TOPLADIKLARI ATIKLARLA KÜTÜPHANE KURDULAR

Manisa’da öğrenciler ve öğretmenler, kullanılmayan sıralar, motor parçaları, lastikler, kablo makaraları gibi malzemeleri geri dönüştürerek "Sıfır Atık Kütüphanesi" kurdu.

Manisa’da Gediz Ortaokulu öğrencileri ile öğretmenleri, geri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmak için Kütüphanesiz Okul Kalmayacak ve Sıfır Atık projelerini birleştirerek yeni bir kütüphane oluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında, kullanılmayan paneller, tahta sıralar, variller, lastikler, kablo makaraları, dönüştürülerek masa, kitaplık, sandalye, koltuk, satranç ve motor geliştirici oyunlar ile kitap okuma setleri üretildi. Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen proje sayesinde öğrenciler kitap okuyacakları eğlenceli bir alana kavuştu.

GENÇAY: “ÖRNEK BİR KÜTÜPHANEYİ KAZANDIRMIŞ OLDUK”

Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gençay; “Gediz ortaokulunda 16 öğrenci, okul yönetimi ve teknoloji tasarım öğretmeni rehberliğinde bir ekip oluşturuldu. Ekip kendi atölyelerinde; ahşap elektrik rulosundan kitaplıklı masa, atık araç lastiklerinden konforlu koltuk, bidonlardan kitaplık, çürümeye bırakılmış tahta paletlerden koltuk ve sehpa, atık el yıkama lavabosundan oyun masası, atık tahtalardan masa, kullanım dışına çıkmış tepsiden satranç masası, kullanım dışına çıkmış tahta parçalarından duvar satrancı, kullanılmayan futbol topundan saksı yaparak sıfır atık kütüphanelerini oluşturdular. Her öğrencinin kolayca ulaşabileceği girişteki koridorda ve kantine yakın olması sıfır atık kütüphanemizi teneffüslerde, öğlen aralarında tüm öğrencilerimiz rahatça kullanabiliyor. Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, sıfır atık projesi kapsamında okulumuza atık malzemelerden örnek bir kütüphane kazandırmış olduk. Emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

ARSLAN: “BU PROJEYİ 6 HAFTADA TAMAMLADIK”

Okul Müdürü Evren Arslan, amaçlarının geri dönüşüm kültürünü oluşturmak olduğunu söyledi. Okullarında ya da atölyelerinde kullanmadıkları atıl durumdaki ürünleri bir araya topladıklarını anlatan Arslan, şu bilgileri paylaştı: “Amacımız burada sadece sıfır atıktan bir kütüphane yapmak değil, sıfır atıktan bir kütüphane yaparken ortaya bir kalite koymak. Böylece kaliteli bir kütüphaneye sahip olduk. Özellikle ilkokul öğrencilerimiz hafta sonları da geliyor ve burada vakit geçiriyor. Bu projede ilçe eğitim müdürümüz ve Kaymakam beyin katkıları çok oldu. 6 haftada bu kütüphaneyi tamamladık. Hurdacılar sitesinden kullanılmayan atık malzemeleri aldık. Öğretmenlerimizin kullanmadığı araç lastiklerini temin ettik. Marangozlarda kullanılmayan atık ahşapları aldık.”

“ŞİMDİ KÜTÜPHANEMİZİN KEYFİNİ ÇIKARIYORUZ”

Okul öğrencileri ise yaptıkları açıklamalarda, atık malzemelerden kendi emekleriyle kurdukları rengarenk kütüphanede büyük bir istekle kitap okuduklarını kaydetti. Zaman zaman zorlandıklarını ancak öğretmeleri sayesinde bu zorlukları aştıklarını söyleyen öğrenciler, herkesi sıfır atıktan üretim yapmaya ve dönüşüm yapmaya davet etti. Öğrenci Tuğba Erbaş: “Kullanılmayan atıklar sayesinde kütüphanemizi oluşturduk. Ter döktük, çalıştık şimdi de kitaplarımızı okuyarak keyfini sürüyoruz” şeklinde konuşarak, okullarına atık malzemelerden bir kütüphane kurmanın mutluluğunu ve gururunu paylaştı.

Sıfır Atık Kütüphanesi’nin açılışı Şehzadeler İlçe Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gençay, okul yönetimi ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 14:56
YORUM EKLE

banner95

banner94