Koronavirüsle savaşın ön cephesinde neler yaşanıyor?

Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Müjde İlgün, koronavirüs (Covid-19) ile mücadelenin görünmez kahramanları olan filyasyon ekiplerinin çağrı merkezi ve sahadaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Koronavirüsle savaşın ön cephesinde neler yaşanıyor?
banner87

Covid-19'un görünmez kahramanları olan filyasyon sisteminin saha timleri, çağrı merkezinden yapılan bilgilendirme üzerine testi pozitif çıkan hastaların temaslı olduğu kişilere ulaşarak vakaların artmasını engelliyor. Manisa’da Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Müjde İlgün başkanlığında oluşturulan 7 filyasyon ekibi 2 vardiya şeklinde çalışıyor. Ekipler, köy köy, mahalle mahalle gezerek vakalara hızlı bir şekilde ulaşarak vakaların daha fazla artmamasını sağlıyor. Sabah saat 08.00 ile 16.00 arasında 7 ekip, 16.00 ile 24.00 saatleri arasında diğer 7 ekip sahada görev yapıyor. Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Müjde İlgün, filyasyon ekiplerinin yoğun bir mesai harcadığını belirterek, koronavirüs ile mücadelede özellikle vatandaşların başta maske olmak üzere kurallara uymalarını istedi.

FİLYASYON EKİBİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Tüm sürecin sistemli bir şekilde ilerlediğini söyleyen İlgün, “Şimdi süreç şöyle vaka önümüze düşüyor. Bu pozitif vakayı önce bir grubum var o grup arayıp sadece üç soru soruyor. İlk olarak “pozitif çıktın iyi misin?” ikinci olarak, “sistemimizde adres ve telefonun bu sen bu adreste misin ve son olarak evden dışarı çıkma evde kendini izole et ekip birazdan gelecek” diyoruz. Daha sonra doktorlardan oluşan bir grubum daha var. Bu ekip bu bilgilendirilen kişileri arayıp biraz daha ayrıntılı bilgi alıyor. Her ekibin bir kodu var. Bu ekipler o hastalara ulaşınca hastalar o ekibe zimmetleniyor. Bizim bir aplikasyon programımız var. Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi diye bir uygulama. Oradan ekiplerin nereye gideceklerini takip edebiliyorum. Bu sistemde organizasyonlar yapılıyor ve ekipler gidecekleri hastalara ulaşıyor. Bu arada doktorlardan oluşan başka bir grup aranıp bilgi verilen kişileri tekrar arayıp, kronik hastalıklarını ve genel durumlarını öğreniyor. Hangi ilaçları kullanabilecekleri hakkında bilgilendirmeler yapıyor. Ve bu bilgiler ile hastanın hangi ilaçlar ile tedavi edilebileceğine karar veriliyor. Normalde 2 ilacımız var. Ama duruma göre bu 1 tane olarak kullanılabiliyor. Sonra iş yeri sorgulanıyor. Oradaki temaslıların peşine düşülüyor. Bu aramalar 8-10 dakikayı geçmeyecek şekilde yapılıyor. Bu bilgiler sahadaki ekiplere aplikasyonda bildiriliyor” diye konuştu.

TEST HER ZAMAN POZİTİFİ YAKALAYAMIYOR”

Testin her zaman pozitifi yakalayamadığını ifade eden İlgün, “Sahaya çıkan ekibin birkaç yükümlülüğü var. Bunlardan biri hastanın evine gidilecek. Eve gidildikten sonra ilacı veriliyor. İzolasyon ile ilgili bilgilendirmeleri yapıyor. Rapor ihtiyacı varsa bunun hakkında yardımcı oluyor. Etrafındaki temaslıları sorguluyor. Onları sisteme girerek filyasyon takiplerini yapıyor. Bu yakın temaslıların sağlık durumları öğreniliyor. Semptom gösterenlerden ya numune alınıyor ya da ilaç tedavisine başlanıyor. Bunu da o anki ortam ve durumlara göre belirliyor. Bir de şöyle bir durum var; Test her zaman pozitifi yakalayamıyor. Yani şöyle 100 kişiyi yan yana koyup test yapın bunun 60-70 tanesine pozitif diyor. Yüzde 30’luk bir grubu kaçırabiliyor. Yanlış pozitiflik yok. Pozitif dediği adam kesin pozitiftir. Ama negatif olan biri pozitif olabiliyor. Her ekibin başında o ekibi eğitecek sorumlular oluyor. Bu sayede herkes her işi yapabilince daha planlı bir şekilde yürüyor süreç” dedi.-Özlem ŞAHİN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94