MEŞHUR POYRAZ KARPUZU’NDA ÜRETİM AZALIYOR ÇİFTÇİ MALİYETLERİN ALTINDAN KALKAMIYOR

Ege Bölgesi’nin en önemli karpuz üretim merkezlerinden Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Poyrazdamları Mahallesi’nde hasat başladı. Üreticileri tarlada ziyaret eden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, artan maliyetler nedeniyle üreticilerin karpuz ekmekten vazgeçtiğini söyledi.

MEŞHUR POYRAZ KARPUZU’NDA ÜRETİM AZALIYOR ÇİFTÇİ MALİYETLERİN ALTINDAN KALKAMIYOR
banner87

Salihli Ovası'nın zirai değerlerinden olan ve özellikle de Poyrazdamları Mahallesinde yetişen, ismini yetiştiği yerden alan, lezzeti, kokusu ve aromasıyla Ege Bölgesi'nde marka haline gelen Poyraz Karpuzu'nun hasadına başlandı. Kilosu 2 ile 2 buçuk liradan satılan karpuzlar, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor.

DEKAR BAŞINA 10 TON KARPUZ

Poyrazdamları Mahallesi’nde sezonun ilk karpuzunu hasat eden üretici Aziz Akay’ı tarlasında ziyaret eden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, burada yaptığı açıklamada karpuz üretimi hakkında bilgi verdi. Başkan Yalvaç; “Poyrazdamları’nda çiftlilerimizin hemen hemen 4’te 3’ ü karpuz eker. Her zaman söylediğim gibi Poyrazdamları karpuzu, Adana karpuzu ve diğer illerin karpuzundan çok daha aromasıyla, tadıyla, görüntüsü ile farklıdır. Burada Starburst, joker dediğimiz cinsler yetişiyor. Şu anda bulunduğumuz alandaki karpuz Starburst cinsi. Dekar başına 8 ile 10 arasında ürün alıyorlar. Çok iyi bir rakam bu” dedi.

“ARTAN MALİYETLER NEDENİYLE ÜRETİM AZALDI”

Maliyetler nedeniyle Poyrazdamları üreticilerinin, karpuz ekmekten vazgeçtiğine dikkat çeken Başkan Yalvaç, “2020’lerde 4 bin 805, 2021’de 4 bin 200 dekarlık alanda üretim varken şu anda 2022’de 3 bin 260 dekar karpuz ekim alanı var. Bu azalışın sebebi maalesef girdi maliyetlerinin çok artması. Yetiştirmek için kullandığımız birçok üründe yaklaşık yüzde 300-400 arasında zamlar oldu. O yüzden maalesef çiftçimiz üretmekten geri adım atıyor. Bizim korkumuz şu; seneye bu dekar 2 binlere, binlere düşmesin. Biz Türkiye’nin ve dünyanın her yerine bu karpuzu gönderiyoruz. O yüzden Tarım Bakanımızdan destek bekliyoruz. Dekar başına 20-22 lira mazot desteği alıyoruz. Bizim için çok çok küçük rakamlar bunlar. Bunlar ancak 70 lira hatta 100 lira olacak ki, biz burayı ekip biçerken mazotu düşünmeyelim.” dedi.

“ADANA HARİÇ HER YERE İHRAÇ EDİLİYOR”

30 yıldır karpuz yetiştiriciliği yapan çiftçi Aziz Akay, karpuzları Adana hariç Türkiye’nin her yerinde ihraç ettiklerini kaydederek, “Bu yıl havalar dengesiz gitti. Soğuktu şimdi de aşırı sıcaklar bastı. Geçen seneye göre dönümde 2 ton gibi bir kaybımız var. Fiyatlar çok iyi. Bayramda geldiği için hızlı bir tüketim var. Şu anda 2 lira- 2 buçuk liradan satıyoruz. Karpuzlarımızın aroması çok güzel. Raf ömrünün uzun oluşu nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir, Uşak başta olmak üzere Adana hariç Türkiye’nin her yerine gidiyor.”

“SON RADDEYE GELDİK”

Karpuz fiyatının iyi olmasına rağmen artan maliyetler nedeniyle üretemez hale geldiklerine dikkat çeken Akay, “Mazot geçen sene 7 liraydı bu sene 30 liraya çıktı. Geçen sene 4 buçuk bin lira gibi elektrik faturası geliyordu şu anda 20 bin liradan aşağı fatura gelmiyor. Sayın Cumhurbaşkınımızdan buna geçici değil kesin bir çözüm bekliyoruz. Onun bana verdiği mazot desteği traktörün 2 depomu dolduruyor sadece. O da burada karpuz toplanırken bitiyor zaten. Tamam millet üretiyor ama bizde son raddeye geldik. Arkamızda duran yok” diye konuştu.

AROMASININ SIRRI TOPRAKTAKİ POTASYUM

Çiftçi Halil İbrahim Muş ise Poyrazdamları’nda yetişen karpuzun aromasının çok lezzetli olmasının nedenini şu sözlerle anlattı; “Topraklarımızın potasyum oranlarının yüksek oluşu nedeniyle aromamız çok güzel. Poyrazdamları’nda yetişen her mahsul diğer bölgelere oranlara kalite bakımından daha yüksek. Bunda topraklarımızın potasyum oranının yüksek olmasından kaynaklanıyor.”

“TARIM KURULU KURULMALI”

Tarih bölümünde doktora yaptıktan sonra iş bulamayınca babasının tarlasında çiftçiliğe başlayan 28 yaşındaki genç çiftçi Emre Büyükmemiş, maliyetler nedeniyle karpuz üretiminden vazgeçerek kapya biber ekmeye başladıklarını kaydetti. Büyükmemiş, tarımdaki sorunların ortadan kalkması için pandemi döneminde oluşturulan Bilim Kurulu gibi Tarım Kurulu kurulması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu; “Devlet desteği hafif kalınca, üretmekten çekiniyoruz. Ben geçen sene 20 dönüm karpuz ekiyordum bu yıl ekmedim. Gerek yok kendimizi riske atmaya çünkü 700 lira olmuş gübrenin torbası. Destek olmadığı sürece çiftçilerin ayakta kalması mümkün değil. Sağlık alanında bilim kurulu kurduk. Ekonomi ve tarım alanında da bilim kurulu kurulmamız lazım. Tarımda da kurulması lazım. Sorunlar ne ise ön plana çıkması lazım. İşin ehline verilmesi lazım”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2022, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94