CHP’DEN ARINÇ’A DESTEK, MHP’YE TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile birlikte Manisa il başkanlığını ziyaret ederek partililerle bir araya geldi. Akın, elektrik ve doğalgaz üzerinden iktidara yüklenirken Özel de Arınç’ın açıklamaları üzerinden MHP’yi eleştirdi.

CHP’DEN ARINÇ’A DESTEK, MHP’YE TEPKİ
banner87

Partililer ile buluşma ziyaretinde CHP İl Başkanı Semih Balaban, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İl Başkanı Av. Yalçın Arcak, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, il ve ilçe yönetimi ile belediye meclis üyeleri de yer aldı. Ziyarette öncelikli gündem konusu ülkedeki ekonomik kriz yanında TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, katıldığı AK Parti Manisa İl Başkanlığının iftarında ekonomik krizle ilgili yaptığı, “Ekonomide bozukluklar varsa, alım gücünüz azalmışsa, Türk parasının kıymeti düşmüşse, her gün ihtiyaç maddelerine zam geliyor, enflasyon resmi rakamlarla yüzde 60'ı bulmuşsa milleti hitabet ile coşturamaz, konuşmayla aldatamazsınız.” sözleri oldu.

FATURALAR ÜZERİNDEN İKTİDARA YÜKLENDİ

Ziyarette konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik ve doğalgaz faturaları üzerinden iktidara yüklendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, enerjiye ucuz olarak ulaşmanın bir insan hakkı olduğunun altını çizerek şu ifadelere yer verdi; “Daha yeni bir veri geldi elimize. 2021 yılında 3,5 milyon abone elektriğini ödeyemediği için kesildi. Bir milyon abonenin ise faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesildi. Bu ülkede bu kadar büyük bir sıkıntı, bu kadar büyük bir ekonomik buhran hiçbir zaman yaşanmadı. Bunun nedeni ise beceriksiz yönetimler. Plansız, programsız ve öngörüsüz enerji politikaları. Kamunun rolünün enerji sektöründe hiç kalmadığı bir noktadayız. Dağıtım yüzde 100 özelleşmiş. Üretim yüzde 90 özelleşmiş. Enerji Bakanlığı enerji lobilerine teslim olmuş. Piyasayı belirleyen EPDK şirketlere teslim olmuş. İşte bu iktidarın son bulması demek, vatandaşımız her konuda olduğu gibi enerji alanında rahat bir nefes alması anlamına geliyor.” CHP Genel Başkanı Yardımcı Akın konuşmasını son kısmında, Manisa’da konuşan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın ““Milleti hitabet ile coşturamaz, konuşmayla aldatamazsınız” sözlerine değindi. Akın, Arınç’ın sözlerinin vatandaşın boş vaatlere ve algılara artık kanmadığını bir göstergesi olduğunu söyledi.  

ÖZEL: “ARINÇ MANİSA’NIN SİMOGRAFİSİ GİBİDİR”

CHP’li Özel ise Arınç’ın yaptığı konuşmaya destek vererek; “Sayın Arınç yıllardır siyaset yaptığımız, rekabet içinde olduğumuz ve temel meselelerde farklı düşündüğümüz birisi. Ama deneyimli bir siyasetçi. Kendisi Manisa siyasetinin sismografı gibidir. Yani bir deprem olacaksa onu önceden görür AKP’de. 7 Haziran 2015’te AKP’nin çoğunluğunu kaybettiği seçimden önceki benzer beyanlarını hatırlıyoruz. Yine referandum da Manisa’da biz büyük bir başarı elde etmiştik. AKP’liler referandum da ‘Evet’ çıkacağını söylerken sayın Arınç’ın o noktadaki Manisa’da gördüğü havaya ilişkin yaptığı tespitleri hatırlıyoruz. Bugün bunları söylediğine göre sayın Arınç bizim sokakta gördüğümüz havayı sezmiş olacak ki kendi partisini uyarıyor. Burada bir gerçeklik var. Türkiye’de çok büyük bir kriz var. Bu krizi inkar eden bir anlayış var” dedi.

“ARINÇ MHP’DE OLSA PARTİDEN ATILIRDI”

CHP’li Özel konuşmasının son kısmında, MHP’nin Türkiye’de ekonomik sorun olmak üzere yaşanan birçok sorunu görmezden geldiğini dile getirerek, Arınç üzerinden MHP’yi sert bir dille eleştirdi. Arınç’ın bu sözleriyle MHP’de olması halinde MHP’den hemen ihraç edileceğini söyleyen CHP’li Özel şu ifadelere yer verdi: “AKP Türkiye’de yoksulluk, açlık, sefalet çeken insanlar için bir adım atacak olsa Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP buna engel olacak. Bunu görüyoruz. Çünkü insanlar aç ama ‘Değilsiniz’ diyor. Yoksul, işsiz değilsiniz diyor. Gençler mutsuz, değilsiniz diyor. Bunun tamamı Türkiye’nin önünde MHP destekli bir AKP tüm ihtiyaç sahibi grupların toplumun tüm sosyal kademelerinin karşısında en büyük engeldir, en büyük takozdur. MHP’li Cumhur İttifakı aşılmadan Türkiye’nin hiçbir sorunu aşılmaz. Bunu görmek lazım. Bülent Arınç bugün MHP’nin milletvekili olsaydı, onu partiden atacaklardı. Oysaki Bülent Arınç, Recep Tayyip hükümetlerinin başbakan yardımcısıdır. AKP’nin en güçlü dönemlerini de gördü Manisa’da, bugünlerini de görüyor. Sokaktaki ve mutfaktaki yangın büyüktür. AKP’den kaçış en üst noktadadır. Seçimlerde Millet İttifakı Manisa’dan kimsenin hayal etmediği bir sonuç alacaktır. Türkiye’de kimsenin yakın yere koymadığı büyük bir seçim başarısını Millet İttifakı kazanacaktır.”

Açıklamaların ardından CHP Grup başkanvekili Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın partililer ile sohbet ederek, soruları yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94