BAŞKAN YALVAÇ’TAN ÇİFTÇİYE ‘MOBİL ÇKS’ HİZMETİ

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, çiftçi ve üretici için hayata geçirdiği uygulamalarla dikkat çekiyor. Başkan Yalvaç, Salihli’nin büyük mahallelerine kurduğu mobil ÇKS uygulamasıyla birlikte çiftçilerin Ziraat odasına gitmesine gerek kalmadan aktif üyeliklerini yenileyebildiklerini ifade etti.

BAŞKAN YALVAÇ’TAN ÇİFTÇİYE ‘MOBİL ÇKS’ HİZMETİ
banner87

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan; Durasıllı, Poyrazdamları, Adala, Sart, Kapancı ve Kabazlı gibi büyük mahallelere kurulan mobil ÇKS sistemi çiftçilere derin bir nefes aldırdı. Salihli Ziraat Odasına gitmelerine gerek kalmadan, kurulan mobil ÇKS ile birlikte aktif üyeliklerine devam eden çiftçiler, uygulamadan dolayı Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç’a teşekkür etti.

“MOBİL ÇKS UYGULAMASINI ONLARA GETİRDİK”

Büyük mahallelere mobil ÇKS uygulamasının kurulduğunu açıklayan Başkan Yalvaç, "Bulunduğumuz yer, Manisa'nın Salihli ilçesinin Durasıllı Mahallesi'dir. Çiftçimiz üzümden çıktığı için yorgun. Şu anda zeytin topladığı için yorulmaya devam ediyor. Çiftçilerimize zahmet vermemek ve onları yormamak için Salihli'nin büyük mahalleleri olan; Durasıllı, Poyrazdamları, Adala, Sart, Kapancı ve Kabazlı gibi birçok yerde Çiftçi Kayıt Sistemi'ni (ÇKS) kurduk. Çiftçilerimi yormadan, odaya gelmelerine gerek kalmadan, hizmetleri onlara götürüyoruz. 2 personel arkadaşımızı bu görev için görevlendiriyoruz. Yakın çevredeki muhtarlara ve delegelere bilgi veriyoruz. Çiftçimizin yanında olduğumuz için mobil ÇKS uygulamasını onlara getirdik." dedi.

“ELİMİZDEN GELDİĞİNCE VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Yalvaç, "Öncelikle verdiği hizmetlerden dolayı ve şu anki odamızın binasını bizlere kazandıran rahmetli Ahmet Can beyi rahmetle anıyorum. 1997 yıllından itibaren 2011 yılına kadar Ahmet amca köy köy, belde belde gezerek çiftçimizi ÇKS sistemine üye yapmaya çalıştı. Ben o zamanlar Dombaylı Mahallesi'nin bir delegesiydim. Bu çalışmalarına bizleri de ortak ederdi. Biz 'Ahmet Amca biz niye üye oluyoruz?' diye sorduğumuz zaman Ahmet Amca; "İleride yağmur, don, sel veya afet olabilir devletimiz bu durumlarda çiftçiye bir destek verdiği zaman çiftçinin ÇKS sistemine kayıtlı olması lazım.' derdi. Biz de aldığımız bu bayrağı daha ileriye taşımak için elimizden geldiğince var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

“AKTİF OLARAK KAYIT OLMAK ZORUNDASINIZ”

ÇKS sistemine aktif olarak kayıt olunması çağrısında bulunan Başkan Yalvaç, “Köyleri dolaşarak çiftçilerimize, 'Odamıza aktif üye olun. ÇKS'ye kayıt olun' çağrısında bulunuyoruz çünkü mazot, gübre ve tarımsal desteklemelerden faydalanabilsinler diye. Sel, dolu, don ve doğal afetlerde; dekar veya kilo başına devletimizden destek almak istiyorsak, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne aktif olarak kayıt olmak zorundasınız." ifadesinde bulundu.

“MALİYETLERİMİZ ÇOK FAZLA ARTTI”

Maliyetlerin çok fazla arttığını dile getiren Başkan Yalvaç, "Mobil ÇKS sistemi ile birlikte kayıt olan çiftçilerimiz odaya gelerek kayıt olmasına gerek kalmadı. Ekonominin kötü olduğu bir dönemden geçiyoruz. Çiftçilerimiz bu durumu çok iyi biliyor, maliyetlerimiz çok fazla arttı. Kullandığımız ilaç, gübre, mazot ve faturalar çok arttı. Ek olarak çiftçilerimizin odaya gelerek ekstradan mazot masrafı olmasın diye bu sistemi kurduk. Bunun için de çiftçilerimizi düşünerek bu uygulamayı hayata geçirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

“PASİF DURUMA DÜŞERSENİZ DESTEKLEMELERDEN FAYDALANAMAZSINIZ”

Aktif üyeliği olmayan çiftçilerin desteklerden faydalanamayacağını söyleyen Başkan Yalvaç, “Bundan birkaç hafta önce, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelgede ÇKS ile ilgili olarak E-Devlet'ten kayıt olabilirsiniz diye bir ibare yer aldı. E-Devlet'ten ÇKS'ye kayıt yaptırılabiliyor fakat genelgede bir açıklık var. Bunu her yerde söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. Köy köy, belde belde toplantı yapacağım. Genelgede, tarımsal desteklemelerden faydalanman için aktif üye olman gerekir ibaresi var. Aktif üyeliğini de güncellemek için odaya gelmek zorundasınız. Eğer E-Devlet'ten bu işlemi yapıp da, bunu odaya gelerek aktifleştirmezseniz pasif duruma düşersiniz. Pasif duruma düşerseniz de desteklemelerden faydalanamazsınız. Pasif olan bir üye, seçemez ve seçilemez." dedi.

BAŞKAN YALVAÇ’A TEŞEKKÜR

Zeytin dolayısıyla yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden çiftçi Ziya Durasıllı, "Salihli'ye gitmeye gerek kalmadan, başkanımız hizmeti ayağımıza kadar getirdi. Biz de bu uygulamadan yararlanmak için geldik. Başkan Yalvaç'a bu hizmetinden dolayı teşekkür ederiz. Şu anda zeytin topluyoruz, işçinin başına gidip geliyoruz bu yüzden de çok yoğunuz. İş dolayısıyla buralarda olmamız gerekiyor. 2023 yılının ÇKS'sini yılbaşına kadar yaptırmamız gerekiyor. Orada kuyrukta sıra beklemektense, burada işimizi daha rahat ve hızlı bir şekilde hallettik. Bu konuda bize yardımcı olduğu için Başkan Cem Yalvaç'a tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum." açıklamasında bulundu.

“HEP BİRLİKTE ALDIĞIMIZ BİR KARARDI”

Salihli Ziraat Odası Meclis Başkanvekili Mehmet Ali Karabulut, "Bu hizmetinden ayağımıza gelmesinden dolayı çok mutlu olduk. Odamızın meclisi olarak hep birlikte aldığımız bir karardı. Çiftçimiz bizim ayağımıza gelmesin, biz çiftçimizin ayağına gidelim dedik. Kadın ve yaşı büyük çiftçilerimiz odaya gelene kadar yorulmasın dedik. Gidelim çiftçiye biz hizmet sunalım düşüncesiyle yaptığımız bir hizmettir. İnşallah çiftçilerimiz de bu hizmetten memnun kalır." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94