‘ÇİFTE VATANDAŞLIK’ İÇİN DOLANDIRILMAYIN

Kuzey Makedonya’da bulunan Çaşka Belediyesi’nin Başkanı Goran Stoyanovski ve beraberindeki heyet Manisa Makedonya Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği’ni (MAKGÖÇ) ziyaret ederek, çifte vatandaşlık hakkında bilgiler verdi.

‘ÇİFTE VATANDAŞLIK’ İÇİN DOLANDIRILMAYIN
banner87

Çaşka Belediye Başkanı Goran Stoyanovski, Makedonya Belediyeler Birliği Başkanı ve Kriminal Daire Genel Müdürü Faton Asani ile beraberindeki heyet Manisa Makedonya Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ederek, hem ilerleyen günlerde Türkiye’de gerçekleştirecekleri etkinlik hem de çifte vatandaşlık hakkında bilgiler verdi.  Başkan Stoyanovski, Makedonyalı göçmenlere ‘çifte vatandaşlık’ alayım derken dolandırılmayın uyarısında bulundu. Dernek Başkanı Cevdet Cömert ve dernek üyeleri, Çaşka Belediye Başkanı Goran Stoyanovski ile beraberindeki heyete, gerçekleştirdikleri ziyaret ve bilgilendirmeler nedeniyle teşekkür ettiler.

“BİZİM KÖKLERİMİZ SİZSİNİZ”

Başkanı Goran Stoyanovski, burada göçmenlere hitaben yaptığı konuşmada Makedonya göçmenlerinin çifte vatandaşlık almalarının önemine şu sözlerle vurgu yaptı; “Bir ağaç, köksüz ve dalsız olmayacağına göre bizim köklerimiz sizsiniz. Onun için bu konuya önem veriyoruz. İnanıyorum ki sizde köklerinizi arıyorsunuz, orada bıraktığınız insanlarınızı arıyorsunuz. Bu köklerin tekrar filizlenmesi için onu sulamak ve bakımını yapmak kaldı. Bu tabii ki benim belediye başkanı olarak karar verebileceğim bir şey değil. Yetkimiz o konuda yok. Bizim yapmak istediğimiz, etrafımızdaki güçleri toplayarak sizin hakkınız olan bu vatandaşlığın verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘DOLANDIRICILIK RÜZGARINA KAPILMAYIN’ UYARISI

Makedonya göçmenlerinin vatandaşlık alabilmesi için başlattığı mücadelede ‘dolandırıcılarla’ karşı karşıya kalındığını kaydeden Başkan Stoyanovski, “Dün İzmir’de gerçekleştirdiğim ve bugün Manisa’da yaptığım ziyarette karşıma çıkan bir söylemin uyarısını yapmak istiyorum. Paravan şirketler kurulmuş, vatandaşlık işlerini takip ediyoruz, pasaport veriyoruz gibi kandırıcı sözlerle bu ortama giriyorlar ben bir belediye başkanı olarak bu sözü size veremezken onlar size nasıl bu sözü veriyorlar? Lütfen bunlara kanmayın. Paranızı boş yere harcamayın. Bu dolandırıcılık rüzgarına kapılmayın” sözleriyle göçmenleri uyardı.

BÜYÜK BULUŞMANIN İLK ADIMI

MAKGÖÇ Manisa Şube Başkanı Cevdet Cömert ise yapılan ziyaretin, ilerleyen dönemde gerçekleşecek büyük bir kültürel buluşmanın ilk adımı olduğunu kaydederek, “Makedonya’dan hükümet temsilcilerinden Başbakan, dış işleri bakanı, milletvekilleri göç etmiş insanları ziyaret ederek, bugüne kadar o kültürü yaşatan insanlarla bir arada olmak için büyük bir buluşma etkinliği yapmak istiyorlar. Bugüne kadar bize sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin çok iyi bir partner oluşu ve bize çok büyük destekler bonus veren siteler verişinden ötürü bu etkinliğe imza atılmak isteniyor. Siyasal ve kültürel anlamda Manisamızı ve İzmir’i ziyaret etmek istiyorlar. Bu organizasyonun başlangıcı da bu oldu diyebiliriz” dedi.

“MAKEDONYA’NIN NÜFUSU 2 MİLYON, TÜRKİYE’DEN 10 MİLYON BAŞVURU VAR”

Ziyaretin bir diğer amacının ise ‘çifte vatandaşlık konusu olduğunu söyleyen Başkan Cömert, “Bir diğer konuda orada doğan insanlara ‘çifte vatandaşlık’ verilmesi için bir hak tanınıyor. Çifte vatandaş olmak isteyenler bu hakkı kazanabilmeleri için bildirim yaptılar. Hükümetin alacağı kararları bize şimdiden bilgilendirmek istediler.  Makedonya’nın nüfusu 2 milyon 200 bin civarında biz burada 10 milyona yakın bir başvuru var. Bunun nasıl karşılanacağını biz bilmiyoruz. Vatandaşlar Makedonya vatandaşı oldukları zaman vizesiz diğer ülkelere geçiş hakkı olduğu için de bunu çok istiyor. Bu konuda çok talep var” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE İLK ÇİFTE VATANDAŞLIĞI ALAN ŞAHIS BENİM”

Başkan Cömert, Türkiye’de bu anlamda ilk vatandaşlık olan kişinin kendisi olduğunu belirterek şöyle konuştu; “2002 yılında Türkiye’den ilk çifte vatandaşlık alan şahıs benim. Bütün aileme, 400 kişiye yakın vatandaşlık aldım. Bu arada yasa getirdiler. Bunun önünü almak istediler. Önlediler de. Şimdi o yasayı kaldırmak isterler”

MANİSA MERKEZDE 30 BİNİN ÜZERİNDE GÖÇMEN VAR

Başkan Cömert son olarak, Manisa merkezde 30 binin üzerinde göçmen vatandaş olduğunu hatırlatarak, “Manisa merkezde 30 binin üzerinde Makedonya göçmeni var. Manisa genelini düşünürsek de yüzde 60’ı Makedonya’dan göç etmiş diyebiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2022, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94