banner83

EHLİYET İÇİN SINAVLAR DEĞİL KATLANMAK ZOR

Yağmurda çamurda, kışın soğuğunda, yazın kavurucu sıcaklarının altında ehliyet almaya çalışan sürücü adayları ve eğitmenleri adeta isyan etti.

EHLİYET İÇİN  SINAVLAR DEĞİL KATLANMAK ZOR
banner87
HABER
CANER KILIÇ


Olumsuz hava şartları çoğu zaman günlük yaşamı etilerken, bu durumdan nasibini fazlaca alanlar için bardak son damlalarla birlikte taşmaya başladı. Yağışlı ve soğuk havanın altında ehliyet almaya çalışan sürücü adayları ve eğitmenleri adeta isyan etti. İçinde oturup bekleyebileceklerikapalı bir alanlarının bile olmadığını söyleyen kursiyerler ve hocaları, tuvalet ihtiyaçlarını da yakınlardaki camilerin tuvaletlerini kullanarak giderdiklerini belirtti. Kendilerine değer verilmediğinin altını çizen Direksiyon Usta Öğreticileri, yetkilileri göreve davet etti.

OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI ALTINDA DAHİ BEKLEMEK ZORUNDALAR
Eğitim esnasında, sürücü adaylarının toplu halde oturabilmeleri, hocaları ile istişare yapabilecekleri bir alanın olmamasından dert yanan eğitmenler, olumsuz hava şartlarından etkilendiklerinin altını çizdi. 11 yıldır sürücü adaylarına direksiyon eğitimi verdiğini belirten Direksiyon Usta Öğreticisi Yıldız Güder:“Sürücüadaylarımızın güneşten korunabileceği; beklerken oturabileceği bir yer bile yok. Kışın ise yağmur ve çamurdan korunabileceğimiz bir alan yok. Aynı mağduriyet sürücü adayları içinde geçerli. Sabah 8’de başlıyoruz akşam 7’ye kadar devam ediyor. Oturup dinlenebileceğimiz, çay içebileceğimiz bir yer yok; en azından bir bank bile yok. Büyükşehir belediyemiz bir kamelya getirdi ama bu çok küçük ve paylaşılamıyor.Bir kamelyaya kaç hoca, kaç öğrenci oturabilir? 16’ya yakın sürücü kursumuz, 60’a yakın hocamız var. Öğrencilerimiz eğitimlerden önce geliyor, burada beklemeleri gerekiyor15-20 dakika önceden. Yağmurun altında, çamurda,rüzgarda beklemek zorunda kalıyorlar. Adaylarımızda çok mağdur oluyorlar. Erkek adaylarımız yakınlardaki camilerin tuvaletlerine gidebiliyor. Biz bayanlar olarak gidebileceğimiz en yakın yer 3 km uzaklıkta ve molamız 5 dakika. Bayan hocalar ve bayan sürücü adayları bu konuda da mustaribiz. Yanı başımızda okul var. Biz de bakanlığa bağlı hocalarız ama bu okulda dahi lavaboyu kullanmamıza izin vermiyorlar.”

YETKİLİLERDEN BİR ADIM BEKLİYORLAR
“Burada en büyük sorunumuz; öğrencilerimizin ve bizlerin yararlanabileceği sosyal tesisimizin olmaması.” diyen Direksiyon Eğitmenleri Mustafa Özkara ve Cengiz Gülcan da bu şartların göz önünde bulundurularak yetkililer tarafından giderilmesini istedi.Milli Eğitim Bakanlığı’na Seslendi

HAKKIMIZI YİYORSUNUZ
YEDİRTMEYECEĞİZ

Kendilerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı hocalar olduğuna da dikkat çeken Direksiyon Usta Öğreticisi Yıldız Güder, sınav zamanlarında komisyonlarda görev alanların kendilerine değer vermediğini belirtti. Daha önceden direksiyon sınavlarında kendilerine verilen ücretin kesilmesine de tepki gösteren Güder konuşmalarına şu sözlerle devam etti; “Daha öncedendireksiyon sınavlarında kursların bize ödediği bir para vardı. Bu para bakanlık tarafından kesildi.  Kurslardan alınıp bakanlığa devredildi. Burada eğitim veren biziz. Tüm sıkıntıları çeken biziz ama ücreti alan komisyon üyeleri oluyor. Burada sınav ücreti almak bizim hakkımızdır. Verilen haklar hiçbir şekilde geri alınamaz. Sesimizi Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Gerekirse yollara çıkacağız, pankartlar açacağız. Biz vale değiliz. Sınavlarda görevli olduğumuz halde, aracın arkasına oturtturuluyoruz; sadece ve sadece, öğrenci sınavdan kaldığında aracı getirmekle sorumluyuz. Komisyon üyeleri sınavda hocalara ‘konuşma, sus, kes sesini’ gibi tabirler kullanılıyor. Biz bu şekilde muameleyi hak etmiyoruz. Saygı istiyoruz. Bakanlığa, milli eğitime sesleniyorum; hocaların haklarını yiyorsunuz, yedirtmeyeceğiz. Lütfen hakkımız olan ücretler bize ödensin. Bunun için dilekçeler verdik, mahkemelere başvurduk ve sonuç bekliyoruz.”
 
 
 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94