. O gün için herkese 'yatırın 20'şer bin lirayı makinalarınız bilahare gelecek denseydi, üzerini de devlet ödeseydi makinayı 40 bin liraya alacaklardı. Hatta hibe desteğine başvuran bazı çiftçiler eskimiş ilaç makinalarını 15-20 bin liraya satıp yenisi gelecek diye beklemeye başladı. Fakat yenisini alamadıkları gibi makinesiz de kaldılar. Devlet zamanında 20 bin lirayı yatırsaydı, ilaç makinesini 100 bin lira olmadan alabileceklerdi. Şimdi devlet 20 bin lira verecek, kalan 80 bin lirayı çiftçi cebinden ödeyecek. Maalesef devletin vereceği hibe enflasyondan kaynaklı fiyat farkına gitti. Bugünkü fiyatlar üzerinden yeni bir hesaplama yapılırsa hibe oranı %20'ye düşmüş oldu." diye konuştu.

"PİYASA GERÇEKLERİNE GÖRE REFERANS FİYAT LİMİTLERİ BELİRLEMELİ"

Bekir Başevirgen, "Her yıl açıklanan birim fiyatları, yüksek enflasyon karşısında eriyor ve maliyetleri karşılayamıyor. Bakanlık gerçekten hibe desteği vermek istiyorsa, öncelikle piyasa gerçeklerine göre referans fiyat limitleri belirlemeli ve oluşacak fiyat farklarını öngörerek ödeme planı yapmalıdır. Ayrıca proje başvuru ve kabul sürelerini kısa tutarak daha fazla fiyat farkı oluşmasını engellemelidir. En önemlisi hibe desteğini bölgelere ve kişilere hakkaniyetle vermelidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94