banner83

ARTIK SÜTE SU KARIŞTIRILAMAYACAK!

Yeni yıl ile birlikte sağlıklı besin tüketimi kapsamında birçok yeni uygulama yürürlüğe girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu yeni kurallar arasında artık satıcı, çiğ süt satımı için izin almak zorunda. Bu izinin yanında ayrıca çiğ süt satmak isteyen işletmeci, alıcıyı süt konusunda da bilgilendirecek…

ARTIK SÜTE SU KARIŞTIRILAMAYACAK!
banner87
2018 yılının başlaması ile birlikte ekmekte israfı önlemek açısından getirilen yeni yönetmeliklere toplumun sıkça tükettiği süt de eklendi. Artık satış için izin almayanlar, müşterilerine çiğ süt satamayacak. Bu uygulamaya göre çiğ süt satmak isteyen işletmeler bakanlıktan izin almak zorunda.


 
 
AÇIKTA SÜT SATIMI TARİHE KARIŞIYOR
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Avrupa Birliği onaylı çiftliklerden getirilen ineklerden sağılan sütlerin artık raflarda olduğunu ve ilerleyen zamanlarda bakanlık eliyle daha sağlıklı sütler tüketileceğini belirten Kasap Emin Kaya; “Artık açıkta süt satımı tarihe karışıyor. Bakanlık eliyle Avrupa Birliği onaylı çiftliklerden sağılan ve Tarım Köy İşleri’nden onay almış sütler, sağlam ve orijinal kapaklı şişelerde raflara geliyor. Hazır alınan paketli sütler bembeyaz, çünkü içerisinde raf ömrü uzun olsun diye katkı maddeleri var. Sağlık içinde bir o kadar zararlı ama yeni getirilen uygulamalarla birlikte antibiyotik içermeyen, brucella ve tüberküloz testi yapılmış, hijyenik ortamda dolum ve paketleme yapılmış, sağlıklı ve taze sütleri sunuyoruz. Rengi de olması gerektiği gibi çok hafif sarımsı, temiz ve mat. Zaten katkı maddesiz sağlıklı sütler hafif tatlı bir tadı olur, yağlımsı olur, kendine özgü tadı ve kokusu olur. Artık işletmelerde içi gözükmeyen ve musluk ile açılarak doldurulan sütler olmayacak. Kısacası artık vatandaşımız süte su karışmadığından emin olarak taze sütünü tüketecek.”


 
MANİSA BU KONUDA İDDİALI

Açılmadığı takdirde 5-6 güne kadar sağlam kalan sütlerin Türkiye genelinde en iddialı illerinden birinin de Manisa olduğunu belirten Emin Kaya; “Manisa’da ki inekler çok sağlıklı ve güzel süt veriyor. Zaten bu sütler sağıldıktan sonra katkı maddesiz olduğu için çok uzak illere götürülemiyor. İneklerin sağılmasının ardından 200 ile 500 km arasında bir çemberde bu sütler satılıyor. Manisa bu konuda çok iddialı. Manisalı vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla bu sütleri tüketebilirler.”diye konuştu.
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ö.Nedim Doğruluk
Ö.Nedim Doğruluk - 5 yıl Önce

Bakanlığın böyle bir uygulama getirmesi.İnsan sağlığı için çok önemli.Buna uyan işletmecilere de teşekkür ederiz.Helal kazançları bereketli olsun inşAllah..

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94