AK PARTİLİ BAYBATUR’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI: İŞÇİLERİMİZİN GÖNLÜNÜ FERAHLATACAK CEBİNİ RAHATLATACAK

Etv’de Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına konuk olan AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, milyonlarca insanın beklediği asgari ücretle ilgili, “Cumhurbaşkanımız, işçilerimizin gönlünü ferahlatacak, cebini rahatlatacak bir açıklama yapacak. Hiç endişeniz olmasın” dedi.

AK PARTİLİ BAYBATUR’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI: İŞÇİLERİMİZİN GÖNLÜNÜ FERAHLATACAK CEBİNİ RAHATLATACAK
banner87

Etv’de Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına konuk olan AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Yumrukaya’nın sorularını yanıtladı. Türkiye gündemine ve ekonomiye dair açıklamalarda bulunan AK Partili Baybatur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni bir ekonomi modeli’ dediği düşük faiz politikasına dair merak edilenleri bu programda anlattı. Yeni ekonomi modelindeki amacın üretimi ve ihracatı artırmak olduğunun üzerine çizen AK Partili Baybatur, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Covid sürecinden sonra dünya da tabiri caizse oyun tekrar kurulacak. Farklı fırsatlar meydana çıkacak. Türkiye burada aşılama hızını ne kadar hızlı bir şekilde neticelendirirse dünyadaki pozisyonunu alacak’ demişti. Bugün itibariyle Türkiye o pozisyona girmeye başladı” dedi.

“AŞILAMA HIZIMIZ BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR AVANTAJ”

Programda Türkiye ekonomisini ve dünya ekonomisini değerlendirerek başlayan AK Partili Baybatur, covid salgını nedeniyle tüm ülkelerde bir ekonomik kriz yaşandığını belirtti. Baybatur, “Özellikle bu covid sürecinde tüm dünyada bir kaos meydana geldi. Şimdi çok şükür Türkiye, kendi aşısı olmamasına rağmen aşılama hızında dünyada ilk 10 ülkenin içinde yer alıyor. Bu 10 ülkenin çoğunun kendi aşısı var. Bizim olmadığı halde onlarla birlikte ilk 10’da yer alıyoruz. Bu bizim için önemli bir avantaj. Çünkü bu aşılama hızında biz eğer geç kalırsak, dünyada global piyasalar toparlanmaya başlarsa Türkiye bu treni kaçırmış olurdu. Biz, belki de telafisi mümkün olmayan neticelerle karşı karşıya kalabilirdik. Covid salgının tüm dünya ülkelerine ekonomik yansıması oldu. Amerika’da enflasyon olmazken şu an yüzde 4’lerde enflasyon yaşanıyor. Euro bölgesinin neredeyse tamamında 0 ya da 1 enflasyon varken 8’lere kadar çıktı. Bununla birlikte Almanya’da, Amerika’da ve birçok ülkede enerji kaynaklarının kullanımında yüzde 50’lere varan zamlar yapıldı. Gıda malzemelerinde de aynı şekilde. Çünkü bir talep patlaması yaşandı. Arz talebi karşılayamaz hale geldiğinde dünyada bütün fiyatlar çıktı. Bu Türkiye’ye has bir durum değil. Dünyada bunlar oluyor, Türkiye ne yapması gerekiyor. Biz kendi kapımızın önünü temizlemekten sorumluyuz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE DÜNYADA YENİ BİR POZİSYON ALIYOR”

İktidarın düşük faiz endeksli yeni ekonomi politikasının amacını açıklayan AK Partili Baybatur, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmelere bakarak Türkiye yeni bir pozisyon alıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, “Covid sürecinden sonra dünya da tabiri caizse oyun tekrar kurulacak. Farklı fırsatlar meydana çıkacak. Türkiye burada aşılama hızını ne kadar hızlı bir şekilde neticelendirirse dünyadaki pozisyonunu alacak” demişti. Bugün itibariyle Türkiye o pozisyona girmeye başladı. Çin bu dünyayı besleyen bir pozisyonda iken o bile bu dönemde sıkıntıya girmiştir. Çin ve Türkiye’nin en çok mal ihraç ettiği yerler Avrupa ülkeleri. Türkiye jeopolitik komum itibariyle Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir ülke. Bugün hamdolsun öyle sanayilerimiz var ki dünyada yıldız markalara yan sanayi veya parça tedarikte büyük işleri yapıyoruz. Böylesi bir durumda Türkiye coğrafi konumunu aktif olarak kullanmak zorunda. Biz bunu yapacağız. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Çin modelini kendimize uyarlayacağız. Ama şöyle bir hata olmasın onların kendilerine ait farklılıkları var.”

ARTIK BORÇLANARAK CARİ AÇIĞI KAPATMAK İSTEMİYORUZ

Yeni modelde en büyük hedeflerinin borçlanarak cari açığı kapatmamak olduğunu söyleyen AK Partili Baybatur, “Yıllardır cari açığımız oluyor. Cari açık nedir? İhracatın ithalatı karşılamamasından dolayı fark oluyor ve bu farktan dolayı biz dövizle borçlanarak cari açığımızı kapatmaya çalışıyoruz. Biz artık şunu söylüyoruz; borçlanarak cari açığı kapatmak istemiyoruz. Şimdi bu Türkiye için fırsat oldu” dedi.

