banner83

İRANLI BABA KIZ TÜRKİYE İÇİN DÖVÜŞMEK İSTİYOR

 25 yıldır kung-fu sporuyla ilgilenen ve aynı zamanda yazar olan İran vatandaşı Abbas Zandi, ülkesinde yazdığı kitaplardan dolayı baskılara maruz kalınca göç ettiği Türkiye’de antrenörlük kariyerini devam ettirmek istiyor. Parklarda ve evinin bir odasında 4 ay çalıştırdığı 9 yaşındaki kızının İstanbul’da düzenlenen turnuvada dünya şampiyonu olmasını sağlayan Zandi, kendisine imkan verilmesi halinde Türkiye adına katılacakları turnuvalarda çok sayıda şampiyonluk kazanabileceklerini söyledi. 

İRANLI BABA KIZ TÜRKİYE İÇİN DÖVÜŞMEK İSTİYOR
banner87

İran’da kung-fu antrenörlüğünün yanı sıra çocuklar için çizgi roman türünde yazdığı kitaplar nedeniyle baskılara maruz kalan Abbas Zandi (39), ailesiyle birlikte 3 yıl önce Türkiye’ye göç etti. 2 çocuğu ve eşiyle birlikte Manisa’ya yerleşen Zandi, kendilerine kucak açan Türkiye’ye vefa borcunu 25 yıldır yakından ilgilendiği savunma sporu kung-fu ile ödemek istiyor. İran’da çok sayıda şampiyonluk yaşadığını ve yaklaşık bin sporcu yetiştirdiğini anlatan Zandi, son olarak 9 yaşındaki kızı Kordestan’ın dünya şampiyonu olmasını sağladı. Maddi anlamda sıkıntılar yaşayan Abbas Zandi, parklarda ve kiralık olan evinin bir odasında 4 ay boyunca kızıyla birlikte antrenman yaparak, 6-10 Aralık tarihleri arasında IFAO tarafından İstanbul’da düzenlenen karma dövüş turnuvasına hazırlandı. Turnuvaya Türkiye adına katılan Kordestan Zandi, rakiplerine minderi dar ederek birincilik madalyasını boynuna taktı. 

Zor şartlar altında 4 aylık gibi kısa bir sürede kızının dünya şampiyonu olmasını sağlayan Abbas Zandi, kendisine imkan verilmesi halinde Türkiye adına katılacakları turnuvalarda çok sayıda şampiyonluk kazanabileceklerini söyledi. Yaklaşık 3 senedir Türkiye’de yaşadığını anlatan Zandi, “İran’da yaşamak çok zor. Devlet rahat bir şekilde yaşamamıza izin vermiyor. İran’da kung-fu antrenörlüğünün yanı sıra yazarlık yapıyordum. Onların istediklerini yapmadığın zaman hapis cezası veriyorlardı. 2 yıl cezaevinde kaldım. Bine yakın sporcu yetiştirdim. Bu sporcular dikkat çekince üzerimdeki baskı arttı. Bu yüzden Türkiye’ye geldim. Çocuklar için Kürtçe yazılı bazı kitapları Farsça'ya çeviriyordum. İran’da yaptığım işleri kendilerine göre beğenmeyenler beni zan altında bırakıyorlardı. O yüzden Türkiye’ye kaçarak geldim. Yaklaşık 25 yıldır kung-fu’nun içerisindeyim. Öğrencilerimin çoğu İran’da bu spor dalında çok iyi yerlere gelerek, şampiyonluk kazandılar. Kızıma bu sporu daha önce öğretmek istedim ancak yaşı küçüktü. İstanbul’da IFAO tarafından karma dövüş turnuvasına davet edildim. Bu turnuvaya kızımın da katılmasını istedim. Yaklaşık 4 ay boyunca kızımla parklarda ve evimizde çalıştık. Kendisi turnuvada şampiyon oldu. İmkanım olsaydı kızım gibi bu spora gönül vermiş birçok insanı turnuvaya hazırlamak isterdim. Bana destek olunursa Türkiye için çalışarak, uluslararası turnuvalarda şampiyonluklar kazanmak istiyorum” dedi.

Turnuvaya evde ve dışarıda babasıyla birlikte çalışarak hazırlandığını belirten 9 yaşındaki Kordestan Zandi ise, şampiyon olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94