Türek’ten Mimarlar Odası’na Tepki: “Mimari Cehalet”

Mimarlar odasının 12 maddelik imar açıklamasına Kenan Evren Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ümit Türek’ten tepki geldi. Türek, “OSB ile entegre olmuş bir sanayi sitesi nasıl şehrin önünde engel oluyor anlaşılır gibi değil. Manisa mimarlar odası, görüşümüze göre tam bir ‘Mimari cehalet’ içerisindedir” dedi.

Türek’ten Mimarlar Odası’na Tepki: “Mimari Cehalet”

Manisalıların uzun yıllardır beklediği yeni imar planı üzerine STK’ların çeşitli görüşleri ortaya atması şehirde bu yöndeki tansiyonun yükselmesine neden oldu. Son olarak İmar planı değişikliği ile ilgili olarak Manisa Mimarlar Odası’nın 12 maddelik açıklamasının 8. Maddesinde yer alan “İmar planında 7 adet alanda belirlenen kentsel dönüşüm ve gelişim alanlarıyla amaçlanan ne olduğu ve belirlenen alanlar riskli alan olmamasına rağmen neden kentsel dönüşüm alanı ilan edildiği anlaşılmamıştır. Özellikle Mermerciler sitesi, Hurdacılar Sitesi vb. küçük işletmelerin olduğu alanlar ticaret ve/veya konut alanı olarak planlanmıştır. Bu İşletmeler hangi bölgelere kaydırılacaktır? Bu bağlamda Kenan Evren Sanayi sitesinin Şehrin Batı girişinde Konut alanları içerisinde sıkışmış bir vaziyette olduğu düşünüldüğünde kentsel dönüşüm ve gelişim alanları içerisinde birinci önceliği olacak alandır. Şehrin vizyonu açısından bu alanın mevcut doku içerisinde kalmasını doğru bulmuyoruz.” sözleri Kenan Evren Küçük Sanayi Sitesi Başkanının oklarına hedef oldu.
“OSB’Yİ KENTSEL DÖNÜŞÜM BÖLGESİNE HALİNE GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR MI?”
3 binin üzerinde işletmenin yer aldığı ve Türkiye’nin en sistemli ve dünyadaki önemli şirketlerin yatırım yaptığı OSB ile entegreli olarak çalışan Manisa S.S. Manisa Kenan Evren Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı ve Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi Başkanı Türek yaptığı yazılı açıklamasında; “Kentimizde yapılmakta olan yeni imar planı çalışmaları ile ilgili olarak görüşlerini kamuoyuna açıklayan Manisa Mimarlar Odası, görüşümüze göre tam bir ‘Mimari cehalet’ içerisindedir. Manisa Küçük Sanayi Sitesi sosyal tesis ve altyapısıyla şu an Manisa’nın imar ve şehircilik esasları açısından en düzenli bölgelerinden biridir. Sitemiz iddia edildiği gibi ‘’konut alanları içerisine sıkışmış’’ bir vaziyette değildir.1970’li yılların tasarım anlayışı ile planlanan sitemiz günümüz ihtiyaçlarına başarı ile cevap vermektedir. Sitemizin güney cephesinde İzmir-İstanbul Karayolu, doğusunda Bahri Sarıtepe Cad., kuzeyinde Mehmet Akif Ersoy Bulvarı ile sınırlanmış olup batı sınırında ise Manisa Organize Sanayi Bölgesi ile entegre olmuştur. Görüldüğü üzere ‘konutlar arasına sıkıştığı’ değerlendirmesi son derece isabetsizdir. Görülmektedir ki, kentimizdeki çarpık ve kötü kentleşmenin sorumlu paydaşlarından olan Manisa Mimarlar Odası, Manisa Küçük Sanayi Sitesi’ni yıkıp yerine kötü kentleşmeye yol açacak yeni yapıları yerleştirme niyetindedir. Bu meslek odasının yöneticileri, kentimizde yer alan tek küçük sanayi sitesini nasıl yok ederiz diye çaba sarf edeceklerine kent ekonomisinde üretimin temel direği olan küçük sanayi sitelerinden nasıl daha fazla oluşturabiliriz diye çaba göstermelerini tavsiye ederiz. Son olarak Manisa Mimarlar Odasına sorumuz şudur: Küçük Sanayi Sitesi ile sınır komşusu olan Manisa Organize Sanayi Bölgesini de kentsel dönüşüm bölgesi haline getirmeyi düşünüyorlar mı?” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selami
Selami - 2 yıl Önce

30 yıldır, Manisa nın merkezini köylere kadar taşımak zorunda kalan belediye,en sonunda, merkezî besleyecek alanları imara açıyor,bu şehrin, dağınık yapısını birleştirecek bir proje dir.Hayırlı olsun

Mümtaz
Mümtaz - 2 yıl Önce

Bu odalar halkın görüşünü almadan nasıl ve ne hakla itiraz ediyorlar ayrıca oturduğunuz konutlar ve oda binanız yaklaşık 40 yıl önce tarım alanıydı hadi yıkın binalarınızı tarım yapmaya başlayın,bu tarım alanları denilen bölgede tarım yapma olanağı yoktur, ayrıca çevre yolu eksoz gazı altındaki alandan alınan ürünler sağlıklı değildir.

Ömer Bulut
Ömer Bulut - 2 yıl Önce

Yorum yazmaya gerek yok her zaman tekkeyi bekleyen kazanır (yancılar)

banner95

banner94