“19 YILDIR UYGULADIĞIMIZ EKONOMİ POLİTİKASI DA DOĞRUYDU”

AK Parti’yi, “19 yıldan beri yaptığınız ekonomi politikası yanlış mıydı?” diye eleştirenlere, “Hayır, değildi” şeklinde yanıt veren AK Partili Baybatur, bunun nedenini şu sözlerle anlattı; “Türkiye, anayasa kitapçıklarının fırlatıldığı, yazar kasaların atıldığı ekonomik krizden beri sıcak paraya ihtiyacı olan bir ülkeydi. Kendi elindeki imkanlar yeterli olmadığı için yurt dışında fonlar veya yatırımlar almak zorundaydı. Türkiye’ye mevduat ya da hisse senedi olarak girdiler, bir şekilde biz TL’yi de dolar karşısında düşük tutarak onları Türkiye’ye sokmamız gerekiyordu. Bunu yaptık. Türkiye bu covid sürecine kadar, yurtdışından gelen sıcak parayla kendi elde ettiği vergisiyle altyapı problemini çözmüştür. Ne demektir bu; yol, hastane, okul problemlerini çözmüştür. Milli savunma sanayiinde önemli hamleler yapmıştır. Yani geride kalmışlıklarımızı bu vesile ile ayağa kaldırdık. Şimdi yeni bir oyuna geçiyoruz.”

“DÜŞÜK FAİZLE ÜRETİM VE İHRACATI DESTEKLEYECEĞİZ”

Bu sene ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 95 olarak açıklandığını belirten AK Partili Bayabatur, “Pandemi öncesinde bu rakam yüzde 50’lerde kalıyordu. Biz bugün itibariyle üretimin artırılması için çalışacağız. Biz bu süreçte faizi sabit bırakırdık ya da 1 puan arttırıp doları aynı tutabilirdik. Neden tutmuyoruz peki? Cumhurbaşkanımız bir ekonomisttir. Yanındaki ekonomi kurmaylarıyla beraber bunu ön görerek hareket ediyor. Yoldaki vatandaş bile faizin düşmesiyle dövizin artacağını bilir. Biz yeni bir döneme giriyoruz. Düşük faizle üretim ve ihracatı destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“YENİ RAKAM İŞÇİLERİMİZİN CEBİNİ RAHATLATACAK”

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücrete ilişkin de açıklama yapan AK Partili Baybatur, yeni rakamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat açıklayacak olmasının bu konuda çok ciddi bir iyileştirme yapacaklarına işaret ettiğine dikkat çekerek, “Bir rakam telaffuz edemem ama ben gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki; işçi kardeşlerimizin Cumhurbaşkanımız asgari ücreti açıkladıktan sonra, ‘evet, işte bu. Bizim beklediğimiz rakamda buydu” diyecekler. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle; biz yalılarda bacak bacak üstüne atıp da viski yudumlayan insanlar değiliz. Ne olduğunu, insanların nerede, ne sıkıntı yaşadığını bilen ve gören insanlarız. Biz asgari ücrette de emekli maaşlarında da çok güzel bir iyileştirme yapacağız. Bugün bin 600 lira emekli maaşı alanlar var. Gıda fiyatları bu durumdayken böyle maaş olmaz. Cumhurbaşkanımız işçilerimizin gönlünü ferahlatacak, cebini rahatlatacak bir açıklama yapacak hiç endişeniz olmasın. Cumhurbaşkanımız, babayiğitlik bize yakışır dedi” şeklinde konuştu. 

“COVİD ÖNCESİNDE DE EKONOMİ TEDAVİ ÇALIŞMAMIZ VARDI”

AK Partili Baybatur, muhalefetin, zamlar ve enflasyon nedeniyle sık sık gündeme getirdiği ‘erken seçim’ söylemine bağlı olarak iktidarın bu dönemde memur ve işçi maaşları başta olmak üzere ekonomide iyileştirmeye yapmasını da erken seçime bağlayan bir algının konuşulmasıyla ilgili olarak da, “Bizim zaten covid salgınından önce de ekonomide tedavi çalışmamız vardı. Biz covid dönemiyle beraber, sanayiciye, işçiye, esnafa, mamura sunacak olduklarımızı bu olağan üstü durumlardan dolayı güncelliyoruz şu an. Bizim farklı bir şey yaptığımız yok sadece güncelleme yapıyoruz” dedi.

“ERKEN SEÇİM YOK”

Programda son olarak erken seçimin kesinlikle söz konusu olmadığını belirten AK Partili Baybatur, “Hiç tereddütsüz söyleyebilirim ki erken seçim yok. Seçim 2023 Haziran’da olacak. Biz zaten çok erken seçim taraftarı bir iktidar değiliz. 19 yıllık süreç boyunca 2-3 kere afaki durum dışında vakti zamanında yaptık seçimi. Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhur İttifakı’yla beraber 2023 Haziran ayında seçime girecek. Pandemide yaşadığımız bu problemlerden de inşallah çıkmış olacağız. Artık Türkiye, Trump’ın iki dudağı arasında olduğu gibi ekonomik saldırılara karşı bu ülkenin bağışıklık kazanmasını istiyoruz. Dışarıdan parayla oynayarak ekonomimize vurmak isteyen darbeleri müsaade etmek istemiyoruz. Bunun da ekonomik yöntemi Cumhurbaşkanımızın milletimizle paylaştığı yöntemdir. Bundan öteside lafı güzaftır” şeklinde konuştu.

PROGRAMA İZMİR VE DİĞER İLLERDEN YOĞUN İLGİ

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’un, Etv’de konuk olduğu Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programı, Manisalılar ve İzmirliler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilindeki izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2021, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94